Urodziłam się w 1953 r. We wrześniu ukończę 55 lat. Mam 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych. Obecnie otrzymuję rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na czas określony. Przed jej przyznaniem przez 15 lat byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W czasie pobierania renty nigdzie nie pracowałam. Po ukończeniu 55 lat chcę złożyć wniosek o emeryturę. Czy będę musiała zawrzeć umowę o pracę, aby ją otrzymać?

Nie
Jeśli ostatnim tytułem do ubezpieczenia, jakiemu pani podlegała, była umowa o pracę, nie będzie pani musiała zawierać takiej umowy, aby otrzymać emeryturę.
Emerytura pracownicza przysługuje kobiecie urodzonej po 1948 r., jeśli do końca 2008 roku osiągnie wiek 55 lat i 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Aby otrzymać taką emeryturę, trzeba ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o nią, być pracownikiem oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawać w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy. Od obowiązku spełnienia tych warunków są wyjątki. Jeżeli w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę wnioskodawca był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy (a tak jest w analizowanej sytuacji) nie wymaga się spełnienia warunku pozostawania w stosunku pracy przez okres co najmniej sześciu miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia. Zatem osoba, która przechodzi z renty na emeryturę, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ubezpieczenie to musi być jednak ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegał rencista.
MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA
specjalista od ubezpieczeń społecznych
PODSTAWA PRAWNA
Art. 46 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).