W roku akademickim 2010/2011 najpopularniejszym kierunkiem studiów okazało się zarządzanie – liczba kandydatów wyniosła ponad 37,7 tys. Tylko o 18 proc. maturzystów mniej ubiegało się o indeks budownictwa czy pedagogiki. Na wysokim miejscu pod względem popularności uplasowały się również prawo, informatyka oraz ekonomia.

Kierunki społeczne, takie jak dziennikarstwo, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo znalazły się dopiero w drugiej i trzeciej dziesiątce zestawienia i – z wyjątkiem dziennikarstwa – zanotowały spadek kandydatów w stosunku do poprzedniego roku akademickiego.

Warto równocześnie zwrócić uwagę na dużą popularność kierunków ścisłych: inżynierii środowiska, zarządzania i inżynierii produkcji, mechaniki i budowy maszyn. W tym roku w zestawieniu liderów po raz pierwszy pojawiła się matematyka – podkreśla rynekpracy.pl.

Coraz większą popularnością cieszą się studia filologiczne. Aby studiować filologię angielską, w rekrutacji 2010/2011 trzeba było pokonać średnio 3,5 osoby. Podobnym uznaniem cieszyła się filologia włoska, a bardzo duże zainteresowanie dotyczyło języka hiszpańskiego – liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła 7,5. Rekordowe wskaźniki odnotowały także filologie unikatowe, jak japonistyka (13,1), filologia szwedzka (7,1) oraz arabistyka (6,9).