Rząd: płaca minimalna wyniesie 1500 zł

autor: Łukasz Guza20.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.04.2011, 16:00

Rada Ministrów poparła propozycję resortu pracy w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • matka(2011-06-20 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie po 27latach pracy mam 1500 brutto a ktoś przyjdzie po szkole i ma zarobić tyle co ja.Potem wszyscy się dziwią że tyle ludzi jest na bezrobotnym bo wolą pracować na czarno .A emeryturę i tak państwo im wypłaci chociaż najniższą, więc po co pracować.

    Odpowiedz
  • UPR-WiP(2011-05-17 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Przedstawię problem od ekonomicznej strony. Jeżeli ktoś zarabia 1000zł i dostaje podwyżkę 100zł. Taki delikwent powinien się cieszyć niby.Tylko że przy tym systemie podatkowym z tych 100zł państwo zabiera pieniądze na ubezpieczanie społeczne ZUS i podatek dochodowy razem 63zł. Zostaje 37zł i niby powinniśmy się cieszyć bo jest jeszcze te 37zł w kieszeni. Lecz budzimy się następnego dnia i dowiadujemy się że ceny wszystkich produktów zostały podniesione o np.2 grosze. Finał jest taki że państwo jest zadowolone z podatków nikt inny. Bilans tej osobie wychodzi na zero że nic nie zarobiła a zadowolone jest tylko państwo.

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-04-26 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    kampania!!! PO;)obiecanek...ale jeżeli do tego doprowadzą...małe firmy POzamykają się, jak nic...podwyżka ok, ale niech rządzący POniosą koszty np. obniżenie składek...a to znów będzie zasilanie nieudacznika ZUSowskiego :///

    Odpowiedz
  • David [UPR-WIP](2011-04-22 01:46) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko podaż i popyt mają prawo regulować płacę, nie żaden minister czy premier. Podwyższanie minimalnej płacy wiąże się z poważnymi konsekwencjami: zwiększa bezrobocie, zabija szansę na pracę ludzi młodych wchodzących na rynek, doprowadza do bankructwa przedsiębiorstw, zmuszaniem pracowników do wydajniejszej pracy, podwyżki dóbr.

    Odpowiedz
  • marnow249@interia.pl(2011-04-21 00:25) Zgłoś naruszenie 00

    Urodziłem się za Gierka. Gdy zaczynałem rozumieć słowa słyszałem KRYZYS. Teraz po 22 latach kapitalizmu dalej słyszę KRYZYS. Na koniec komuny było 40 mld dolarów zadłużenia teraz jest ponad 200mld z tym, że nie mamy juz takiego potencjału produkcyjnego jak za poprzedniego ustroju. Można dywagować czy podniesienie płacy minimalnej wpłynie pozytywnie lub nie na gospodarkę ale w końcu ludzią tyrającym po 10-12 godzin dziennie jednak coś się należy. Bo sami już sobie nic nie wywalczą. Nie są zoorganizowani w żadnych związkach a rząd przypomina sobie tylko o tych na dole w czasie wyborów. Może przydało by się zrobić powtórkę ze strajków solidarnościowych. Teraz każdy związek walczy o swoje - lekarze swoje, nauczyciele swoje, policjanci swoje. Żołnierze nie potestują ?!? A 1500zł to w dalszym ciągu kpina. To jest 375 Euro!!! To jest mniej niż zasiłek socjalny w Niemczech. Myślę, że z czasem można było by znieść płacę minimalną i pozostawić ją rynkowi ale dopiero jak może po 40 latach sytuacja sie nie ustabilizuje, bo gdzie mam gwarancję pomimo wieloletniej pracy, że po zniesieniu minimalnej płacy i obecnym bezrobociu szef nie zjedzie z pensji na 500zł???

    Odpowiedz
  • w(2011-04-20 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    minimalna nędza 1111zl netto

    Odpowiedz
  • ewa(2011-04-20 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba 1500 euro?Przy tych cenach1500zł?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2011-04-20 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    a rety i emerury wynosza 631 pln to polska... gdzie nabiednisi, i niepelnosprawni.wybory tusz tusz. pamientamy te jalmuzne od tuska...

    Odpowiedz
  • JWL(2011-04-20 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do #6.
    Zostając na uczelni jako pracownik, sam wcześniej wiedziałeś jaką będziesz miał sytuację materialną. Jeśli jesteś na doktoranckich (a pewnie jesteś) to większość takich moich znajomych dorabia jeszcze na pół etatu w firmach komercyjnych. Nawet jeśli podniosą płace minimalna do 1500zł to i tak nie sprawi, że będziesz zadowolony z takiej pensji i nie rozwiąże to większości Twoich problemów finansowych.

    Odpowiedz
  • avanger(2011-04-20 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    te ********** socjalistyczne pograza ten kraj. wzrost placy minimalnej doprowadza do bezrobocia, wyzuca z pracy ludzi ktorzy nie maja zadnych zdolnosci (placa minimalna sukcesywnie wylacza ludzi mlodych z rynku pracy ktorzy nie moga byc wzaden sposob konkurencyjni bo nazucona jest faszystowska kontrola cen) placa minimalna to raj dla nierobow zwiazkowych ktorzy wten sposob likwiduja sobie konkurencje. placa minimalna odbije sie na deficycie poniewaz ludzi pracujacy za taka jest w publicznym sektorze multum
    (sprzataczki, pseudo-ochroniarze w szkolach urzedach, szpitalach) tam nie zatrudnia sie na dzielo czy zlecenia a na umowe o prace doktorej stosuje sie place minimalna . a my mamy ten idiotyczny przymiar ze placa minimalna nie jest ustanawiana za godzine jak to ma miejsce w us czy uk.
    placa minimalna w prywatnym sektorze objawi sie na 2 sposoby zwolnienia przypominam realne bezroboci wtym kraju to prawie 30%!!! a osobe ktore zostana bede musialy poprostu *********** by nadrobic produktywnosc socjalizm=wyzysk badz podwyzka cen za produkty i uslugi i to wyzaplacicie za to potem nastapi nastepna spirala cenowo-placowa. Wzrost plac powinien byc osiagany przez wydajnosc i produktywnosc.
    ********** socjalistyczne obniza sie podatki i likwiduje socjalizm ktory jest efektem tego co mamy. Jestem bez pracy od ponad 10 miesiecy!!! i jak tylko wyjda te ***** zwiazkowe na ulice obiecuje bede do nich strzelal!!!

    Odpowiedz
  • nie dajcie się oszukać(2011-04-20 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    KIEŁBASA WYBORCZA! WSZYSTKO W TEMACIE!!!

    Odpowiedz
  • Jak tu prowadzic działaność ????(2011-04-20 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jak tu nawet Minister Finasów ma problem z interpretacjami podatkowymi.

    Tu jest tak to pogmatwane do kwadratu, że bez setek interpretacji ani rusz.
    Na zachodzie otwierasz biznes i działasz bo prawo jest jasne i klarowne.

    Tu działasz i idziesz za kraty...bo by produkowac byle co musisz zatrudnić kilka osób do ogarnięcia całości. A i tak jest cała masa problemów.

    Odpowiedz
  • podnosić płace(2011-04-20 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze. Pracodawcy by chcieli żeby wszyscy orali za darmo. Pracuję na uczelni wyższej, mam mgr. inż. i 1400 brutto. Śmieszne. Podniesienie płacy minimalnej zmusi pracodawców do podwyżki, bo inaczej to choćby chleb kosztował 1000zł to sami z własnej woli by nie podnieśli.

    Odpowiedz
  • gabi(2011-04-20 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    W związku z podniesieniem płacy minimalnej ,wiele osób może utracioć prawo do świadczeń rodzinnych i do ubiegania się w opiece społecznej ,więc można powiedzieć że ten kochany rząd dba o finanse ,a nie o biednych ludzi myślę że społeczeństwo to już widzi i nie da się nabrać.

    Odpowiedz
  • Szymon(2011-04-20 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Podoszą pensję minimalną = chca więcej kasy w budżecie.
    A w TV powiedzą że to dla biednych i ludzie w to uwierzą..

    Odpowiedz
  • inż. Mamoń(2011-04-20 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Można uznać, że w tym momencie nastąpił start kampanii wyborczej PO PSL.Nie robiłbym sobie żadnych nadziei na wzrost płacy. Jeśli PO przegra wybory, to decyzja ta będzie "zgniłym jajem podrzuconym ekipie zwycięskiej". Jeśli to PO wygra wybory, szybko się z tego wycofa. Spójrzmy na już przyjęte założenia budżetu 2012' - ta decyzja nie jest "kompatybilna" np. z zamrożeniem płac w sferze budżetowej. Teraz już nie ekonomiści decydują, lecz piar.

    Odpowiedz
  • Dać ją Donaldowi Tuskowi -czy chociaż na to zasług(2011-04-20 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    zasługuje?

    -Likwidacja abonamentu RTV
    -Podniesienie kwoty zasiłku Pogrzebowego (uwzględnienie inflacji).

    -Zwiększenie POdatków dla najbogatszych (wprowadzenie podatku progresywnego),
    -Obniżenie podatków dla zwykłych obywateli (VAT w dół, podatki lokalne,opłaty wieczyste też),

    -Wzmocnienie złotego i zyski na "Opcjach Walutowych " (miliardy złotych).
    -Likwidacja niebotycznego zadłużenia Państwa , Stadiony funduje nam zaprzyjaźniony kraj a Naród POlski wyraża POdziękowanie za ten gest w referendum zorganizowanym w celu wyrażenia zgody na Euro 2012 zgodnie z art 128 Konstytucji RP.,

    -Odbudowuje ZUS (najniższa płaca z uwzględnieniem rodzaj zawodu czyli składki na ZUS których nie można POmniejszać płacami POdstołem a przez to multum środków w ZUSie na bieżące emerytury.(likwiduje zadłużenie ZUSu)
    -Odbudowuje system ubezpieczeń zdrowotnych -każdy wie że z Jego składek będzie w pierwszej kolejności On sam leczony a więc każdy buduje sobie konto dodatkowymi dobrowolnymi pieniędzmi na Fundusz zdrowia.

    -Wyprzedaje "z ogromnym zyskiem" majątek narodowy , odbudowywuje zakłady pracy ,godne płace dla zwykłych ludzi ,ogranicza niesłuszne dochody VIPów, -Potęgujące się bogactwo społeczne ,awans materialny społeczeństwa.

    -Nagradza zatrudnionych długo-letnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy . Fedak odchodzi później na emeryturę niż tak zatrudnieni-co jest sprawiedliwe społecznie .
    -Wzmacnia ale i kontroluje fundusze emerytalne ,każdy może lokować dla konkurencji składki nawet w bankach na specjalnych kontach dla przyszłych emerytów.

    -Odbudowuje zaufanie społeczeństwa do systemów praworządnego państwa ,likwiduje uPOlityczniony Trybunał Konstytucyjny ,uruchamia wreszcie prace Trybunału Stanu ,wzmacnia POmoc socjalną dla najsłabszych).
    -Wyrzuca J Buzka z parlamentu europejskiego i stawia przed TS za rozdanie jak ze swoich 5 letnich urlopów górniczych ze wszystkimi przywilejami oraz PO nich superwczesnych emerytur górniczych nigdy nie wypracowanych .

    -Zmniejsza biurokracje Rządową i NEPOTYZM.
    -Emigranci wracają z zagranicy
    -Obniżka cen w tym jedzenia i paliw.

    Premier wreszcie wie ile kosztują jabłka ,paliwo ,cukier ,chleb ?

    Oto -osiągnięcia Rządu Tuska PO latach rządzenia .


    Tylko ,że to był sen -sen bajkopisarza !

    Odpowiedz
  • God safe the Queen(2011-04-20 06:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dla jednoosobowych firm bedzie to oznaczalo wyzsza danine do ZUS. Dla mnie to podatki w Polsce zaczynaja byc za wysokie I podjalem decyzje o darowiznie mieszkania bratu likwidacj dzialalnosci w PL I zarejestrowanie dzialanosci w UK I meldunek w UK.
    Tym samym przenosze Centrum zyciowe do UK tam place sobie na emeryture a oddzial firmy stworze w Polsce. Ciekawe czy wielu przedsiebiorcow tak zrobi...

    Odpowiedz