Związkowcy idą na ustępstwa: emerytury mundurowe po przepracowaniu 25 lat

15.06.2011, 19:13; Aktualizacja: 15.06.2011, 19:29

Funkcjonariusze służb mundurowych powinni mieć prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek - taką propozycję związkowcy przedstawili w środę ministrowi Michałowi Boniemu. To krok do przodu - ocenia Boni.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (32)

 • no proszę(2011-06-15 19:51) Zgłoś naruszenie 00

  brawo dla przewodniczącego Dudy 25 lat tak powinno być

  Odpowiedz
 • Seer(2011-06-15 20:24) Zgłoś naruszenie 00

  O polskiego oficera nie nada dbać.

  Odpowiedz
 • Hihot losu(2011-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe czym zmotywują gliniarzy, gdy ludzie wyjdą na ulicę tak jak w Atenach. Tam gliniarze stoją ponoć za niezłą kasę. U nas by chyba stali z miłości do tych co im chcą reformy zrobić. Cienko widzę ich zaangażowanie przy obronie polityków przed objawami miości tłuumu.

  Odpowiedz
 • Ewa(2011-06-15 21:00) Zgłoś naruszenie 00

  25 lat to kpina ze społeczeństwa, które już teraz na swoją emeryturę (w wys. ok 25-30%) musi pracować 41-46 lat. A jeszcze mówią o podniesieniu wieku emerytalnego o 7 lat. Mundurowi powinni przechodzić na emeryturę max. 5 lat wcześniej niż pozostali.

  Odpowiedz
 • Kurt(2011-06-15 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Niech odpracują wszystkie kursy,szkolenia,chorobowe itd.Tak jak górnicy.

  Odpowiedz
 • zeus(2011-06-15 21:41) Zgłoś naruszenie 00

  Niech tylko podlegają tym samym prawom, co inni obywatele RP.
  Cóż, jeśli chce odbierać 28% swojego wynagrodzenia, to bardzo proszę!

  Odpowiedz
 • miki(2011-06-15 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam was wszystkich do służby i wtedy możemy podyskutować.

  Odpowiedz
 • pilot(2011-06-15 22:00) Zgłoś naruszenie 00

  Kto teraz pójdzie w kamasze jak zrobią tą wspaniałą reforme. Życzę powodzenia i wytrwałości młodym. Ja już w listopadzie pod kapelusz po 15 latach służby.

  Odpowiedz
 • agnieszka(2011-06-15 22:03) Zgłoś naruszenie 00

  CO ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ oni nadal mają 1,5 roku za rok, po 2 latach pracy mają już 3 lata zaliczone, tak nie może być z tym kraju.

  Odpowiedz
 • PRECZ Z PRZYWILEJAMI !!!!!!!(2011-06-15 22:04) Zgłoś naruszenie 00

  To kpienie ze społeczeństwa to próba dalszego generowania kasy ze wspólnej kieszeni. 25 lat tak tylko z prawem pobierania emerytury po 60 lat.Między czas to inna praca albo dalsza praca.To miała być reforma a nie retusz.Nie chcę żeby mój wysiłek płacenia podatków był nadal marnotrawiony.

  Odpowiedz
 • JA(2011-06-15 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  IDZCIE WSZYSCY UCZYĆ SIE ZABIJAC I FAKTYCZNIE ZABIJAC.SZCZEGOLNIE CI Z ZZA BIURKA CO NAJWIECEJ PISZCZA.CO WY WIECIE O...DLACZEGO NIE JESTESCIE ROFESJONALISTAMI W ARMII?? KTO WAM BRONIL WYBRAC TEN ZAWOD. TERAZ BIEDA I ZAZDROSC? UGRYZCIE SIE W ...CZOLO!NAWET TEGO NIE POTRAFICIE?? NO TO NARZEKAJCIE DALEJ.

