Bardziej opłaca się zasiłek? - docieka gazeta. Przy dobrym skumulowaniu różnych form pomocy w Warszawie można pobierać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie - twierdzą specjaliści. Przy dochodach w rodzinie nieprzekraczających 351 zł na osobę należy się pomoc z OPS. "Podopieczny może dostać zasiłek celowy w wysokości np. 50, ale i 500 zł. Przyznawany jest co dwa miesiące" - wyjaśnia zastępca Biura Polityki Społecznej Elżbieta Sierawska. Są też przyznawane raz na miesiąc zasiłki okresowe. Ich wysokość też jest zróżnicowana i porównywalna.

Ale to tylko część pieniędzy, jakie można otrzymać z pomocy społecznej. Jeśli dochód na osobę przekracza ten minimalny, można ubiegać się o zwrotny zasiłek celowy. Można dostać np. fundusze na pralkę albo wyjazd dziecka na kolonie. "Traktujemy naszych podopiecznych indywidualnie. Zdarza się, że dopłacamy do czynszu albo dajemy zasiłek z powodu nagłej utraty pracy" - mówi Sierawska.

Przyznaje, że te zasiłki, choć w teorii zwrotne, wracają rzadko. "Po umotywowaniu podania zazwyczaj nasze roszczenia umarzamy" - dodaje. Przy dochodzie 700 zł na osobę opieka społeczna może wykupić obiad. Nie tylko dziecku w szkole, ale też we wskazanym barze, osobie dorosłej. Przyznawane są też talony na kupno żywności w konkretnych sklepach. Przy niskim dochodzie zasiłek można dostać również na dzieci. Więcej szczegółów w dzisiejszej publikacji "Życia Warszawy".