Na 26 maja zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą systemu emerytur mundurowych; wtedy zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej - poinformował szef policyjnych związkowców.

Nad szczegółami planowanych zmian od grudnia 2010 roku pracuje sześć podzespołów tematycznych, w skład których wchodzą przedstawiciele rządu i Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

"Po burzliwej dyskusji nie doszło do zerwania rozmów, natomiast ustaliliśmy powołanie wspólnej grupy roboczej, która zajmie się analizą dotychczasowych ustaleń. 26 maja planowane jest ostateczne spotkanie w celu przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej" - powiedział PAP po środowych spotkaniu w kancelarii premiera Antoni Duda, który jest przewodniczącym NSZZ Policjantów.

Dodał, że sześcioosobowa grupa robocza ma opracować propozycje ostatecznych rozwiązań i przedstawić je całemu zespołowi do 19 maja. Potem członkowie zespołu będą mieli tydzień na podjęcie decyzji w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych.

Pod koniec marca podczas posiedzenia zespołu przedstawiono propozycję, według której funkcjonariusze służb mundurowych będą nabywali uprawnienia emerytalne po 20 latach pracy, nie wcześniej jednak niż po ukończeniu 50 lat. W kwietniu strona rządowa zaproponowała: uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy i po ukończeniu 55. roku życia. Nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby od 1 stycznia 2012 r. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem.

Związkowcy uznali tę propozycję za nie do przyjęcia i wystosowali list do premiera z prośbą o pilne spotkanie. Zagrozili też, że w przypadku braku porozumienia podjęte zostaną działania protestacyjne.

"Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych jest gotowa do dalszych negocjacji z przedstawicielami rządu, jednak z poszanowaniem zasad dialogu społecznego oraz wypracowanych ustaleń, a nie w drodze dyktatu jednej ze stron" - napisano w liście.

Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych bez względu na wiek. Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.