Osoba objęta powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu opłacanej składki zdrowotnej ma przede wszystkim prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Zachowuje je również w trakcie odpoczynku i urlopu. Lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta tylko ze względu na to, że ten pochodzi z innego regionu.

Czy lekarz odmówi przyjęcia urlopowicza

Pochodzę z Jarosławia, ale na urlop wybieram się do Kołobrzegu. Czy w sytuacji przeziębienia, zatrucia lub innej sytuacji, gdy będę wymagał porady lekarskiej, lekarz będzie mógł odmówić mi jej udzielenia, tłumacząc, że nie jestem wpisany na jego listę pacjentów?

Czy ubezpieczenie jest niezbędne

Za miesiąc wybieram się na odpoczynek nad morze. Jestem alergikiem i osobą szczególnie podatną na przeziębienia. Czy jeżeli zapomnę dokumentu ubezpieczenia, to nie zapłacę za udzielone świadczenia medyczne?

Czy rodzic zapłaci za leczenie dziecka

Urlop zamierzam spędzić z dziećmi na Mazurach. Koleżanka powiedziała mi o problemach, jakie miała w ubiegłym roku, gdy zapomniała dowodu ubezpieczenia, a dziecko zachorowało i potrzebowało pomocy. Czy brak dowodu ubezpieczenia jest jednoznaczny z tym, że rodzic pokrywa koszty świadczeń udzielonych dziecku?

Czy ubezpieczenie można donieść później

Przebywam już na urlopie. Musiałam skorzystać z opieki medycznej w szpitalu. Zostałam zakwalifikowana jako przypadek pilny. Nie miałam przy sobie dowodu ubezpieczenia. Czy mogę go dostarczyć po zakończeniu leczenia?

Czy Polak ma prawo do leczenia za granicą

Na wakacje wybieram się z mężem na Wyspy Kanaryjskie. Czy w związku z tym, że jest to terytorium należące do Hiszpanii, także tam będziemy mieli zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących na terenie UE?

Czy za leczenie w UE trzeba zapłacić

Jakie zasady odpłatności za świadczenia zdrowotne obowiązują na Węgrzech? Czy za niektóre z nich trzeba płacić z własnej kieszeni?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak leczyć się w czasie urlopu w kraju i za granicą