KRUS nie wypłaca rolnikom z firmą świadczeń związanych z chorobą zawodową

autor: Bożena Wiktorowska15.06.2011, 03:00

Ubezpieczeni w KRUS i równocześnie prowadzący działalność gospodarczą nie są chronieni w przypad1ku choroby zawodowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (1)

 • obserwator(2011-06-15 10:30) Zgłoś naruszenie 11

  To samo dotyczy pracowników zgłaszających wystąpienie chorób zawodowych podlegających pod ZUS.
  Postępowania prowadzone przez sanepid i lekarzy orzeczników to parodia prawa mająca cechy zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuszcza się do celowego fałszowania wyników badań laboratoryjnych, podawania pacjentom substancji zmieniające wyniki badań, wpływaniu na lekarzy konsultantów do wydania opinii o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
  Sanepid w postępowaniu w sprawie chorób zawodowych nie bada faktycznych warunków wskazanych przez pracownika tylko opiera się na opisie warunków wskazanych przez pracodawcę, co ewidentnym naruszeniem zasad postępowania administracyjnego, gdzie strona postępowania pracownik jest wyłączany z postępowania, gdyż np. celowo przesyła się zawiadomienie o wszczęciu postępowania na inny adres (całkowicie nie związany z pracownikiem) niż pracownik podał do korespondencji. Następnie sanepid bez wiedzy pracownika sporządza kartę oceny narażenia zawodowego, gdzie najwyżej wskazuje się, że warunki pracy mogły wpłynąć na stan zdrowia, co nie pozwala uznać że warunki pracy wpłynęły na powstanie choroby zawodowej. Takie są wewnętrzne wytyczne sanepidu, aby uniemożliwić wydanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej.
  Ponadto sanepid przekazując swoją kartę oceny narażenia zawodowego do postępowania orzeczniczego wpływa na lekarzy orzeczników, którzy mając obowiązek samodzielnej oceny tych warunków przyjmują ustalenia sanepidu i wszystko robią aby nie rozpoznać choroby zawodowej. Tak jak wcześniej napisałem dopuszczają się fałszowania wyników badań laboratoryjnych, poświadczaniu nieprawdy w opiniach konsultacyjnych, wpływaniu lekarzy orzeczników na lekarzy konsultantów do zmiany ich opinii, a nawet podawaniu pracownikowi podczas jego badań substancji mającej za cel zmianę wyników badań, co u mojej żony doprowadziło do zagrożenia życia i spowodowało roztrój zdrowia. Nie jest to pojedynczy przypadek, gdyż w trakcie wielu kontaktów z osobami zgłaszającymi choroby zawodowe potwierdzały takie przypadki fałszowania, wpływania na wyniki badań przez lekarzy. Dowiedziała się także o fakcie, że lekarze konsultanci i lekarze orzecznicy dostają większe wynagrodzenie za opinie i orzeczenia o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej niż za rozpoznanie choroby zawodowej.
  W przypadku żony były zgłoszone trzy zawiadomienia do prokuratur na działalność przestępczą tych lekarzy, gdzie zarzuty dotyczyły do lekarzy z IMP w Łodzi, WOMP w Łodzi i IMP i ZŚ w Sosnowcu. W pierwszym przypadku prokuratura oparła się na zeznaniach tych lekarzy biorących udział przy wydaniu orzeczenia I stopnia oraz na orzeczeniu II stopnia spreparowanym do celu dołączenia jako dowód prawidłowości ustaleń w orzeczeniu I stopnia. Pomimo faktu wskazania prokuraturze, że orzeczenie II stopnia jest fałszywe, gdzie dopuszczono się ewidentnego fałszowania wyników badań laboratoryjnego przez podmianę próbek krwi w celu wykazania, że u żony występują samoistne objawy chorobowe, które spowodowały zespół cieśni nadgarstków, a więc tej choroby nie mogli uznać za chorobę zawodową, gdyż praca sprzątaczki nie mogła wpłynąć na zmiany neurologiczne w cieśniach nadgarstków w związku z brakiem stałych ugięć w nadgarstkach, bo gdyby takie ugięcia występowały to jej praca byłaby nieefektywna - opis wyjaśnień lekarzy z instytutu medycyny pracy. Ponadto na brak wiarygodności tego orzeczenia lekarskiego II stopnia miał wpływ fakt poświadczenia nieprawdy przez podanie w orzeczeniu, że kilkanaście lat wcześniej miała operacje ginekologiczną, co miało wskazać o zmianach onkologicznych, które także powodują zmiany neurologiczne w cieśniach nadgarstków, tylko w przypadku żony nigdy nie miała operacji ginekologicznej, ani choroby onkologicznej. Po roku IMP i ZŚ w Sosnowcu wycofał się z tego zapisu wskazując to na błąd pisarski. W przypadku wyników badań laboratoryjnych krwi żony to wskazał, że wyniki żony na ANA p/c jądrowe o bardzo wysokim mianie uzyskane podczas pobytu w tym szpitalu są wiarygodne, gdyż były wykonane w niezależnym laboratorium. Tylko te wyniki są całkowicie sprzeczne wielu wynikom krwi uzyskanym przed tym pobytem w szpitalu IMP w Sosnowcu i bezpośrednio po tym pobycie, które całkowicie wykluczają u żony zmiany chorób reumatoidalnych. Ponadto wiele opinii reumatologów wykluczały przyczyny powstania zespołu cieśni nadgarstków, którzy wyraźnie wskazywali na powstałe zmiany w układzie ruchu i w cieśniach nadgarstków za najprawdopodobniejszą przyczynę warunki pracy sprzątaczki, która przez wiele lat gołymi rękoma w zimnej wodzie z dużą ilością środków chemicznych szorowała, zmywała na klęczkach duże powierzchnie, co spowodowało silne podrażnienie skóry rąk i kończyn dolnych oraz obrzęki wszystkich stawów. Pomimo wskazania, że także doszło do zatrucia środkami chemicznymi przedostające się przez skórę i układ oddechowy, które spowodowały zmiany immunologiczne powodujące obrzęki wszystkich stawów, a w szczególności w nadgarstkach, to lekarze orzecznicy poświadczali, że nie mogło dojść do przedostania się tych substancji chemicznych przez skórę, gdyż te substancje tylko mogły podrażnić skórę, co jest ewidentnym poświadczeniem nieprawdy przez tych lekarzy.
  Ponadto w badaniach krwi żony na TSH wykonanych w IMP w Sosnowcu poświadczono nieprawdę wskazując niedoczynność tarczycy, gdyż kilka miesięcy wcześniej w tym samym laboratorium wyniki krwi były w normie.
  Prokuraturze w Sosnowcu w zawiadomieniu o popełnionych przestępstwach poświadczenia nieprawdy wskazaliśmy liczne dowody na podmianę próbek krwi żony z inną starszą pacjentką, która miała zaawansowane zmiany reumatologiczne i endokrynologiczne w postaci wola tarczycy, że to jej krew została przekazana zamiast żony, a wiec wszystkie ustalenia w orzeczeniu II stopnia o istnieniu u żony rozległych zmianach chorobowych tkanki łącznej (przyjęte jako podejrzenie Reumatoidalne Zapalenie Stawów i inne tego typu choroby) oraz niedoczynność tarczycy są oparte na próbkach krwi innej pacjentki, a więc orzeczenie jest fałszywe. W wnioskach do prokuratury wystaliśmy o ponowne przebadanie żony przez lekarza sądowego i ponowne przeprowadzenie badania krwi, na co w postanowieniu o umorzeniu śledztwa prokuratura stwierdziła, że ten wniosek miał na celu bezpodstawnego przedłużania śledztwa, a zeznania świadków (lekarzy którym zarzuciliśmy fałszowania opinii i wyników) są wiarygodne. Tylko że jednemu z tych lekarzy (profesorowi) ta sama prokuratura w tym okresie postawiła zarzuty przyjęcia 33 korzyści majątkowe.
  Sąd karny w odwołaniu potrzymał prawidłowość ustaleń prokuratury.
  Na podstawie tych orzeczeń sanepid w Łodzi wydał decyzje o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, gdzie sanepid II instancji stwierdził, że nie może podważać ustaleń lekarzy orzeczników.
  Sprawa w skardze trafiła do sądu administracyjnego, który oddalając skargę w uzasadnieniu wskazał że nie może badać dowodów niewiarygodności orzeczeń lekarskich przez powoływanie biegłych sądowych (nie występowaliśmy o to) gdyż od tego są inne organy, które w tym zakresie prowadzą śledztwa. Sąd stwierdził, że nie ma uprawnień biegłych jakimi są lekarze medycyny pracy, gdyż brak wiedzy sądu w tym zakresie pozwala oceniać przedłożonych dowodów o braku wiarygodności tych orzeczeń lekarskich. Natomiast sąd wystąpił w roli biegłego bez sprawdzenia wskazując, że warunki pracy sprzątaczki - żony nie mogły spowodować zmian neurologicznych w cieśniach nadgarstkach. Sąd oddalając skargę nie przyjął możliwości uchylenia decyzji sanepidu w celu ponownego przeprowadzenia badań diagnostyki różnicowej w związku z faktem, że w orzeczeniu I stopnia przyjęto na podstawie statystyki, że cieśnie nadgarstków powstają najczęściej z przyczyn chorób pozazawodowych, gdzie pominięto dowody wykluczające istnienie u żony tych chorób pozazawodowych. Gdzie natomiast w orzeczeniu II stopnia przeprowadzając taką diagnostykę różnicową dopuszczono się do celowego fałszowania jej wyników, aby wykazać istnienie chorób pozazawodowych, które spowodowały zmiany w cieśniach nadgarstkach.
  Składając skargę kasacyjną do NSA postawiliśmy wszystkie te zarzuty, gdzie wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich o udział w tym postępowaniu kasacyjnym zarzynając oparcie wydanych decyzji sanepidu na podstawie fałszywych orzeczeń lekarskich.
  RPO odpowiedział, że nie wchodzi to w jego kompetencje.!!!
  NSA oddalając skargę kasacyjną wskazał że była bezzasadna, gdyż u żony występują inne choroby, które wpłynęły na powstanie u niej zmiany neurologiczne w postaci zespołu cieśni nadgarstków, tylko NSA nie wskazał jakie to choroby spowodowały te objawy, gdzie lekarze z poza medycyny pracy wskazywali i wskazują na przyczynę zawodową.
  Dlatego uważam, że system ustalania chorób zawodowych ma na celu wykluczenia stwierdzenia tych chorób zawodowych, aby ZUS, KRUS nie musiał wypłacać odszkodowań za utratę zdrowia na skutek chorób zawodowych lub przyznawać rent. Jest związane, że ZUS ma deficyt przekraczający 170mld zł, do KRUS także olbrzymie kwoty państwo dopłaca.
  A kto zapłaci tym pracownikom, którzy utracili zdrowie na skutek warunków pracy i nie mogą wykonywać pracy, nie mając środków do utrzymania.
  Rząd się dobrze wyżywi, ale kosztem pozostałego społeczeństwa.
  Media szczególnie GP i inne periodyki w sprawie postępowań o ustalanie chorób zawodowych powinny się tym zainteresować, gdyż nastąpiła w tym zakresie patologia, gdzie społeczeństwo pracujące nagle nie doznaje chorób zawodowych, gdzie wmawia się że warunki pracy poprawiają się, ale coraz więcej ludzi ginie w pracy i coraz więcej jest pracowników chorych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane