Opieka naukowca od momentu pierwszego kontaktu z uczelnią, nieograniczony dostęp do biblioteki - to propozycje Uniwersytetu Śląskiego skierowane do najzdolniejszych absolwentów szkół w ramach oferty VIP. "Będą traktowani na specjalnych zasadach" - powiedziała Magdalena Ochwat, rzeczniczka uczelni.

Uniwersytet Śląski w Katowicach, podobnie jak wszystkie uczelnie w kraju, rozpoczął walkę o najlepszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy już mogą wybierać uczelnię docelową w rekrutacji elektronicznej, a pod koniec czerwca odbiorą świadectwa dojrzałości.

Uczelni bardzo zależy na finalistach i laureatach olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego. "Uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który zdecyduje się na studia na Uniwersytecie Śląskim, może liczyć na szereg przywilejów, przeznaczonych tylko dla najzdolniejszych kandydatów. Oferta VIP jest właśnie dla nich" - powiedziała w środę Magdalena Ochwat, rzeczniczka uniwersytetu.

Zgodnie z pomysłem - zanim wybitny absolwent szkoły zostanie studentem Uniwersytetu Śląskiego - od razu po rejestracji w systemie rekrutacyjnym otrzyma dostęp do zasobów biblioteki uniwersyteckiej zarezerwowanej dla wykładowców i studentów, znajdzie się również pod opieką tutora, czyli uczonego, który wprowadzi kandydata w życie społeczności akademickiej danego wydziału, pomoże w sporządzeniu niezbędnej listy lektur, skontaktuje go z innymi pracownikami wydziału, zaprosi na ciekawy wykład, konferencję lub sesję naukową.

Reklama

Kandydat-VIP, a później student-VIP będzie prowadzony przez naukowca z bliskiej sobie dziedziny przez cały cykl kształcenia. "Student będzie miał ze swoim opiekunem stały kontakt. Jego telefon komórkowy otrzyma tuż po rejestracji w systemie rekrutacji elektronicznej. Ale dostaną go także ci absolwenci, którzy zatelefonują do nas z informacją, że się jeszcze wahają, którą uczelnię wybrać. Na każdego z nich czeka pakiet informacji. Będą traktowani na specjalnych zasadach tak jak najlepsi klienci banków" - wyjaśniała rzeczniczka uczelni.

Olimpijczyk, który zostanie objęty vipowską ofertą będzie mógł zaplanować swoją ścieżkę kariery z pomocą doradcy zawodowego z Centrum Obsługi Studenta. Zostanie także obsypany pakietami książek naukowych oraz gadżetami włącznie z dzwonkiem na telefon komórkowy. Nie będzie tylko kart vipowskich. "Chodzi o to, żeby kandydaci wybrali właśnie Uniwersytet Śląski" - wyjaśniła rzeczniczka.

Pierwszą zachętą dla najzdolniejszych kandydatów była - ogłoszona pod koniec maja - decyzja prof. Wiesława Banysia, rektora Uniwersytetu Śląskiego, który zdecydował o obniżeniu dotychczasowej opłaty rekrutacyjnej na studia dla olimpijczyków do symbolicznej złotówki. Pozostali kandydaci będą płacić od 70 do 150 zł, w zależności od wybranego kierunku.

Jak poinformowała uczelnia pakiet VIP obowiązuje od środy. Rekrutacja na studia zakończy się 8 lipca.