Po interwencji "DGP" będzie abolicja dla przedsiębiorców

autor: Paweł Jakubczak01.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.07.2011, 18:14

Posłowie chcą pomóc chałupnikom, którzy prowadzili równocześnie działalność gospodarczą. ZUS każe im płacić zaległe składki od biznesu, mimo że zgodnie z prawem mogli jako tytuł ubezpieczenia wybrać chałupnictwo, a nie działalność.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • Ulka(2011-07-01 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    To już coś. Nie jesteśmy przestępcami i słowo abolicja nas boli, jednakże można ją przyjąć, pod warunkiem, że dotyczy i składek i odsetek. Poza tym sprawa nie tylko dotyczy chałupników, ale też zleceniobiorców w okresie od 1999 do 2005 r.
    Próbują dalej grać naszymi emocjami. Jeżeli skończy się tylko na odsetkach wystąpimy w ramach Skarg z Wnioskami o stwierdzenie przestrzegania prawa w Polsce do Komisji Europejskiej. Dziękujemy, za informacje. Proszę trzymać za nas i być z nami w naszej sprawie.

    Odpowiedz
  • Edek(2011-07-01 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze, że DGP stanęła za nami, bo robią z nami co chcą. Chcemy realizacji naszych apelowych żądań, a nie ochłapów z łaski.

    Odpowiedz
  • zusemzabity(2011-07-01 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Skandal, czyli okradniemy was ale wspaniałomyślnie nie naliczymy odsetek.

    A co z pismami z ZUS i informacjami urzędników o tym że można takie rozwiązanie stosować?

    Odpowiedz
  • grzes1190(2011-07-01 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie w 100% z Ulką,jezeli juz abolicja to na skladki i odsetki.
    Ludzie!!! dzialalismy zgodnie z obowiązujacym prawem,co sie dzieje w tej naszej "kochanej "Polsce.Musimy walczyć z bezprawiem i napewno nie poddamy się!!!

    Odpowiedz
  • obserVATor(2011-07-01 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ustawa mówiła że mogą wybrać to wybrali to co lepsze dla nich , dlaczego mają nadpłacać ?
    Jeśli miałem do wyboru parking za 2 zł i obok za 5 zł to wybrałem ten tańszy nawet jeśli ten tańszy był ciut gorszy (w zusie bedzie niższa emerytura) ale parkingowy nie może mi się po czasie upomnieć o dopłatę bo to ja wybrałem, ja miałem prawo wyboru i on za mnie decydować nie może , nawet jeśli bankrutuje i na siłę szuka kasy jak to robi właśnie ZUS

    Odpowiedz
  • Walczący z decyzjami ZUS(2011-07-01 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ale chcą zrobić łachę. ZUS obraził się na wszystkich i na Gazetę też, taki jest ważny i nieomylny. Chcemy stosowania prawa, bo ono jest dla wszystkich. Jak prawo przed 2005 r i 2009 r. nie było dla nas to dla kogo?

    Odpowiedz
  • Robert(2011-07-01 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mogli płacić nawet od złotówki, bo przepis brzmiał od przychodu podatkowego.
    Wybrali zgodnie z prawem, a teraz ich poszukali. Działanie prawa wstecz to nie tylko stosowanie późniejszego przepisu do zdarzeń wcześniejszych, ale celowa interpretacja po 10 latach wstecz niezgodna z wolą ustawy. Popieram przedsiębiorców i DGP w ich działaniu.

    Odpowiedz
  • Dominika(2011-07-01 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Skandal. To za mało. I tak wszyscy staniemy się bankrutami. Gdzie jesteś Polsko sprawiedliwa?

    Odpowiedz
  • Oszukany przez zus(2011-07-01 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kosztami upomnienia. Np. zus wysyła w jednej kopercie 100szt. korekt i nalicza od każdej 8,80zł. Daje to 880zł !!! A wszytko wysyła jednym listem, hurtem, za 5,65. Oszustwo i zdzierstwo, to mało powiedziane. Po drugie, przy rozłożeniu na raty, nalicza tzw. opłaty prolongacyjne. Oprócz rat. Co to jest, ta opłata prolongacyjna tego nie wie nikt. Jest to kolejne zdzierstwo zusu. Tak więc, nie wiadomo, jednocześnie mając tak małe zaufanie do organu państwa - zusu i sądów, takie "załatwienie" sprawy, jak abolicja odsetek , nie bedzię furtką, dla oszusta jakim jest zus, zeby znowu naciągnąć ludzi. Tak zinterpretują ustawę, że przedsiębiorca, jeszcze do tego interesu dopłaci. Podeprą się bezwolnymi sądami i ich pisanymi z pod kalki wyrokami. W tym SN. Jedynie całkowita abolicja, jak zwał tak zwał, a właściwie, bezwzględne przestrzeganie stanowionego i obowiązującego do lutego 2009 prawa, czyli zwolnienie z nakazu płacenia wydumanych przez zus składek, dla osób które wybrały mniejszy zus, załatwi sprawę ostatecznie. Jest to oczywiście, nie na rękę p. Fedak (PSL), ponieważ bedzie miała mniej pieniedzy dla prawdziwych oszustów z KRUS. Czyli, elektoratu PSL. Bez głosów, płacących mały KRUS "chłopów", p. Fedak, nie bedzie w przyszłym parlamencie. Będzie więc, broniła swoich decyzji, w zakresie płacenia niby zaległych składek, przez przedsiębiorców.

    Odpowiedz
  • Eljot(2011-07-01 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Na taki ochłap nie powinno być zgody nie jesteśmy przestępcami, oni liczą na to, że część z nas tych co mają mniejsze spreparowane zadłużenie odpuści i w ten sposób nas podzielą. Bóg wie co za chwilę wymyślą, może kolejną represję. Skąd w ZUSIE znaleźli takich nieomylnych ludzi co tylko oni mają rację, pachnie mi to komuną w najgorszym wydaniu.
    Jednocześnie bardzo dziękuję DGP, i wszystkim mądrym ludziom, że ujęli się za nami.

    Odpowiedz
  • polak(2011-07-01 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie tutaj ze wszystkimi na tym forum. Jezeli bylo takie prawo ze przedsiebiorca mogl wybrac rodzaj ubezpieczenia a w ustawie nie bylo sprecyzowane od jakiej kwoty przychodu to moim zdaniem zus nie powinien sie czepiac platnika i jednoczesnie wymagac od niego zapalcenia zaleglych skladek wstecz. Urok prawa polega na tym ze nie dziala wstecz. ZUS dopuscil sie naduzycia prawa z jednoczesnym osmieszaniem jego przepisow. Bo coz znaczy prawo kiedy jest gwalcone i interpretowane wedlog wlasnego widzi mi sie.

    Odpowiedz
  • Pan przedsiębiorca(2011-07-01 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to czytam, to mnie trzęsie. Wydadzą zaświadczenia o niezaleganiu po to, żeby wziąć kredyt i zapłacić. Jak go weźmiesz i zapłacisz część, to wydadzą zaświadczenie, że poprzednie jest nieaktualne, bo spłacasz w ramach ugody i będą problemy w banku, że posłużyłeś się nieprawdziwym dokumentem lub złożyłeś nieprawdziwe oświadczenie. Redakcjo ja protestuję przeciw takim manewrom. Poza tym nie mam zaufania do ZUS, już wydawali na piśmie interpretacje przepisów, zaświadczenia o niezaleganiu, a po latach okazało się, że to co napisali nie ma żadnego znaczenia i dla nikogo nie jest wiążące.

    Odpowiedz
  • dzz(2011-07-01 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam filmik gdzie rzecznik zus (40 sek) mówi że rozwiązanie było całkiem legalne, ale najlepiej najpierw mówić że legalne a potem ścigać po zaległości z odsetkami... http://www.youtube.com/watch?v=GjaPELsKXvE

    Odpowiedz
  • oszukana(2011-07-01 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    TO JEST SKANDAL!!! ścigają mnie za zawieszenia .To pracownicy ZUS instruowali i doradzali jakie dokumenty mam wypełnić, a teraz chcą ode mnie niby zaległych składek!!! Tu nie chodzi tylko o odsetki również o składki!!!

    Odpowiedz
  • były przedsiębiorca(2011-07-01 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego abolicja tylko dla chałupników, co z pozostałymi, od których ZUS DOMAGA SIĘ NIBY ZALEGŁYCH SKŁADEK SPRZED KILKU LAT!!!.
    Przecież to co się teraz dzieje to jest wina pracowników i łamania prawa przez ZUS.

    Odpowiedz
  • meg(2011-07-01 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    To w ogóle jest skandal na szeroką skale, żeby ZUS zajmował się tymi przedsiębiorcami, którzy działali zgodnie z prawem. Czy nie lepiej byłoby poszukać oszczędności przez ZUS w niewysyłaniu masowej korespondencji do tysięcy przedsiębiorców i nieorganizowaniu bezsensownych spraw sądowych? Takie działania ZUSu są dosłownie gwałtem na człowieku, który działa zgodnie z prawem, a i tak jest traktowany jak najgorszy przestępca. Pamiętajcie, że ci ludzie nie łamali prawa, a korzystali z prawa, które wtedy obowiązywało. ZUS teraz twierdzi, że legalnie pracujący nie mają co się obawiać, że podważają tylko pozorność pracy - nieprawda! Byłam na rozprawie sądowej i nie podważają żadnej pozorności. Wyroki lecą taśmowo, bez rozpatrywania dowodów ze strony poszkodowanego, poszkodowany nie ma szans na wypowiedź i na obronę. Wchodząc na salę, wyrok już jest gotowy. To nie jest niezawisły sąd. A ZUS gwałci własnych obywateli okradając ich w tej chwili ze wszystkiego, z pieniędzy, z godności, z poczucia bezpieczeństwa we własnym kraju przede wszystkim. ABOLICJA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW!!! T

    Odpowiedz
  • meg(2011-07-01 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    W tym kraju to się chyba bardziej opłaca kraść niż uczciwie pracować, bo tym co kradną grożą mniejsze konsekwencje niż tym, co codziennie chodzą do pracy i harują. MY nie dość, że pracujemy, to jeszcze utrzymujemy tych, co nie pracują, tych co kradną, a później za nasze pieniądze się obijają w więzieniu. To właśnie ta grupa społeczna - więźniowie, powinni łatać naszą dziurę, tam praca powinna być przymusowa, niech każdy więzień pracuje sam na siebie! Bo to nie jest sprawiedliwe. No, ale przecież prawo czy tam konstytucja mówi, że człowieka do pracy zmusić nie można. A ja musze pracować, ja nie mam wyboru, jak nie będę pracować to mnie nasze Państwo nie nakarmii i nie ubierze, ale takiego przestępcę, który kradnie (i pewnie nie tylko) to w więzieniu i nakarmią i ubiorą, rozrywkę mu zapewnią, ciepełko ma, głodować nie może a jeszcze go nie można zmusić do pracy...a jeszcze na więźnia dziennie przypada więcej niż na dziecko w domu dziecka...ręce opadają...

    Odpowiedz
  • Oszukana(2011-07-01 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Co to ma byc? Byliśmy dwa dni temu i nie znali odpowieddzieli nad czym pracują? A teraz DGP potrafił tak szybko dotrzec do informacji, których nie miał Poseł Głogowski. Ale go wsytawili!!! Nie ustapimy!!! BEZ KOMPROMISÓW!!! ZUS-owi nie zapłace ani złotówki z tego wyimaginowanego długu, wypracowanego przez Tuska. Naspęnym razem wexmiemy namioty i będziemy tak długo pod sejmem aż dostaniemy odpowiedź!!!. Taką jak nam się nalezy!!!

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-07-01 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie odsetki ? Jaka ŁASKA ? Czy prezydencja w Unii zaćmiła umysły posłów, którzy sami stanowili o ustawie, a władza wykonawcza ma ich gdzieś i robi po swojemu. Jaka abolicja, my zastosowaliśmy prawo, które mówi, że co nie jest zakazane, jest dozwolone. Ja chcę tylko jednego, aby prawo nie było stosowane wybiórczo i stosowane tak jak akurat pasuje. Wielkie podziękowanie dla DGP za pomoc w naszej słusznej sprawie.

    Odpowiedz
  • Mara(2011-07-01 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz jasno widać jak posłowie szanują to co sami uchwalili.

    Odpowiedz