Według prezydenta Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których zagrożenie ubóstwem wśród osób w wieku emerytalnym jest relatywnie niskie. "To też zasługa poprzedniej reformy (emerytalnej)" - powiedział.

Komorowski zapowiedział, że konieczne są zmiany systemowe, które przeciwdziałałyby w przyszłości powiększaniu się ubóstwa wśród osób starszych. "Dzisiaj to nie jest problem. Ale trzeba wdrożyć rozwiązania gwarantujące, że ten problem nie będzie narastał" - podkreślił.

"Trzeba dyskutować o sposobach osiągnięcia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn i o tym, co zrobić, by usunąć barierę aktywności zawodowej i zatrudniania osób w starszym wieku" - dodał prezydent. Ocenił, że "ogromna większość Polaków akceptuje perspektywę dłuższego okresu pracy, jeśli będzie to oznaczało korzystniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o wysokość emerytur".

Według Komorowskiego Polacy są otwarci na "rozmowy o ich własnej przyszłości - nie na zasadzie lukrowania rzeczywistości, ale rzetelnej argumentacji, za którą mogą stać także kwestie nie zawsze prostych i przyjemnych decyzji".

Debata o zmianach w systemie emerytalnym

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawia w środę z ekspertami na temat koniecznych zmian w systemie emerytalnym. Debata ma być pierwszym krokiem do stworzenia w prezydenckiej kancelarii planu działań w tej kwestii, który zostanie przedstawiony po wyborach parlamentarnych.

Prezydencka minister Irena Wóycicka wcześniej podkreślała, że dyskusja o emeryturach jest pokłosiem marcowej debaty nad rządowym projektem obniżającym składki do OFE.

Podczas debaty omawiane mają być m.in. kwestie związane ze: skutecznością socjalną systemu emerytalnego; wysokością opłacanych przez państwo składek za okres opieki nad dzieckiem czy innymi osobami wymagającymi opieki; zabezpieczeniem minimalnej emerytury na odpowiednim poziomie; zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.