Polacy pracują zbyt krótko. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur

autor: Ewa Wesołowska11.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.07.2011, 10:38

Za wcześnie przechodzimy na emeryturę. Po ukończeniu 55. roku życia aktywnych zawodowo jest tylko 34 proc. z nas. To jeden z najniższych wskaźników europejskich. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (77)

  • rewizor(2011-07-11 06:22) Zgłoś naruszenie 00

    Polak pracuje rocznie ponad 2000 godz a np.japończyk 1770 godz.Jak ta ilość przekłada się na zdrowie nie trudno zgadnąć+ kultura pracy u nas i na zachodzie.Polskie zachowania "pracodawców"mimo najlepszych chęci,trudno nazwać za przyjazne pracownikowi.To wszystko powoduje że człowiek po 50 zdrowie ma w gorszym stanie niż w Europie i gorsze wynagrodzenie które do aktywności nie pobudza

    Odpowiedz
  • bolek(2011-07-11 06:29) Zgłoś naruszenie 00

    niech podniosą wiek emerytalny od razu do lat dziewięćdziesięciu i przestaną się patyczkować w tej eurofaszystowskiej organizacji.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2011-07-11 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi, wykształceni ludzie pozostają bez pracy.Zapewne są roszczeniowi ale przecież jest to normalne że chcą dobrze zarabiać i dbają o własne interesy.Dklaczego zatem tak uporczywie dąży sioę do tego aby młodzi nadal byli bez pracy a starsi, jak się stwierdza mniej wydajni pracowali jeszcze dłużej i oczywiście za małe pieniądze.Być może w Niemczech czy Szwecji znacznie większy nmiż w Polsce jest wskażnik zatrudnienia osób po 50 roku życia.Warto zauważyć że oni mają dobre emerytury a jak sobie dorobią to mogą pieniądze przeznaczyć np.na wypoczynek za granicą. Jak widać pracodawcy niemieccy czy szwedzcy godnie wynagradzają pracowników. Nie można zatem dziwić się że Polacy nie chcą pracować za marne grosze.

    Odpowiedz
  • a może ile lat pracujemy(2011-07-11 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ile lat i gdzie pracował Donald ,ile lat i gdzie pracowała FEDAK życiowo etatowa działaczka PSU !

    Odpowiedz
  • BB Johnson(2011-07-11 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    A ja uważam, że każdy sam powinien decydować w jakim wieku przechodzić na emeryturę. Oczywiście emerytura tylko i wyłącznie z samodzielnie odłożonych składek. Może jakby sobie jeden z drugim policzył to by zrozumieli o co chodzi.

    Odpowiedz
  • A.(2011-07-11 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zachęcą mundurowych, górników, inne działy budżetówki do pracy dłużej. Od razu wskaźnik skoczy. Ale to nie te przepisy trzeba zmienić...

    Odpowiedz
  • JP49(2011-07-11 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy jakiś odważny dziennikarz napisze wreszcie prawdę o emerytach, ale tych prawdziwych, a w statystykach nie będzie ujmował wszystkich uprzywilejowanych i tych z osobnych systemów emerytalnych???
    Kto przedstawi ilu tych normalnych emerytów jest, jaki kapitał wnieśli do ZUS, ile lat przepracowali, przez jaki średni okres pobierali- pobierają emeryturę, jaka jest średnia jej wysokość, kto zainkasował różnicę, itp.itd.
    Który z dziennikarzy napisze, że wspaniała Premier Suchocka zlikwidowała przepis o przechodzeniu na emeryturę po 35K/40M bez względu na wiek, że ZUS oszukuje przy wyliczaniu emerytury przyjmując, że będzie ją pobierał przez kolejne ok. 17 lat- liczą od 65 roku życia, a GUS podaje, że śr.Polak mężczyzna żyje ok.72 lat,itp.itd
    Aż nie chce się pisać, a te wszystkie statystyki to chyba tylko po to, aby żyło się nam lepiej, tu i teraz jak mówi nasz obecny Premier

