Jak napisał w poniedziałek dziennik "Hospodarzske noviny", tzw. karta socjalna najprawdopodobniej zacznie funkcjonować od stycznia przyszłego roku. W pierwszej kolejności trafi do ludzi korzystających z pomocy materialnej. Z karty nie będzie można korzystać w bankomatach czy barach, ale umożliwi ona płacenie w sklepach.

Jeżeli jednak na rachunku wykryte zostaną produkty wykraczające poza ramy pomocy społecznej, odpowiedni urząd będzie mógł ukarać właściciela karty obcięciem bądź całkowitym odebraniem zasiłku.

"W ramach tego systemu będziemy mogli określić, czy ktoś nie kupuje jakichś niepożądanych produktów, i przystąpić do obniżenia zasiłku albo jego odebrania" - tłumaczył cytowany przez gazetę wiceminister pracy i spraw społecznych Vladimir Sziszka.

Ministerstwo twierdzi, że karty socjalne pomogą państwu rocznie oszczędzić setki milionów koron (dziesiątki milionów złotych). Z czasem planowane jest wprowadzenie specjalnych kart także dla emerytów.

Czeskie władze chcą do programu kart socjalnych zaangażować niektóre banki. Przygotowywany jest przetarg na obsługę projektu, a jego zwycięzcy będą mogli liczyć na jednoprocentową prowizję od wszystkich transakcji. Przewiduje się, że już w przyszłym roku do obiegu mogłoby trafić nawet 800 tys. takich kart.