Od emerytury z Australii potrącana jest składka zdrowotna i podatek

autor: Paweł Jakubczak06.06.2011, 03:00

Bank w Polsce, do którego zostanie przesłana emerytura australijska, potrąci od niej składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Od świadczenia nie pobierze składki emerytalnej i rentowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

 • Chester(2019-07-27 12:58) Zgłoś naruszenie 00

  Mieszkam w Australii 39 lat, w Polsce przepracowałem 9 lat, 1 miesiąc i 6 dni. ZUS wyliczył mi należność do wypłaty1173.94 zł. to by było około 440 na miesiąc. Ale chcą przesyłać mi tylko $94 . Chcą mi wmówić że Australia wpłacała mi składki na emeryturę. To jest bzdura, nikt mi nie wpłacał składki na moją emeryturę. Zadzwoniłem do Centerlink International w Hobart gdzie powiedziano mi że nikt mi niczego nie wpłacał. Odwołałem się ponownie do ZUS o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku, czekam. Dodam że Australia wysyła każdemu Polakowi po 10-cu lat pracy wysyła $1500 na miesiąc a oni mają problem wysłać $400 do Australii. Wiecie co to jest dla mnie wart $93, to jest 3 paczki papierosów..To ma być moja emerytura za te lata.? Czekam na odpowiedź, jak dalej będzie $93 to nie wezmę.Wyślę list do Hobart, jak nie pomoże to pojadę do Canberry bo to tak nie może być. Ewentualnie podam ZUS do sądu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marcin(2016-04-07 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie to jest jedno wielkie zlodziejstwo ze strony rzadu polskiego ja mialem 21 lat jak wyjechalem do australi teraz wrocilem i musze im placic nie przepracowalem roku w Polsce.

  Odpowiedz
 • Daniel(2015-12-13 12:28) Zgłoś naruszenie 00

  To by musiało być załatwione kompleksowo. Organizacje emigranckie w Australii powinny się porozumieć i wywrzeć nacisk na odpowiednie władze w Australii powodując renegocjacje umów rentowych i emerytalnych. Ponieważ Polska jest krajem na dorobku zgodziłbym się na pobieranie składki na NFZ powiedzmy 5 -10 %. Osoby zalegające ze składką powinny spłacać ją bez żadnego naliczania odsetek. W Australii leczenie emerytów i rencistów także tych przybyłych z Polski z automatu odbywa się na koszt skarbu państwa , także leki są subsydiowane. Rodzice moich znajomych pobierali przez ponad 5 lat emerytury z Polski nie informując władz Australii i obecnie muszą spłacać różnicę miedzy wysokością polskich emerytur a kwotą A$ 3500-4000 rocznie którą rencista/emeryt może dorobić rocznie nie tracąc nawet $1 ze swych świadczeń. Jest to suma potrącana z ich obecnych świadczeń nie znam jej dokładnie ale na pewno nie przekracza 10 % świadczenia , w Polsce natomiast tzw zaległe odsetki za zwłokę rosną w postępie geometrycznym i potrafią przekroczyć połowę rocznego świadczenia . W Australii małżeństwo/para dostaje np A$ 2500 miesięcznie , potracenia Ą$ 250 , w Polsce zalegasz np 9000 zł od 5 lat spłata odsetek za ten rok 6000 zł i memu koledze to zakomunikowali 3 tygodnie przed końcem roku, skąd wziąć nagle 15000 zł dla fiskusa, w Australii by miał do spłaty w tak krótkim terminie odpowiednik góra 400 zł. Polska nadal tkwi w feudalizmie w stosunku okazywanym obywatelom przez władze. Przepraszam jeśli ten komentarz pojawi się kilka razy bo nie mogę go wysłać.

  Odpowiedz
 • Daniel(2015-12-13 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  To by musiało być załatwione kompleksowo. Organizacje emigranckie w Australii powinny się porozumieć i wywrzeć nacisk na odpowiednie władze w Australii powodując renegocjacje umów rentowo-emerytalnych. Ponieważ Polska jest krajem na dorobku zgodziłbym się na pobieranie składki na NFZ powiedzmy 5 -10 %. Osoby zalegające ze składką powinny spłacać ją bez żadnego naliczania odsetek. W Australii leczenie emerytów i rencistów także tych przybyłych z Polski z automatu odbywa się na koszt skarbu państwa , także leki są subsydiowane. Rodzice moich znajomych pobierali przez ponad 5 lat emerytury z Polski nie informując władz Australii i obecnie muszą spłacać różnicę miedzy wysokością polskich emerytur a kwotą A$ 3500-4000 rocznie którą rencista/emeryt może dorobić rocznie nie tracąc nawet $1 ze swych świadczeń. Jest to suma potrącana z ich obecnych świadczeń nie znam jej dokładnie ale na pewno nie przekracza 10 % świadczenia , w Polsce natomiast tzw zaległe odsetki za zwłokę rosną w postępie geometrycznym i potrafią przekroczyć połowę rocznego świadczenia . W Australii małżeństwo/para dostaje np A$ 2500 miesięcznie , potracenia Ą$ 250 , w Polsce zalegasz np 9000 zł od 5 lat spłata odsetek za ten rok 6000 zł i memu koledze to zakomunikowali 3 tygodnie przed końcem roku, skąd wziąść nagle 15000 zł dla fiskusa, w Australii by miał do spłaty w tak krótkim terminie odpowiednik góra 400 zł. Polska nadal tkwi w feudalizmie w stosunku okazywanym obywatelom przez władze. Przepraszam jeśli ten komentarz pojawi się kilka razy bo nie mogę go wysłać.

  Odpowiedz
 • Daniel(2015-12-13 12:23) Zgłoś naruszenie 20

  To by musiało być załatwione kompleksowo. Organizacje emigranckie w Australii powinny się porozumieć i wywrzeć nacisk na odpowiednie władze w Australii powodując renegocjacje umów rentowo-emerytalnych. Ponieważ Polska jest krajem na dorobku zgodziłbym się na pobieranie składki na NFZ powiedzmy 5 -10 %. Osoby zalegające ze składką powinny spłacac ją bez żadnego naliczania odsetek. W Australii leczenie emerytów i rencistów także tych przybyłych z Polski z automatu odbywa się na koszt skarbu państwa , także leki są subsydiowane. Rodzice moich znajomych pobierali przez ponad 5 lat emerytury z Polski nie informując władz Australii i obecnie muszą spłacać róznicę miedzy wysokością polskich emerytur a kwotą A$ 3500-4000 rocznie którą rencista/emeryt może dorobić rocznie nie tracąc nawet $1 ze swych swiadczeń. Jest to suma potrącana z ich obecnych świadczeń nie znam jej dokładnie ale na pewno nie przekracza 10 % swiadczenia , w Polsce natomiast tzw zaległe odsetki za zwłokę rosną w postępie geometrycznym i potrafią przekroczyć połowę rocznego świadczenia . W Australii małżeństwo/para dostaje np A$ 2500 miesięcznie , potracenia Ą$ 250 , w Polsce zalegasz np 9000 zł od 5 lat spłata odsetek za ten rok 6000 zł i memu koledze to zakomunikowali 3 tygodnie przed końcem roku, skąd wziąść nagle 15000 zł dla fiskusa, w Australii by miał do spłaty w tak krótkim terminie odpowiednik góra 400 zł. Polska nadal tkwi w feudalizmie w stosunku okazywanym obywatelom przez władze. Przepraszam jeśli ten komentarz pojawi się kilka razy bo nie mogę go wysłać.

