Polacy pracują zbyt krótko. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur

autor: Ewa Wesołowska11.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.07.2011, 10:38

Za wcześnie przechodzimy na emeryturę. Po ukończeniu 55. roku życia aktywnych zawodowo jest tylko 34 proc. z nas. To jeden z najniższych wskaźników europejskich. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (77)

  • Karina(2013-01-22 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Aż nóż się w kieszeni otwiera... Czyli emerytura (wysokość) jaka będę w przyszłości otrzymywać jest kara za to że za krótko pracowałam... Ten system emerytalny to morze absurdów. Trafiłam na wpis na blogu jednego pana http://stakamus.bloog.pl/id,333008438,title,Upadek-kolosa-na-glinianych-nogach-czyli-porazka-systemu-emerytalnego-w-Polsce,index.html Czy naprawde nic nie da się zrobić żeby to wyglądało inaczej?

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-07-23 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    POLACY PRACUJA ZBYT KROTKO poniewaz za duzo jest uprzywilejowanych natomiast BRAK MOZLIWOSCI PRZECHODZENIA NA EMERYTURE PO 4O LUB 45 LATACH PRACY mam 45 lat pracy i jestem bez prawa do emerytury wiek 61 TACY LUDZIE W INNCH KRAJACH UE PRZEBYWAJA OD PRZYNAMJMNIEJ 5 LAT NA EMERYTURZE. odebrac emerytury uprzywilejowanym a zwrocic uwage i docenic ludzi z dlugoletnim stazem pracy 40 czy 45 lat pracy

    Odpowiedz
  • aaa(2011-07-20 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    50+
    w grudniu ukończę 56 lat.
    W czerwcu rozwiązano ze mną umowę o prace po 16 latach pracy oraz z 2 koleżankami w tym samym wieku. Pracowałyśmy w urzędzie państwowym. Podobno nie mieli co ze starymi zrobić. Co wy na to, bo my chciałyśmy pracować do emerytury. Teraz jesteśmy na zasiłkach dla bezrobotnych a potem będziemy korzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Też z worka budżetowego. Niech płacą. My teraz nic nie robimy bo w tym wieku nikt już nas nie chce, a mogłyśmy jeszcze na siebie pracować.

    Odpowiedz
  • koniecznoscią jest !!!!!(2011-07-19 20:07) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy bez wyjatków mogą po 40 l pracy dobrowolnie wybrac dalszą pracę lub emeryture stosownie do przepracowanych lat i wieku wyliczając emeryturę...zas wydłuzenie wieku do otrzymania emerytury wiąże się z cudem bo wypłata nastąpi po zstąpieniu Balcerowicza na cmentarzu...

    Odpowiedz
  • Karol(2011-07-18 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    Po po czterdziestu latach pracy bez łaski emerytura a ten przywilej z podwójnie pobieranymi pieniędzmi (emerytura i płaca w jednym czasie powinna być do zwrotu do budżetu ponieważ jest to bardzo bardzo nieuczciwe tak ze strony rządu jak i tych co odbierali toć to czysty rabunek Państwa w biały dzień a ile jeszcze takich jest o których nie wiemy. Nie możemy na to pozwolić

    Odpowiedz
  • eden(2011-07-18 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    czy bele robol pujdzie wczesniej na emeryture to nie sciemniajcie ze musicie podnies wiek emerytalny zniescie tylko przewileje i bedzie powszystkim bo juz mnie boli kregosłup od roboty 40 lat pracy

    Odpowiedz
  • WYBORCA(2011-07-18 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    rządy po-psl są chore !!! JEDNO KŁAMSTWO- JEDNO MÓWIĄ, A ROBIĄ DRUGIE, JAK IM PASUJE!!! WYBORCÓW MAJĄ ZA NIC- ZA DOJNE KROWY !!! TRYBUNAŁ !!!

    Odpowiedz
  • do 61 Bredzisz -gdy myśmy zasuwali(2011-07-17 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    w oparciu o Kodeks Pracy na umowę o prace dla małoletnich mając jedynie 26 dni urlopu. Ty korzystałeś z wakacji ,ferii i wolnych sobót.

    My z kolei często odpracowywaliśmy tą szkołę o której tak pleciesz,natomiast 3 rok nauki był bez jakiejkolwiek nauki w szkole,często co najmniej 8 h praktyka gdyż nie wszyscy przejmowali się limitami z KP i trzeba było pracować nawet do 24 w nocy !!
    Ja dodatkowo średnią i wyższą szkołę ukończyłem wieczorowo i za to nic mi się nie dolicza.
    Natomiast na praktyce w zawodówce pracowałem więcej i wydajniej niż nie jeden pełnowartościowy robotnik ,a że byłem pojętny to samodzielny byłem już pod koniec pierwszej klasy tej praktyki.
    I powiem Ci jeszcze coś -wiedzy którą tam zdobyłem nie zamienił bym z Tobą na Twoje technikum -.

    Odpowiedz
  • 50 lat pracy w tym 30 lat w szkodliwych(2011-07-17 23:16) Zgłoś naruszenie 00

    i niebezpiecznych warunkach pracy (pracuje od 15 roku zycia) i Donald mnie okradł -każe mi pracować co najmniej 50 lat pracy ( do tego jako były żołnierz wojsk powietrzno desantowych powinienem mieć przeliczone 2 lata za rok służby z wykonanym limitem skoków spadochronowych z czego też mnie okradziono gdyż nie byłem zawodowym choć ustawa onegdaj mi to prawo gwarantowała -niestety onegdaj). Zadłużył ten kraj ,roztrwonił kasę na pensje dla kolesiów i teraz nie ma dla Nas- Kto to jest -odpowiedzcie sami !!

    Odpowiedz
  • TYTUS(2011-07-17 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    CO ZA IDJOTA TAKIE BZDURY GLOSI STARY CAPIE JESTES JUZ USTAWIONY PRZEZ ZWYKLEGO ROBOLA ATERAZ PIEPSZYSZ TRZY PO TRZY JEDYNASCIE PARA DLACZEGO SAM DLUZEJ NIE PRACOWALES NIECH ZUSY GUSY KRUSY I INNA BANDA ODA LUDZIOM ICH POTRONCANE PIENIADZE ROZLICZCIE ALOTOW I RESZTE ZLODZIEJI.

    Odpowiedz
  • Schetyna--weż się do roboty!!!!!!(2011-07-17 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    wyciągnij wniosek OPZZ z szuflady,nie olewaj długo pracujacych po 40l pracy=EMERYTURA

    Odpowiedz
  • Alek(2011-07-17 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam 56 lat i było w pracy szkolenie na którym mi zależało bo właśnie w tym pracuję to powiedziano mi, że mnie już się nie opłaca szkolić bo jestem przed emeryturą

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2011-07-16 22:57) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pracować do śmierci tylko z tego powodu, bo Ci na górze to nieudacznicy? Może dlatego że nie mają z czego zrobić sobie podwyżek? A może kredyty unijne trzeba spłacać? Gierka krytykują, a sami w jeszcze większe łajno kraj wprowadzili i nie widać końca zadłużania. "Solidarność" dzięki zachodniej pomocy wiemy do czego się przyczyniła. Podobno robotnik miał na tym tylko skorzystać, no i widać jak opływa w luksusach. Może sobie pozwolić na saksy na niemieckie pola. Mieszkań jest tyle, że można wybierać i przebierać - to że są jedno od drugiego ładniejsze i tańsze to już nie wspomnę. Mam lepsze rozwiązanie na problemy których jesteście twórcami. Zabronić ludziom pod rygorem kary, umierania. Niech żyją i pracują wiecznie. Tylko gdzie te miejsca pracy dla wszystkich. Pracować fizycznie do proponowanego wieku, powinni politycy za dnia w zlikwidowanych przez siebie zakładach, a w czasie przeznaczonym na odpoczynek niech politykują. Tym sposobem dacie dobry przykład reszcie społeczeczeństwa. Obecna sytuacja w Polsce jest daleka od tej przez Was obiecywanej. Jedno jest pewne. Wasze rozwiązania emerytalne doprowadzą nasz kraj do pozycji z najmniejszą ilością emerytów w UE. Możliwości leczenia też zrobią swoje. Będzie sielanka - kiedy zostaną tylko politycy i biznesmeni z robotami. I spełnią się wszelkie marzenia o dobrobycie.

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-07-16 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    do 61 doradca emerytalny ale kiepski doradca emerytalny czy to nie ci ktorzy rozpoczynali wlasnie prace bardzo wczesnie powinni miec mozliwosc przechodzenia na emeryture bez wzgledu na wiek tak jest to stosowane w krajach UE W INNYM PRZYPADKU TACY OBYWATELE W WIEKU 65 LAT BEDA MIEC 50 LAT PRACY NATOMIAST PO STUDIACH JEDYNIE 40 . DZISIAJ MEZCZYZNA W POLSCE1949 ROK NA PRZEPRACOWANE 46 LAT PRACY I Z CHWILA ZWOLNIENIA Z PRACY CZEKA GO JHEDYNIE GLODOWYE SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE TEN SAM MEZCZYZNA GDYBY PRACOWAL WE FRANCJI CZY WLOSZECH GRECJI CZY RUMUNI PO PPRZEPRACOWANIU 40 LAT CZYLI W WIEKU 55 56 JEST NA EMERYTURZE

    Odpowiedz
  • Karol(2011-07-16 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz 61 Doradca emerytalny taki doradca jak i studia to że ktoś kończył studia to ma wyższe pobory odprowadza wyższe składki i w przyszłości będzie miał wyższą emeryturę jakoś pracownicy fizyczni np budowlańcy nie chcą zabawiać się jak małpy i skakać po rusztowaniach do 67 lat ale Ci wszystcy doradcy po studiach chcą pracować jak najdłużej to może po prostu na stanowiskach robotniczych fizycznych zrobić 40 lat pracy i emerytura a dla wszelkiego rodzaju doradców i biuralistom do 70 roku życia.

    Odpowiedz
  • Ludzka zazdrość i głupota trzyma się cwaniaczków(2011-07-15 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    ci ostatni to wykażą się 40 letnim stażem pracy 2 m/pod ziemią---chłopulku!!!

    Odpowiedz
  • Doradca emerytalny(2011-07-15 06:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ci którzy wypisują hasła 40 lat pracy = emerytura, nie biorą pod uwagę, że w praktyce oznaczałoby to w wielu przypadkach przechodzenie na emeryturą nawet w wieku 55 lat (dotyczyłoby to zwłaszcza osób, które uczęszczały do tzw. zawodowych szkół przyzakładowych, w których okres nauki zaliczał im się do stażu pracy, mimo, że byli pracownikami młodocianymi, w zasadzie dopiero na przyuczeniu do zawodu, a więc niepełnowartościowymi z punktu widzenia pracodawcy i ponadto pracującymi w połowie wymiaru czasu pracy tj. 3 dni nauki w szkole + 3 dni pracy.
    Byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do tych, którzy również chodzili do szkół zawodowych, ale nie przyzakładowych, w których obowiązywał taki sam tok nauki, nie mówiąc już o tych, którzy po szkole średniej studiowali 3, 4 ,5 lub 6 lat. Ci ostatni stażem 40 -letnim mogą wykazać się w zasadzie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (mężczyźni i kobiety - 65 lat).

    Odpowiedz
  • Schetyna do roboty!!!!!!!!(2011-07-13 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    najwyższy czas zrobić coś porządnego dla pracownika w tym Sejmie---wyciągnąć projekt obywatelski--40 l pracy=EMERYTURA---czy napewno do tej pracy trzeba siły oraz wysiłku umysłowego???

    Odpowiedz
  • BI(2011-07-12 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Treść artykułu nie odpowiada zapowiedzi tytułowej: "Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur"
    Gdzie opisano te zmiany wyliczania?

    Odpowiedz
  • olij(2011-07-12 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki rząd- takie państwo -tak czy nie?

    Odpowiedz