Od 15 czerwca 2011 roku zaczną obowiązywać szczegółowe regulacje dotyczące m.in. trybu udzielania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płatnego urlopu wypoczynkowego, a także dodatkowego, zdrowotnego, szkoleniowego oraz okolicznościowego
W sprawach urlopów (płatnego urlopu wypoczynkowego, dodatkowego, zdrowotnego, szkoleniowego oraz okolicznościowego) właściwy jest szef ABW lub upoważniony przez niego przełożony funkcjonariusza właściwy w sprawach osobowych.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych na wniosek funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej ABW) udziela mu urlopu wypoczynkowego, dodatkowego z tytułu osiągnięcia określonego wieku lub stażu służby, szkoleniowego, okolicznościowego. Może udzielić mu urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby. W przypadku urlopu okolicznościowego we wniosku funkcjonariusz podaje przyczynę wystąpienia o urlop.
Funkcjonariusz ABW we wniosku o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego, dodatkowego, szkoleniowego lub okolicznościowego powinien wskazać przewidywane miejsce pobytu lub możliwość nawiązania z nim kontaktu podczas tego urlopu.

Urlop wypoczynkowy

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Funkcjonariuszowi ABW przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych (art. 95 ust. 1 ustawy). Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego funkcjonariusz nabywa z upływem 6 miesięcy służby, w wymiarze połowy urlopu przysługującego mu po roku służby (czyli 13 dni). Natomiast prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze nabywa z upływem roku służby. Do urlopu tego wlicza się urlop przysługujący po upływie 6 miesięcy służby. Prawo do kolejnych urlopów funkcjonariusz nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Do okresu służby, od którego zależy prawo do urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia i służby, bez względu na przerwy w zatrudnieniu i służbie oraz sposób rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego. Przez dni robocze rozumie się dni od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Funkcjonariuszowi, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, urlopu tego należy udzielić w ciągu pierwszych 3 miesięcy następnego roku.

Odwołanie z urlopu

Odwołanie funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego lub wstrzymanie udzielenia tego urlopu w całości lub w części następuje z ważnych względów służbowych, w szczególności na podstawie polecenia przełożonego właściwego w sprawach osobowych przekazanego telefonicznie lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w jednostce organizacyjnej ABW. Przełożony właściwy w sprawach osobowych, który odwołał funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego, odnotowuje ten fakt na wniosku o udzielenie tego urlopu, podając przyczynę oraz datę odwołania. Podobnie przełożony postępuje w przypadku wstrzymania udzielenia urlopu.
Termin urlopu wypoczynkowego może być także przesunięty na wniosek funkcjonariusza umotywowany ważnymi względami.

Zwrot kosztów

Funkcjonariusz odwołany z urlopu wypoczynkowego z ważnych względów służbowych otrzymuje zwrot kosztów przejazdu poniesionych w związku z odwołaniem, a także zwrot innych uzasadnionych i udokumentowanych kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Koszty związane z pobytem w ośrodku wczasowym, sanatorium, kwaterze prywatnej, hotelu lub z innymi usługami mającymi związek z wypoczynkiem w okresie urlopu, niewykorzystane przez funkcjonariusza i członków jego rodziny, podlegają zwrotowi, o ile organizator wypoczynku lub inny podmiot świadczący usługi w tym zakresie nie zwrócił wniesionych opłat. Zwrot kosztów odbywa się zgodnie z przepisami w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania.

Urlop dodatkowy

Funkcjonariuszowi, który pełni służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby, może być przyznany płatny urlop dodatkowy w wymiarze do 11 dni roboczych rocznie (art. 97 ust. 1 ustawy). Funkcjonariuszowi, który osiągnął określony wiek lub staż służby, przysługuje płatny urlop dodatkowy w każdym roku kalendarzowym w wymiarze:
● 5 dni roboczych, jeżeli ukończył 40 lat lub posiada 10 lat służby;
● 8 dni roboczych, jeżeli ukończył 45 lat lub posiada 20 lat służby;
● 11 dni roboczych, jeżeli ukończył 55 lat lub posiada 25 lat służby.
Łączny wymiar urlopów dodatkowych nie może przekroczyć 11 dni roboczych rocznie.



Płatny urlop zdrowotny

Funkcjonariuszowi można udzielić, na wniosek komisji lekarskiej, płatnego urlopu zdrowotnego jednorazowo na okres do 2 miesięcy, łącznie w ciągu kolejnych 12 miesięcy – na okres do 6 miesięcy. Takiego urlopu zdrowotnego może udzielić funkcjonariuszowi przełożony właściwy w sprawach osobowych na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ABW zawierającego wniosek w sprawie udzielenia funkcjonariuszowi tego urlopu. Wzór orzeczenia komisji lekarskiej ABW określa załącznik do rozporządzenia. Można go znaleźć w serwisie kadry.gazetaprawna.pl

Szkoleniowy

Funkcjonariuszowi, który uzyskał zezwolenie na pobieranie nauki lub odbywanie studiów i naukę tę pobiera lub odbywa studia, jak również uzyskał zezwolenie na przeprowadzenie przewodu doktorskiego lub habilitacyjnego, a także na odbycie aplikacji radcowskiej lub legislacyjnej, udziela się płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze:
● na przygotowanie się do egzaminu wstępnego i jego złożenie – 7 dni,
● w szkołach wyższych, w każdym roku studiów – 21 dni,
● dla funkcjonariuszy pobierających naukę w szkołach pomaturalnych i na studiach podyplomowych – 14 dni w celu przygotowania się i złożenia egzaminu końcowego,
● w celu przygotowania się do złożenia egzaminów doktorskich i obrony rozprawy doktorskiej lub dla przygotowania się do kolokwium oraz wykładu habilitacyjnego – 28 dni,
● w celu przygotowania się i złożenia egzaminu radcowskiego – 30 dni,
● w celu przygotowania się i złożenia egzaminu po zakończeniu aplikacji legislacyjnej – 14 dni.

Urlop okolicznościowy

Funkcjonariuszowi udziela się urlopu okolicznościowego w celu zawarcia związku małżeńskiego, w przypadku urodzenia się dziecka, ślubu dziecka własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej, a także z powodu pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu funkcjonariusza lub pod jego bezpośrednią opieką. Urlopu okolicznościowego można także udzielić funkcjonariuszowi w celu załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, w wymiarze do 5 dni.

Urlop bezpłatny

Funkcjonariuszowi w służbie stałej, na pisemny wniosek uzasadniony ważnymi względami osobistymi, można udzielić urlopu bezpłatnego w wymiarze do 6 miesięcy. Może go udzielić przełożony właściwy w sprawach osobowych. Jeżeli jednak urlop bezpłatny będzie w wymiarze powyżej 1 miesiąca, to może go udzielić szef ABW, także na wniosek funkcjonariusza. Powinien go skierować za pośrednictwem przełożonego właściwego w sprawach osobowych.

Oddelegowanie a urlop

Funkcjonariusz oddelegowany do pełnienia służby poza ABW ma prawo tylko do jednego urlopu wypoczynkowego, w wymiarze korzystniejszym. Niewykorzystanej w okresie oddelegowania części urlopu wypoczynkowego, wynikającej z różnicy w wymiarach urlopów, udziela się funkcjonariuszowi po powrocie z oddelegowania.

Wyróżnienie

Funkcjonariuszowi, który przejawia inicjatywę i osiąga znaczące wyniki w służbie, mogą być udzielane wyróżnienia m.in. krótkoterminowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 7 dni roboczych (art. 101 ustawy).

Ekwiwalent pieniężny

Sposób obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest następujący. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się, mnożąc 1/22 miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego funkcjonariuszowi w ostatnim dniu pełnienia służby, przez niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Tak wyliczoną wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Podstawa prawna
Ustawa z 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U. z 2010 r. nr 29, poz. 154 z późn. zm.).
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2011 r. w sprawie urlopów funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. nr 110, poz. 643).
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 10 maja 2003 r. w sprawie zwrotu kosztów przysługujących funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w razie odwołania z urlopu wypoczynkowego (Dz.U. nr 89, poz. 823).