  Odpowiedz
 • Hihot losu(2011-06-15 23:06) Zgłoś naruszenie 00

  Socjalizmu już nie ma, więc nie krzyczcie ludzie, że wszystkim po równo, bo sami walczyliśce o "nierównouprawnienie". Po za tym pamiętajcie, że każdy człowiek dobrze pracuje, jak ma motywację. Dla wielu osób taką motywacją była m.in. wcześniejsza emerytura. Uważam zresztą, że dobry policjant i tak znajdzie niezłą pracę zawsze- a ludzie powinni sami płacić sbie za ochronę niezłą kasę, wtedy by docenili to co mają. A jak kogo by nie było stać, to jak w buszu... silniejszy ma zawsze rację. Zresztą prędzej czy później i tak część z Was będzie wypatrywać z utęsknieniem policji i wtedy myślcie w imię czego mają się śpieszyć do Was- czy będą jechali szybko czy wolno do emerytury tyle samo. Tak sobie myślę właśnie jak to wszystko obserwuję.

  Odpowiedz
 • Majk(2011-06-15 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  Zwykli ludzie pracy oczekują ,że po wygranych wyborach PO przywróci elementarną sprawiedliwość i zrealizuje swoje zapowiedzi o prawdziwie radykalnej reformie emerytur mundurowych. A im bardziej będzie ona bolała tym większe będzie poparcie dla rządu.Tak trzymać panie ministrze Boni-czas skończyć ze ''świętymi krowami" co się patriotyzmem i ciężką służbą zasłaniają a tak naprawde myślą tylko ile z tego państwa wyrwać dla siebie.

  Odpowiedz
 • He he(2011-06-15 23:22) Zgłoś naruszenie 00

  He, he, 50-cio letni dziadek podpierający się laską w służbie mundurowej!!!??? z marną pensją !!!??? - obraz nędzy i rozpaczy państwa polskiego.

  Odpowiedz
 • electron(2011-06-16 06:10) Zgłoś naruszenie 00

  Wy pracujecie. Żołnierze - służą. Nikogo z was nie dotykają takie ograniczenia:

  Dla przykładu:
  a) żołnierzowi nie wolno zrzeszać się w związki zawodowe;
  b) żołnierzom nie wolno należeć do partii i stowarzyszeń mających w statucie cele polityczne;
  c) żołnierz objęty jest sankcjami karnymi za oddalenie się z miejsca służby;
  d) żołnierz podlega pełnej dyspozycyjności co do miejsca i czasu swojej służby (nie ma wobec niego zastosowania zasad obowiązujących w Kodeksie Pracy);
  e) żołnierz oprócz tego, że jak każdy obywatel ponosi odpowiedzialność za przestępstwa, podlega również pod odpowiedzialność wynikającą z części wojskowej Kodeksu Karnego;
  f) żołnierz może zostać zmuszony w trakcie trwania misji itp. do okaleczania, pozbawiania życia innych osób co nie jest sytuacją spotykaną w innych zawodach i powoduje różne konsekwencje psychiczne, ma też być gotowy do podjęcia takiego obciążenia przebywając w kraju;
  g) żołnierz podlega corocznej weryfikacji swojej sprawności fizycznej, w przypadku dwukrotnej negatywnej oceny jest zwalniany ze służby;
  h) żołnierz musi reprezentować nieskazitelną postawę w aspekcie przyznawania dostępu do informacji niejawnych, podlega w tym względzie szczególnej weryfikacji, w sytuacjach spornych tj. odmowy przyznania lub cofnięcia poświadczenia bezpieczeństwa jest zwalniany ze służby;
  i) żołnierz nie jest objęty stosunkiem pracy. Jest objęty stosunkiem służbowym. A zatem żołnierz nie pracuje, żołnierz służy;
  j) żołnierza obowiązuje rozkaz. Żołnierz dostaje rozkaz, żołnierz musi wykonać rozkaz. Cywil nie musi.
  k) żołnierzowi nie wolno strajkować;
  l) żołnierzowi zabrania się zasiadania w jakichkolwiek spółkach;
  m) żołnierzowi z zasady nie wolno dorabiać. Zgodę musi na to wydać dowódca Jednostki Wojskowej. W praktyce - rzadkością jest taka zgoda;
  n) żołnierz nie ma swobody wyjazdu za granicę. Musi o takim zamiarze zameldować dowódcy Jednostki Wojskowej, a dowódca może zabronić;
  o) żołnierz nie może zmienić miejsca służby. Może się jedynie o to starać;
  p) tylko żołnierze mają specjalnie dla ich zawodu dedykowaną policję - Żandarmerię Wojskową i Prokuraturę. Nie istnieje ani Prokuratura ani specjalna Policja dla hydraulik/ów, lekarzy, stolarzy, nauczycieli, kierowców TIR'ów, budowlańców, górników, ekonomistów, przedsiębiorców, etc.

