Prace nad pakietem zdrowotnym zbliżają się do końca. Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił trzy kolejne ustawy, które wchodzą w jego skład. Teraz trafią one do podpisu prezydenta. Na przyjęcie czeka jeszcze tylko ustawa o refundacji cen leków. Tę z poprawkami już przyjął Senat. W maju zajmą się nią posłowie.
Przyjęte przez Sejm ustawy oznaczają zasadnicze zmiany dla pacjentów, lekarzy, a także zakładów opieki zdrowotnej. W przypadku medyków zmienią się zasady ich kształcenia. Przede wszystkim po ukończeniu studiów medycznych nie będą odbywać stażu podyplomowego. Jego funkcję mają przejąć zajęcia praktyczne na VI czyli ostatnim roku nauki. Po jego ukończeniu lekarze będą zdawać lekarski egzamin końcowy (przejmie on funkcje obecnie obowiązującego lekarskiego egzaminu państwowego). I od razu otrzymają pełne prawo wykonywania zawodu.
Taka zmiana w trybie nauczania medyków wiąże się również z przygotowaniem nowych programów nauczania na studiach lekarskich. Resort zdrowia zapewnia, że pracę nad nimi już się rozpoczęły. Część ekspertów obawia się jednak, że brak pieniędzy na uczelniach spowoduje, że praktyczna nauka zawodu będzie prowadzona w ograniczonym zakresie.