Łódzkie uczelnie będą organizować swoją promocję w Europie. Pomagać ma im w tym regionalne biuro województwa łódzkiego, które od lat działa w Brukseli.

W poniedziałek marszałek województwa łodzkiego Witold Stępień, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego podpisały w tej sprawie porozumienie.

Zdaniem samorządowców, rozpoczynająca się m.in. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to doskonały moment na promowanie regionu łódzkiego w Brukseli oraz zaprezentowanie Europie osiągnięć naukowych i możliwości działalności badawczo-rozwojowej łódzkich uczelni.

Według władz województwa i miasta najbardziej odpowiednią instytucją, która może pomóc w tej promocji, jest właśnie regionalne biuro województwa łódzkiego, które na co dzień współpracuje z innymi biurami i brukselskimi instytucjami.

Jak powiedział na konferencji prasowej marszałek Stępień, jednym z głównych zadań biura będzie szukanie nowych kontaktów dla łódzkich uczelni. Prezydent Zdanowska uznała, że dzięki tej inicjatywie łódzkie szkoły wyższe "jeszcze skuteczniej będą mogły czerpać z tego, co daje im Unia, będą też mogły pokazać swój potencjał oraz skuteczniej korzystać z unijnych pieniędzy".

Obecny podczas ceremonii podpisania dokumentu rektor Uniwerystetu Łódzkiego Włodzimierz Nykiel zwrócił uwagę, że porozumienie dotyczy "sfery dydaktyki, nauki i badań anukowych". Jego zdaniem, przedstawiciele uczelni zdają sobie sprawę, że na efekt tej promocji trzeba będzie poczekać kilka lat, ale wierzą, że to się opłaci.

Podpisane w poniedziałek porozumienie zakłada m.in. organizowanie staży i praktyk dla studentów oraz międzynarodową wymianę dla naukowców, rozpowszechnianie polskich wyników badań na arenie międzynarodowej, organizowanie konferencji, seminariów oraz współpracę łódzkich uczelni z instytucjami w Brukseli, takimi jak Rada Europejska czy Parlament Europejski.