  Odpowiedz
 • emerytka od 2014 r.(2011-06-16 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Do "miki" - wpis nr 7 JAK WSZYSCY BYLIBY W SŁUŻBACH to nie miałby kto tyrać na wasze przywileje. Przecież nie wypracowujecie żadnego dochodu narodowego i na wasze przywileje i na emeryturki po 15 latach pracy pracujemy my - ludzie ze stażem ponad 35 lat opłacanych składek na ZUS. Normalni ludzie aby przejść na emeryturę mają ponad 40 lat pracy w tym ponad 35 lat czystego opłacania składek ZUS a mundurówce wystarczy jedynie 15 lat i dostają minimum 45% ostatniej pensji liczonej wraz z dodatkami. Dla pozostałych głodowe "eksperymentalne emerytury" wypłacane od 2014 roku. Niech liczą emeryturę dla mundurówki po 25 latach od 25 do 30% ostatniego uposażenia lub 45% ale od średniej ze wszystkich 25 lat pracy (bez zwolnień lekarskich) To trochę zblilży ich emerytury do emerytur normalnych obywateli.

  Odpowiedz
 • PRZYWILEJOM NIE ! NIE!(2011-06-16 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  ELECTRON==Ty szukaleś wygodnego spokojnego życia w wojsku wymoszczonymi piernatami i z pięknym dziewicami.Wojsko jest dla twardzieli nie dla mami synków.Co ty oczekiwałeś idąc do wojska ,że napewno wojny nie będzie ,poligony skasują,służby przejmą wynajęci cywile a ty bedziesz sobie wypoczywał no i ta wczesna emeryturka.Człowieku szybko idz do cywila tam jest raj.Ty urodzony cywil.Wojsku trzeba bardzo dobrze płacić.bardzo dużo wymagać a jak przyjdzie potrzeba to mnie przeszkolisz i ramię w ramie będziemy walczyć za ojczyznę.

  Odpowiedz
 • REAL 1953(2011-06-16 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby mundurowi uzyskali takie uprawnienie do świadczenia bez względu na wiek , to dlaczego np. wszyscy inni nie mogli by mieć również ściśle określonego stażu pracy , który uprawniałby do emerytury bez względu na wiek ( np. 35 lat ).
  Jak widać nadal nie potrafimy się wyzwolić ze starych chorych przyzwyczajeń do ochrony za wszelką cenę przywilejów , i ich zachowanie w możliwie jak największym zakresie .
  Dosyć tego , mundurowi powinni mieć normalny wiek emerytalny jak wszyscy inni ( 65 lat ) . Należałoby jedynie wdrożyć w życie szerokie organizacyjne możliwości bezpłatnego przekwalifikowywania się mundurowych do innej pracy ( w konkretnych przypadkach gdyby była taka potrzeba z uwagi na stan zdrowia mundurowego ).Wszyscy inni potrafią i muszą się wielokrotnie przekwalifikowywać w ciągu swego życia , dlaczego mundurowi nie mogliby ?

  Odpowiedz
 • tsenre(2011-06-16 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Te wszystkie przywileje emerytalne to kpina z reszty obywateli , cwaniactwo , lenistwo , wręcz okradanie tych co pracują do 65 roku życia. Najłatwiej podnieść wiek emerytalny dla ciężko pracujących budowlańców a dla mundurowych wazelinkę w prezencie . Mam nadzieję że znajdzie się w rządzie ktoś z jajami i zrobi porządek z wszystkimi przywilejami , we wszystkich sektorach zawodowych . Bo jak narazie to prym wiodą zwolennicy marszy przebierańców w W-wie.

  Odpowiedz
 • POLAK(2011-06-17 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  real 1953 skąd u ciebie takie deb..ne pomysły???Piszesz takie dyrdymały że aż pawiować się chce. Masz rozumu chociaż deko to pomyśl, to naprawdę nie boli. Te dwie twoje szare komórki się nie rozbiją w twojej suściźnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane