Ministerstwo Sprawiedliwości i Business Centre Club apelują do pracodawców, by włączyli się do programu Jonatan. Daje on szanse na pracę młodzieży, której bez pomocy trudno znaleźć zatrudnienie.

"Program jest skierowany do młodzieży, która ma mniejsze szanse życiowe niż większość ich rówieśników" - powiedział w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który razem z prezesem BCC Markiem Goliszewskim podpisał apel.

Program polega na organizowaniu stażów w zakładach pracy dla młodych ludzi, którzy już weszli w konflikt z prawem i przebywają np. w zakładach poprawczych. Ma pomóc w znalezieniu pracy także tym, którzy nie mają wsparcia rodziców, bo ci wyjechali szukać pracy za granicą.

Jak dodał minister, celem programu jest danie szansy młodym ludziom, by przez pracę ułożyli sobie życie. "Ci młodzi ludzie muszą przełamać schemat: popadanie w nałóg, konflikt z prawem, nieumiejętność założenia rodziny" - dodał.

Reklama

"W nowym ustroju, który wywalczyliśmy, nie wszystkim się udaje, 10 proc. młodych ludzi wkracza na drogę przestępstwa; 22 proc. dotyka ubóstwo" - powiedział Goliszewski. Zaznaczył, że jego organizacja skupiająca tych, którzy obnieśli sukces i żyją w dobrobycie, włącza się w program ze względów etycznych.

Prezes podkreślił, że BCC skupia nie tylko firmy produkcyjne i handlowe, ale także wydawnictwa, szkoły, szpitale i kancelarie prawne. Zapowiedział, że zaapeluje także do rzemieślników, organizacji przedsiębiorców prywatnych Lewiatan i Krajowej Izby Gospodarczej, by przyłączyły się do akcji.

W programie Jonatan uczestniczy produkująca urządzenia AGD firma Indesit. W łódzkiej fabryce tego włoskiego koncernu w pierwszej edycji programu zatrudniono osiem osób, pięć z nich zostało stałymi pracownikami firmy.

"We Włoszech program okazał się wielkim sukcesem. To szansa także dla nas, by znaleźć dobrych pracowników" - powiedział dyrektor tej firmy w Łodzi Fabio Pomella.

"Jeśli zwiążemy młodego człowieka z firmą, firma osiąga lepsze rezultaty, może go kierować na szkolenia; lojalny pracownik kosztuje mniej niż taki, który często zmienia pracę" - zauważył Goliszewski.

Program Jonatan ruszył w 1998 r. we Włoszech z inicjatywy firmy Indesit i stowarzyszenia Jonathan Onlus. Objęto nim wtedy 80 młodych osób z trudnych środowisk i obszarów zacofanych socjalnie. Z czasem do programu przystąpiły Fiat i koncern spożywczy Barilla.

W Polsce program Jonatan jest skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, która z powodów środowiskowych ma utrudniony start w dorosłe życie i bez pomocy z zewnątrz jej możliwości na rynku pracy są znacznie ograniczone. W Polsce w program włączyła się fundacja "Jaś i Małgosia". Druga edycja ruszyła w lutym bieżącego roku.