Wrócą egzaminy wstępne na studia

autor: Urszula Mirowska14.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.04.2011, 18:56

Uczelnie będą mogły przeprowadzać dodatkowe egzaminy przy rekrutacji na studia. Z tego rozwiązania skorzystają szczególnie te uczelnie, które prowadzą kierunki, gdzie potrzebne są dodatkowe umiejętności i wiedza.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • Gniewosz(2017-09-19 14:50) Zgłoś naruszenie 10

    Potrzeba ograniczenia ilości humanistów wszelkiego rodzaju, podwyższenia trudności matury, wprowadzenia trudnych egzaminów na studia w tym humanistyczne np. historię, polski. Osoby z wyższym wykształceniem mają się znać na tym co pokazuje papierek. Kadry na studiach mają być opłacane przez państwo, nieważne ile studentów chodzi na uczelnię, ewentualnie można je nieco przerzedzić.

    Odpowiedz
  • Jailer(2011-09-28 07:49) Zgłoś naruszenie 10

    Gdyby matura była na poziomie, uczniowie posiadaliby wiedzę która pozwoliłaby im się dostać na wymarzone studia. A że matura aktualnie pływa w rynsztoku, to wpuszcza się na studia matołów nieprzygotowanych. Ktoś to zauwazył i chce znów egzaminy wstępne. A nie lepiej zacząć reformy od podstaw? Od gimnazjum, liceum ?

    Odpowiedz
  • cd(2011-09-27 22:23) Zgłoś naruszenie 11

    oczywiście próba ograniczenia dostępu do studiów dla Polaków

    Odpowiedz
  • cd(2011-09-27 22:22) Zgłoś naruszenie 01

    To byłoby bezprawie i wygląda na próbę dostępu Polakom do studiów.

    Odpowiedz
  • Czy to czasem niejest powrót do łapówek(2011-08-16 20:36) Zgłoś naruszenie 10

    Widać że obawiacie się że Wasi bliscy znajdą się poza CIEPŁYMI POSADKAMI które były zalatwiane dla rodzin i znajomych.

    Odpowiedz
  • Fsa(2011-08-11 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Uczelnie prywatne nie wprowadzą egzaminów, bo liczba nowoprzyjętych studentów z roku na rok jest coraz niższa. To by było nieekonomiczne.

    Odpowiedz
  • gość(2011-07-18 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jak państwo i uczelnie nie dbaja o pieniadze podam przykład - osoba przyjęta na uniwersytet medyczny kierunek kosmetologia,aż dziw,że to na Uniwersytecie medycznym taki kierunek.Przez rok uczęszcz na zajęcia ,mieszka a wkademiku i pobiera najwyższe stypandium/matka pracuje a 1/2 etatu,ojciec trochę w Niemczech albo wcale nie pracuje.Zawala rok,zapisuje się na fizjoterapię/mało kandydatów/i zaczyna studia od nowa.To sampo,stypendium i kolejny rok studiów bezpłatnych.Nie wiadomo,czy ta kariera skończy się na tym kierunku.Traci uczelnia,traci państwo i my wszyscy.Przez rok ta osoba studiowała za darmo /niemałe koszty/otrzymywała pomoc materialną - niemałą i nic z tego,bo oblała.Czy nie należałoby żadać zwrotu poniesionych kosztów?albo pozwolenie na kolejne studia,ale już płatne.Nikt w Polsce nie potrafi wprowadzić porządku i takich różnych cwaniaków i krętaczy ograniczyć w ich kantach.Ta rodzina otrzymuje jeszcze różne zasiłki,ponieważ mają małe dochody.Ale p-racować temu się nie chce.

    Odpowiedz
  • Lannister(2011-06-17 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Na prestiżowych kierunkach takich jak MISMaP albo MISH od lat są egzaminy wstępne.

    Odpowiedz
  • drqa(2011-06-10 11:10) Zgłoś naruszenie 01

    Ludzie z tzw. starą maturą są dyskryminowani. Matura jest maturą...ale nie w Polsce. Ci z nową maturą mogą się zgłaszać na dowolne studia i... bez egzaminu . Ludzie ze "starą" maturą, muszą za każdym razem zdawać egzaminy maturalne od nowa i od nowa ...To paranoja i dyskryminacja!. Czas na zmiany!!!

    Odpowiedz
  • Ted(2011-06-03 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie będzie żadnych egzaminów . Idzie niż demograficzny i nie będzie kogo uczyć.
    Dodatkowe egzaminy to pętla na szyję uczelni . 10 razy zastanowią się zanim je wprowadzą . Egzamin z Rysunku czy gry na instrumencie muzycznym owszem ,wszystko inne bardzo ryzykowne.

    Odpowiedz
  • Observer(2011-05-26 12:51) Zgłoś naruszenie 10

    Studia powinny być płatne - wszystkie! Co to za polityka, że inni płacą za czyjeś studia.To nie komuna! Ważne, aby były kredyty bez procentu dla studentów.

    Odpowiedz
  • Adam(2011-05-25 21:27) Zgłoś naruszenie 01

    I na co k... te wszystkie reformy, jak wracamy praktycznie do punktu wyjścia???

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-04-20 00:06) Zgłoś naruszenie 32

    Zlikwidować licea ogólnokształcące. Szkolnictwo średnie powinno być wyłącznie zawodowe. Świadectwo dojrzałości powinno być dokumentem uprawniającym do wykonywania wyuczonego zawodu. Szkolnictwo wyższe powinno kształcić osoby zarządzające procesami techonologicznymi, personelem lub prowadzącymi badania naukowe.

    Odpowiedz
  • VON(2011-04-17 09:47) Zgłoś naruszenie 11

    Najlepszy system był za komuny.Od 1989r tylko psucie,kasa i manipulacja.
    REFORMATORZY K..WA. ILE KASY POSZŁO NA DENNE REFORMY?

    Odpowiedz
  • buparty(2011-04-14 20:21) Zgłoś naruszenie 22

    Za kilka lat się okaże że system szkolnictwa kształtowany przez wiele lat z okresu PRL-u był najlepszy, a wszystkie reformy- manipulacje wykonane dla reform przez oszołomionych dojściem do władzy to wielkie badziewie, bardzo kosztowne i nadające papierkowe tytuły wykształciuchów w większości analfabetom, nieukom, cwaniakom ,,uciekającym od łopaty''. W większości ,,życie '' koryguje później tą błędną politykę oświatowo- naukową i absolwenci niby uczelni mają kłopoty z wykonywaniem nawet najprostszych czynności do których nie mieli wcześniej sposobności się przygotować. Dziś np. do techników uczęszczają młodzieńcy którzy dawniej mieliby kłopoty z ukończeniem zasadniczej szkoły zawodowej. MEN staje na głowie aby imbecylom nadawać tytuły techników i umożliwić ,,zaliczenie'' matury obniżając wymagania na egzaminach z roku na rok. Chyba założono że w nowej demokracji ma być więcej inżynierów i magistrów aby tym wykazać wyższość ustrojową nad systemem PRL-owskim bez względu na ich jakość, Przypomnę innowacyjne osiągnięcie - usunięcie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze - i czym to skutkowało. A było wyrzucić wszystkie trudniejsze przedmioty ze szkół aby nie zmuszać do wysiłku dzieci i młodzieży bo to stresuje i męczy. Inne znamię dzisiejszego wychowania to olewajstwo, brak przyzwyczajania do obowiązkowości a widać to po frekwencji na szkolnych zajęciach, gdzie codziennie ok. 30% uczniów choruje lub labuje. Uczelnie dbające o swój prestiż powinny wprowadzić egzaminy wstępne po to aby nie zaśmiecać szeregu prawdziwie zdolnej młodzieży oświatowymi nieukami którym po wprowadzeniu ,,ulg''udaje się zdawać bylematurę.

    Odpowiedz
  • maturzysta(2011-04-14 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Albo matura albo egzaminy... Tylko niech wszystkie uczelnie wybiorą to samo...

    Odpowiedz
  • ...(2011-04-14 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Albo matura sie liczy albo egzaminy...

    Odpowiedz
  • barnman(2011-04-14 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Takie egzaminy i tak już są na niektórych uczelniach jak ASP czy WiRTV. także kolejna lipna reforma

    Odpowiedz
  • m.a(2011-04-14 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    wraz z egazminami pojawia sie z powrotem gorace linie telefoniczne i uznaniowosc - niestety...
    Do prof. Lutego - na architekturze byly i sa egzaminy z rysunku wiec to nie najlepszy przyklad na uzasadnienie wprowadzenia egzaminow.
    To tajemnica poliszynela, ze komisja po sposobie rysowania rozpoznaje kto z pracownikow uczelni byl nauczycielem rysunku zdajacego kandydata.

    Taki egzamin nie sprawdzi umiejetnosci miekkich kandydata - tak kluczowych w wielu zawodach...

    Odpowiedz