Co najmniej 89 z ok. 546 publicznych placówek w najbliższym czasie przekształci się w spółki. To prawdziwa rewolucja w służbie zdrowia - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na prognozę firmy Magellan, która przeprowadziła badania w 125 szpitalach.

Od roku 2000, kiedy taką decyzję jako pierwszy podjął szpital w Ełku, do dzisiaj powstało 105 szpitalnych spółek. Większość z nich należy w całości do samorządów. Szpitale przekształcają się, bo liczą na dodatkowe pieniądze od pacjentów, którzy są gotowi płacić, byle nie czekać w kolejce na leczenie w ramach usług opłacanych przez NFZ.

Zmianom sprzyja uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa o lecznictwie, zgodnie z którą samorządy muszą pokrywać ujemne wyniki swoich szpitali albo - korzystając z rządowej pomocy - przekształcić je w spółki.

Emocje wokół ustawy są bardzo duże, bo komercjalizacji boją się związki zawodowe służby zdrowia i opozycyjne partie uważające, że przez to szpitale skupią się na osiąganiu zysków, a nie na leczeniu pacjentów.