PJN chce skierować zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego. Ma gotowy wniosek

13.06.2011, 13:48; Aktualizacja: 13.06.2011, 13:56

Prezes PJN Paweł Kowal poinformował, że jego ugrupowanie ma gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją zmian w ustawie o OFE. "Dotrzymujemy słowa i pokazujemy, po co jest opozycja" - podkreślił.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • Janeczek(2011-06-13 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ci wszyscy, którzy kiedyś dobrowolnie zapisali się do OFE, zapisali by się wtedy do tych funduszy gdyby wiedzieli że po paru latach będzie „taka jazda” w tej sprawie ?
  Na dziś mamy taką sytuację że jak np. pierwszego września br. Sejm uchwali że od pierwszego stycznia 2012 roku wzrastają podatki PIT, to będą obowiązywać i listonosza, aspiranta, sędziego nauczyciela lekarza…. Nie będzie problemu z utratą praw nabytych.
  Natomiast jakby Sejm uchwalił pierwszego września br. że od stycznia 2012 roku wiek emerytalny dla WSZYSTKICH ! mundurowych wynosi 55 lat, to usłyszymy bełkot o utracie jakichś praw nabytych.
  Uchwalenie zasady że ten który dziś pracuje jako mundurowy będzie miał inne prawa emerytalne od tego który zaczął pracę jako mundurowy w 2012 roku, to dopiero będzie bezczelne zaprzeczenie równości wobec prawa i skandaliczne naruszanie zasad sprawiedliwości społecznej.
  …” Z zasady równości wynika nakaz jednakowego traktowania wszystkich obywateli w obrębie określonej klasy (kategorii). Wszystkie podmioty charakteryzujące się w równym stopniu daną cechą istotną (relewantną) powinny być potraktowane równo, a więc według jednakowej miary, bez zróżnicowań, zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących”… (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 1994 r., sygn. K. 3/94, OTK w 1994 r., cz. II, s. 141 - 142).

  To od 2012r. będą już oficjalnie dwie kategorie (kasty) mundurowych ?

  W żadnej ustawie emerytalnej ; czy tej dla mundurowych czy o KRUS czy FUS nie jest zapisane że wskazane w tych ustawach zasady są niezmienne, a i w Konstytucji stoi jak wół, że te zagadnienia reguluje tylko ustawa.
  TK zgodził się z tą argumentacją że np. ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - nie łamie zasad równości, zaufania obywateli do państwa i prawa ani zasady praw nabytych.
  „Osoby, które zatrudniały się w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach po 1 stycznia 1999 r., nie miały prawa oczekiwać, że odejdą na wcześniejszą emeryturę” - powiedział sędzia TK Wojciech Hermeliński.
  Czy dziś TK dalej dla uważa że komunistyczny pomysł by aparat przymusu uzyskiwał prawo do emerytury po 15-tu latach - uznaje jako uzyskane słusznie i zgodnie z ideą sprawiedliwości społecznej ?
  Naprawdę TK nie dostrzega co się w Polsce w Europie przez ostatnie 20 lat zmieniło ?
  A z jakiego prawa, jakich zasad sprawiedliwości społecznej ma wynikać zasada że np. obywatel który zatrudnił się jako policjant po 1 stycznia 99r. ma prawo oczekiwać że odejdzie na emeryturę po 15-tu latach pracy ?
  Np. listonosz który zatrudnił się na poczcie w 2000 roku na pewno wiedział że w dniu zatrudnienia obowiązuje zapis że musi pracować do 65 roku życia. Wolno dziś jemu będzie powiedzieć że będzie musiał pracować do 67 roku życia ? Czy zostanie podniesiony wiek emerytalny tylko dla tych listonoszy, którzy zatrudnią się od 2012 ?
  Czy tych kuglarskich przewałek nie widzi pani - RPO ?

  Odpowiedz
 • eva(2011-06-13 19:52) Zgłoś naruszenie 00

  Prosimy o skierowanie ustawy o pracujacych emerytach czy nikt nie zajmie sie ta grupa spoleczna,pani Kluzik obiecala niestety wyfrunela moze pan zajmie sie tym bezprawnym odebraniem praw nabytych.

  Odpowiedz
 • EO(2011-06-13 14:17) Zgłoś naruszenie 00

  Mam prośbę aby skierować równocześnie do TK ustawę o odebraniu praw nabytych pracującym emerytom jak to obiecało ugrupowanie PNJ

  Odpowiedz
 • Emerytka OFE-bez wypłaty(2011-06-13 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  Opozycja która nie rozumie gdzie jest interes Państwa i emerytów to PJN.

  Odpowiedz
 • Przewodniczący(2011-08-23 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  W dniu 05.07.2011 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy "KONTAKT" - niszowy, swoisty i rozproszony, bez rozgłosu i buńczucznych zapowiedzi, skierował do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżenie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Bliższych informacji może udzielić rzecznik, Stanisław Marszałek, pod nr tel. kom. 660-427-327.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane