W przyszłym roku klienci ZUS będą mogli otrzymać przez internet zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami - poinformował w środę w Sejmie prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omawiał w środę na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny strategię przekształceń ZUS. "Mamy ambicję zostać nowocześnie zarządzaną instytucją publiczną, która świadczy usługi na rzecz obywateli" - powiedział.

Zaznaczył, że zakład rozwija m.in. systemy informatyczne, ponieważ chce być "elektronicznym ZUS-em". Derdziuk przypomniał, że już dziś każdy klient ubezpieczyciela może od ręki dostać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, tymczasem planowane są kolejne ułatwienia. "Już niedługo, w przyszłym roku będzie to przez PUE (Platforma Usług Elektronicznych - PAP) dostępne w formie elektronicznej" - poinformował.

Prezes zapewnił ponadto, że zakład jest już przygotowany do zmian związanych z OFE, które weszły w życie 1 maja tego roku. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją, składka przekazywana do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki. Składki trafiające na specjalne subkonta w ZUS będą podlegać waloryzacji według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat (wzrost PKB plus inflacja - PAP), z zastrzeżeniem, że stopa waloryzacji nie może być ujemna.

"W czerwcu wszystkie składki (za maj - PAP), które będą miały inny algorytm podziału, będą przesłane we właściwe miejsce we właściwej liczbie" - powiedział Derdziuk. Dodał, że zmiany te wymagają od ZUS inwestycji. "Średnio przez dwa lata to będzie kosztowało, jak szacujemy, ok. 40 mln zł" - wskazał.

Szef zakładu poinformował, że ZUS zatrudnia 46,6 tys. osób

Szef zakładu ubezpieczeń poinformował ponadto, że ZUS prowadzi konta dla 14,9 mln ubezpieczonych (zarządza 23 mln kont, bowiem zbiera także składki zdrowotne), wypłaca świadczenia dla 7,4 mln osób i pobiera składki od 2,2 mln płatników, z czego 1 mln 350 tys. to samozatrudnieni.

Powiedział, że w ubiegłym roku ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskie za 42 mln 623 tys. dni i zasiłki chorobowe za 119 mln 327 tys. dni oraz ponad 304 tys. zasiłków pogrzebowych. Wydano także ponad 1 160 tys. mln orzeczeń o niezdolności do pracy.

Szef zakładu poinformował też, że ZUS zatrudnia 46,6 tys. osób. Zwrócił uwagę, że od 2009 r. nie wzrósł fundusz wynagrodzeń w ZUS. Wynosi on 2 mld 42 mln 130 tys. zł.