    Odpowiedz
  • macgiwer(2011-07-11 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy tu porównują wiek przejścia na emeryturę w innych krajach.Dlaczego żaden pacan nie zapyta o przepracowane lata tych długodystansowców niemieckich czy innych.Polak zaczyna często pracę w wieku 15 lat (szkoły zawodowe przyzakładowe) a więc mając 55 lat często przepracował już 40 lat,a Niemiec ???. Dodatkowo nasze zarobki są marne więc żeby jako tako egzystować trzeba po normalnych godzinach pracy dorabiać i to głównie na czarno.Niech ktoś się pokusi i doliczy jeszcze ten czas pracy,a będzie miał obraz czasu pracy Polaka,a nie tylko wieku. Nawet dobrze wykształceni,pracujący na wysokich stanowiskach biorą do domów pracę którą powinni wykonać w biurze.Tego czasu też nikt nie liczy,a dlaczego???Mydlenie nam oczu, że przechodzimy za wcześnie na emerytury to tylko ściema,żeby nie pokazywać niewydolności ZUS i marnotrawstwa naszych pieniędzy.Zasada jest prosta dłużej pracują,dłużej płacą ,krócej i mniej odbiorą z ZUS-u wtedy dziura się załata, a za oszczędności powstanie następny marmurowy biurowiec ZUS-u i nie tylko

    Odpowiedz
  • matma(2011-07-11 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    50+ zacznijmy zasilać szarą strefę ! dlaczego mamy zbierać na emerytury dla rządu i młodych, którzy muszą zapracować sami na swoje emerytury.

    Odpowiedz
  • D.(2011-07-11 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego wynika że więcej jest w kraju pilnujących i dbających o nasze bezpieczeństwo niż pracujących "w pocie czoła". Smutne:(

    Odpowiedz
  • fąfel(2011-07-11 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby każdy oszczędzał sam tylko i wyłącznie na swoją emeryturę (i to najlepiej poza państwowym system bo wtedy taki nie byłby potrzebny) to nie byłoby problemu i zawiści.

    Odpowiedz
  • Tak jest, niech tyrają do śmierci(2011-07-11 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciętny żywot emeryta na emeryturze w Polsce to 5 lat, a według ZUSu 18 lat i na tyle dzielą uskładane składki emerytalne, więc ile państwo zarabia na każdym emerycie a propaganda głosi ze państwo dokłada do emerytów, a ja się pytam których? Jest to rozbój w biały dzień i to zgodnie z prawem.

    Odpowiedz
  • 44 LATA PRACY I ZA MAŁO NA EMERYTURE(2011-07-11 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    POKAŻCIE POLITYCY ILE WY MACIE LAT PRACY I WTEDY DYSKUTUJCIE Z CIEMNOTĄ BO TA CIEMNOTA WEDŁUG WAS MA PRACOWAC DO USRANEJ ŚMIERCI

    Odpowiedz
  • realista(2011-07-11 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    polacy pracowaliby dłużej, gdyby wynagrodzenia były na poziomie europejskim oraz gdydy pracodawcy byli uczciwi... co tu dużo mówić skoro nawet młodzi pracy nie mają a co dopiero starsi... w TUSKolandii nie jest tak kolorowo jak obiecywali...

    Odpowiedz
  • MK(2011-07-11 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy pracują krótko - tylko zapomniano dodać którzy !
    Jak zwykle zapomnieli dodać ,że w Polsce są mistrzowie świata pod względem stażu emerytalnego 45...i dłużej bez prawa do emerytury . Ale że to nieliczna grupa zawodowa nie warto o nich wspominać . Z obecnego systemu emerytalnego jasno wynika ,że żadna z tych reform nie miała by racji bytu w całej UE ,a może i w trzecim świecie !!

    Odpowiedz
  • mdm(2011-07-11 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    "...w tym wieku pracuje tylko 34 proc...Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka..."
    Najważniejszą przyczyną są wciąż nie uregulowane PRZYWILEJE górników, mundurowych, sędziów itp. To ONI obniżają nasz wiek emerytalny panie Góra!

    Odpowiedz
  • chcemy równości(2011-07-11 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    ile to składek odprowadzi mundurowy przechodząc w wieku 40 lat na emeryture a ile składek odprowadzi szary obywatel tyrając do 65 roku życia???!!!

    tego nie powinno być!!! w Niemczech policjanci robią do 65 r. życia

    Odpowiedz
  • nmd(2011-07-11 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    "Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur."

    A gdzie jest napisane w tym artykule o zmianie naliczania emerytury???
    Czyżby jeszcze inaczej niż w ustawie?

    Odpowiedz
  • nmd(2011-07-11 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    mundurowy nie odprowadza żadnych składek, jego netto to brutto minus podatek

    Odpowiedz
  • zona stoczniowca(2011-07-11 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam sie z mdm (post 16).
    Panie Góra średnia to 40 letni mundurowy + 40 letni górnik +65 letni stoczniowcy/ 3.

    To jest najwazniejsza przyczyna!!!

    Odpowiedz