Niezagrożona wypłata emerytur - rząd sięgnie po pieniądze z FUS

autor: Paweł Jakubczak31.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 31.05.2011, 11:04

Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na koniec 2012 roku wyniesie 17,7 mld zł. ZUS na wypłatę emerytur wykorzysta pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rząd poprawiłby kondycję FUS, wydłużając wiek emerytalny i podwyższając składkę rentową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • Marek(2013-03-06 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Całe życie pracuą są potrącane składki i człowiek powinien mieć te pieniądze na swoim koncie i te konta należało procentować ZUS pobierałby część procent pozostała kwota dla składającego na jego koncie Gdzie są nasze pieniądze ?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2011-05-31 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Wielcy eksperci! od napychania swoich kieszeni i wygadywania bzdur pod dyktando. Ich sugestie prowadzą tylko do jednego - zabrania ludziom wszystkiego - bez prawa do emerytur - bo prosto na cmentarz - a oni będą opływać w luksusach. Dla rządzących i tych wielkich ekonomicznych ekspertów zwykły człowiek nic nie znaczy. Gdzie nasze pieniądze ze składek odkładane przez ponad 30-40 lat??? To już nie jest kradzież - to jawne z...!!

    Odpowiedz
  • xyz(2011-06-01 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie, dlaczego zabierają świadczenia pracującym emerytom gdy nie zwolnią się z pracy ?. Popieram - praw nabytych sie nie odbiera. A tak poza tym dlaczego pracującym emerytom potrąca się składkę rentową ? przecież Ci ludzie już nigdy nie skorzystają z renty, bo mają naliczoną emeryturę. Czy ktoś o tym pomyślał ? przecież to są nie małe pieniądze. Pozdrawiam wszystkich emerytów.

    Odpowiedz
  • Piotr, 42 lata pracy na świadczeniu przedemerytaln(2011-05-31 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    ja i moja rodzina też nie zagłosuje na PO

    Odpowiedz
  • Zychu(2011-06-01 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Najwygodniej byłoby dla nich gdyby osoby starsze pracowały do 100 lat za najniższą krajową a młodzi na zasiłki lub wynocha z kraju. Co za podły rząd !!!

    Odpowiedz
  • MP(2011-05-31 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Zwiększenie liczby pracujących ludzi - to stworzenie miejsc pracy ludziom młodym po studiach, aby pozostali w tym kraju i tutaj odprowadzali swoje składki a nie wydłużanie wieku emerytalnego. Mdli mnie już ta dyskusja nad wiekiem emerytalnym, który ma zwiększyć wpływy ZUS-u. Cały problem w tym że Polak żyje za długo. Najlepiej byłoby od razu tak zmienić kryteria aby nikt nie doczekał emerytury i zeszedł z tego świata a jego składki zostały na ZUS-owskie pałace i biednych rządzących.

    Odpowiedz
  • AB(2011-05-31 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    TO KPINA W BIAŁY DZIEŃ O EMERYTURACH!!!
    a czemu mundurowi nie płacą składek (policja, wojsko itp.) rolnicy (KRUS)???
    to jest aż śmieszne. Rząd wszystko robi, aby wydłużyć wiek emerytalny dla zwykłych obywateli. A skąd ZUS wziął pieniądze na swoje GMACHY warte milionów???
    Najpierw niech RZĄD uporządkuje swoje "podwórko" - zlikwiduje dodatki służbowe, samochody służbowe i lokale.
    Chyba DOŚĆ już sięgania do kieszeni emeryta, który otrzymuje świadczenia z ZUS-u.

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-05-31 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zarządzanie i rządzenie bez wyobraźni i wiedzy opartej na potwierdzonej praktyce w sposób jednoznacznie oczywisty prowadzi do destrukcji systemu kierowania i zarządzania państwem

    Odpowiedz
  • daynefrytka(2011-05-31 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli autor artykułu twierdzi, że można zwiększyc liczbę pracujących ludzi poprzez wydłużenie wieku emerytalnego to gratuluje mu poziomu umysłowego. Zgodnie z obecnymi przepisami nikt nikomu nie zakazuje pracy ze wzgledu na wiek, jezeli pracodawcy wola mlodszych pracownikow to nadal beda woleli mlodszych a starszych beda sie pozbywac, na nic sie zda obowiazek dluzszej pracy - ludzie starsi beda poprostu bezrobotni i tyle.

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-05-31 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    SIEGA SIE PO REZERWY NA EMERYTURY DLA UPRZYWILEJOWANYCH A PO 45 LATACH PRACY WYSYLA SIE NA SWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNE ,CZY 45 LAT PRACY NIE WYSTARCZY ABY OTRZYMAC EMERYTURE BEZ WZGLEDU NA WIEK

    Odpowiedz
  • lila(2011-05-31 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    jak nie zagrożona? To dlaczego zabieraja emerytury pracującym emerytom jak nie zwolnią się z pracy. Praw nabytych sie nie zabiera. Złodziejskie państwo. Nigdy nie oddam głosu na PO.

    Odpowiedz
  • l(2011-05-31 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd Polski musi rzadzić sam być na tyle kompetentny żeby nie rządzili nami pseudoeksperci od likwidacji firm i obywateli. A może tak zacząć od darmowych samochodów służbowych ,horrendalnych premii bankowców,doradców a nie robić nędzarzy i niewolników z Polaków . Nie porównywac sie do Niemców tam jest zupełnie inny poziom życia.A bezrobocie gdzie te tysiace maja pracować jak pracy brak.

    Odpowiedz
  • skywalker(2011-05-31 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy zatem wybitnych espertów. Pewnie wiele lat pracy zajęło im dojście do wniosku, że jeżeli podniosą składkę to będzie więcej pieniędzy do rozdysponowania. Po prostu szok:) Nikt inny na to nie wpadłby:) to tylko eksperci:)

    Odpowiedz
  • Jan(2011-05-31 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Dac młodym prace a nie wydłuzac wiek emerytalny, wielkie mocarstwo sie odezwało

    Odpowiedz
  • Grazyna(2011-05-31 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    "To można osiągnąć tylko przez zwiększenie liczby pracujących ludzi. Co oznacza wydłużenie wieku emerytalnego."

    Co za bzdura!!!

    Można to osiagnąc przez zmniejszenie bezrobocia (zwłaszcza w grupie do 30 lat), podwyzszenie np. płacy minimalnej co da większe składki ZUS, oskładkowanie wynagrodzeń powyzej 250% itp.

    Odpowiedz
  • Dziad po 45 skladk.(2011-05-31 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    BĘDZIE GORZEJ. Po moim przykładzie - 45 lat skladkowych, 611zł netto (o 161 zł więcej od zasiłku dla wielokrotnego recydywisty) zasiłku dla bezrobotnych z perspektywą 870 brutto świadczenia przedemerytalnego trójka moich pełnoletnich dzieci i ich znajomi nie wierzą w w uczciwość systemu emerytalnego. Są sposoby takiego uzgodnienia placy aby nie przekazując pieniędzy ZUS-owi zarabiać na przyszłą emeryturę lokując pieniądze z pożytkiem. Polak potrafi. O cześć Wam Panowie magnaci.Zabraliście posiadany wcześniej przywilej (po 40 latach składkowych było 80% należnej emerytury)społeczeństwo zabierze Wam więcej nie wierząc w ciągłość praw obywatela tego kraju.tTo jest dalekowzroczność samowybrańców z list partyjnych. Jestem bezrobotnym inżynierem (8 lat po aakończonym dniu pracy wieczorowej nauki w technikum i na politechnice)+ umiarkowany stopień niepelnosprawności (po udarze mózgu). Z wypracowanego blisko 900tys, kapitału nie stać mnie na utrzymanie luksusu M4. TAK PROMUJE SIĘ DŁUGI STAŻ PRACY dla ludzi bez munduru. Sekretarka w kopalni to jest to.

    Odpowiedz
  • BB Johnson(2011-05-31 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Absurd: podnoszenie składki rentowej aby mieć z czego wypłacać emerytury. Co następne? Podniesienie składki zdrowotnej żeby sfinansować budowę autostrad? Czy może zwiększenie opłaty paliwowej żeby mieć za co zatrudniać nowych urzędników?
    Po co w ogóle te podatki mają różne nazwy skoro i tak trafiają do jednego worka? Niech mi ktoś to wyjaśni, bo ja nie rozumiem dlaczego nie ma jednego podatku dochodowego na poziomie 40% (tyle mniej więcej z wynagrodzenia oddajemy).

    Odpowiedz
  • dc(2011-05-31 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jest kilkadziesiąt tysięcy cwaniaków , pobierających wysokie świadczenia , którzy w czasach PRL pracowali w aparacie bezpieczeństwa. To pieniadze tych ludzi mogłyby umożliwić spokojne przejście na emerytury np meżczyznom z I połowy lat 50-tych. Tendencja rządzących jest niezmienna - nie dopuścić do świadczeń emerytalnych osób ( mężczyzn ) z wyżu demograficznego z lat 50, 51, 52,...

    Odpowiedz
  • Oburzony(2011-05-31 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł to jakaś kpina. Przywileje mundurowych, KRUS-y itp - nie wspomnę o wszelakich ulgach podatkowych np. dziennikarzy, - to są sprawy o których każdy wie, ludzie tu często o tym piszą - a redakcja GP - jest ślepa i głucha - wciąż tylko klepie jedno bez końca - jak tu zabrać i dowalić przyszłym emerytom. Już czytać się Was nie chce - to są totalne bzdury - pt. eksperci uważają... EKSPERCI!!! od czego pytam??? Od niesprawiedliwości społecznej???

    Odpowiedz
  • polo(2011-05-31 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pracodawcy prywatni Ci od Lewiatana i BCC płacą normalne składki na ZUS a nie od płacy fikcyjnej, to wtedy starczy na emerytury.W państwowych zakładach od każdej złotówki się odprowadza składki.Wiem coś o tym bo pracowałem w różnych zakładach i tylko w prywatnych część poborów była oskładkowana.

    Odpowiedz