  Odpowiedz
 • Daniel(2015-12-13 12:22) Zgłoś naruszenie 50

  To by musiało być załatwione kompleksowo. Organizacje emigranckie w Australii powinny się porozumieć i wywrzeć nacisk na odpowiednie władze w Australii powodując renegocjacje umów rentowo-emerytalnych. Ponieważ Polska jest krajem na dorobku zgodziłbym się na pobieranie składki na NFZ powiedzmy 5 -10 %. Osoby zalegające ze składką powinny spłacac ją bez żadnego naliczania odsetek. W Australii leczenie emerytów i rencistów także tych przybyłych z Polski z automatu odbywa się na koszt skarbu państwa , także leki są subsydiowane. Rodzice moich znajomych pobierali przez ponad 5 lat emerytury z Polski nie informując władz Australii i obecnie muszą spłacać róznicę miedzy wysokością polskich emerytur a kwotą A$ 3500-4000 rocznie którą rencista/emeryt może dorobić rocznie nie tracąc nawet $1 ze swych swiadczeń. Jest to suma potrącana z ich obecnych świadczeń nie znam jej dokładnie ale na pewno nie przekracza 10 % swiadczenia , w Polsce natomiast tzw zaległe odsetki za zwłokę rosną w postępie geometrycznym i potrafią przekroczyć połowę rocznego świadczenia . W Australii małżeństwo/para dostaje np A$ 2500 miesięcznie , potracenia Ą$ 250 , w Polsce zalegasz np 9000 zł od 5 lat spłata odsetek za ten rok 6000 zł i memu koledze to zakomunikowali 3 tygodnie przed końcem roku, skąd wziąść nagle 15000 zł dla fiskusa, w Australii by miał do spłaty w tak krótkim terminie odpowiednik góra 400 zł. Polska nadal tkwi w feudalizmie w stosunku okazywanym obywatelom przez władze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Yurek(2013-05-27 12:49) Zgłoś naruszenie 00

  Chcialbym sie dowiedziec czy i w jakiej wysokosci emerytura z Australii mi przysluguje.Kto sie tym zajmuje ? Wiem,ze ZUS w N.Saczy powinien cos wiedziec na ten temat,ale z nimi kontakt jest zerowy.

  Odpowiedz
 • Chris(2013-04-10 14:27) Zgłoś naruszenie 20

  Jak stanowi przepis art. 24 ust. 1 umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z niniejszą umową może być opodatkowany w Australii, to Polska potrąci z polskiego podatku płaconego z tytułu tego dochodu kwotę równą podatkowi australijskiemu w odniesieniu do tego dochodu. Ponieważ rządowe świadczenie emerytalne nie podlega opodatkowaniu w Australii - ZERO podatku, to tym samym kwota podatku w Polsce od tego świadczenia powinna być ZERO ( przy zalożeniu, że nie ma się dodatkowych źródeł dochodu). Zatem pobieranie jakichkolwiek sum przez bank na rzecz zaliczki podatkowej jest bezprawne! Co na to prawnicy w Polsce?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Grzegorz(2013-03-24 07:47) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego od emerytury australiskiej placimy w polscxe podatek? Dlatego ze osoby nie dochodza prawa , ktorego polski rzad lamie !Mamy sad australiski i miedzynarodowy gdzie mozna szukac sprawidliwosci!
  Pozdrawia - Grzegorz

  Odpowiedz
 • Edyta(2012-01-23 15:54) Zgłoś naruszenie 01

  Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisana między RP i Australią reguluje kwestie opodatkowania emerytur i rent w art.18. Emerytury renty podlegaja opodatkowaniu w kraju zamieszkania osoby otrzymujacej świadczenie. Alimenty i inne podobne świadczenia mogą byc opodatkowane w obu krajach.
  Bank nalicza podatek dochodowy od emeryr i rent zagranicznych na podstawie art.35. 1.1 Ustawy z dn. 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r nr 51 poz.307 ze zm.) . Skladka na ubezpieczenie zdrowotne jest naliczana przez Bank na podstawie art. 85 ust.9 Ustawy z 27.08.2004 r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r nr 164,poz.1027 ze zm.). Tam też jest określona wysokość skladki na ubezpieczenie zdrowotne 9% obowiązuje - stąd suma zobowiązania do potrącenia z emerytury/renty wynosi 19,25%.. Odliczane od podatku jest 7,75% zaplaconej składki.

  Odpowiedz
 • kamil(2011-11-05 18:03) Zgłoś naruszenie 01

  mozna to ominać wypłacić sobie w australlii emeryture jednorazowo .przeprowadzić sie do polski wpłacić sobie na konto i żyć jak bogacz

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • HELENA(2011-07-04 09:20) Zgłoś naruszenie 30

  HELENA
  POTRACAJA NAM
  PODATEK OD UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO NIE 7,75 % TYLKO 9% I TYM SPOSOBEM PLACIMY PODATEK 19,25% NIE MA TAKIEGO PODATKU W SUMIE ALE U NAS JEST BO TYLE NAM POTRACAJA
  A POWINNO NIE PRZEKROCZYC 18% I NIKT NIE MOZE MI WYTLUMACZY DLACZEGO ,POWIEDZIANO MI ZE EST COS TAKIEGO 7,75 % ALE DO TEGO DOCHODZI 1,25 DODTKOWY I TYLE
  ZLODZIEJSTWO ,A CHCIELISMY BYC UCZCIWI ALE SIE NIE DA
  ZOSTAWIE NASZA EMERYTUJE W AUSTRALII I BEDE BRALA KARTA W POLSCE I NIE BEDE PLACIC TEGO ZLODZIEJSKIEGO PODATKU ,BO I TAK JAK POTRZEBOWALAM SPECJALISTE TO SKONCZYL SIE LIMIT DO OKULISTY W PRZYCHODNI MUSILALM PLACIC 100% ,POSZLAM DO SPOLDZIELI I ZA CO PLACIC JAK I TAK LUZIE LECZA SIE PRYWATNIE GDZIE TE PIENIADZE IDA

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • HELENA(2011-06-11 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  CZY MOZE MI KTOS PODAC JAKI TO PODATEK Z TEGO CO CZYTALAM TO 18% W TYM 10,25% PODATEK I 7,75% ZUS
  ALE NIKT NIC NIE WIE PODATEK I TAK MUSIALAM ZAPLAC OD AUSTRALIJSKIEJ EMERYTURY 18% TYLKO ZE W URZEDZIE PODATKOWYM CALE 18% A BANK WOGOLE NIE ZNA TAKIEJ USTAWY ZEBY MI POTRACAC MUSZE SAMA SZUKAC KTO MA MI W TYM POMAGAC ,BO JAK MUSZE PLACVIC TO NIECH JUZ BEDZIE W TYM TO UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
  ALE JAK TO WYGLADA NIKT NIE ZNA ANI ZUS ANI NFZ ANI BANK WIEC TO JAKIES CZARNA MAGIA W TYMI PODATKAMI A OGOLNIE TO ZLODZIEJSTWO BO W AUSTRALII NIE PLACILAM Z MEZEM ZADNEGO PDATKU OD EMERYTURY

  Odpowiedz
 • MS(2011-06-07 17:29) Zgłoś naruszenie 10

  TO BRAK SŁÓW NA TO CO TEN RZĄD ROBI - EMERYTURA Z AUSTRALII TO PIENIĄDZE OBYWATELA - BANK JEST TYLKO POŚREDNIKIEM WYPŁATY A TEN CO UCHWALIŁ TAKIE PRZEPISY JEST NORMALNYM ZŁODZIEJEM ( w majestacie prawa). JESTEM CIEKAWY JAK SIĘ TO MA W PRAWIE MIĘDZYNARODOWYM - a może Państwo Polskie może łupić obywatela ze wszystkiego a tymbardziej emeryta !!!

  Odpowiedz
 • bibi(2011-06-06 10:27) Zgłoś naruszenie 30

  ZŁODZIEJE< ZŁODZIEJE!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane