Znowu będzie trudniej o becikowe

autor: Michalina Topolewska14.04.2011, 03:00

Od przyszłego roku wrócą zaostrzone wymagania przy ubieganiu się o becikowe. Kobiety, które w kwietniu i kolejnych miesiącach zajdą w ciążę, powinny jak najszybciej udać się do lekarza lub położnej. Jest to konieczne, bo jeśli ich pierwsza wizyta przypadnie po 10. tygodniu ciąży, będą miały problem z uzyskaniem becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • mirella(2011-04-14 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Witam serdecznie!byłam na badaniach lekarskich byłam juz od 6 tyg ciazy . w 10 tyg ciazy dostałam zaswiadczenie o stwierdzonej ciazy.chodzilam systematycznie. Urodziłam martwe dziecko wagi 3 kg. czy powinnam dostac becikowe? Miałam juz wszystko kupione, całą wyprawke , wózek, łózeczko. Proszę nie posadzać mnie o łapczywosc swoje juz przeszłam.

    Odpowiedz
  • magda(2011-04-14 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    przykro mi, ja też przez to przeszłam tylko mój syn umarł zaraz po porodzie i nie poszłam po becikowe chociaż miałam akt urodzenia i akt zgonu, odpuściłam sobie. Natomiast ty jeśli nie urodziłaś żywego dziecka nie otrzymasz aktu urodzenia więc będzie trudno o becikowe moim zdaniem, powodzenia głowa do góry.

    Odpowiedz
  • Ted(2011-04-14 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidawać becikowe!Dzieciom za to zafunować bezpłatne szczepienia.

    Odpowiedz
  • mirella(2011-04-14 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Urodziłam martwe dziecko i otrzymałam akt urodzenia . na drugiej stronie zaznaczono dziecko martwo urodzone.

    Odpowiedz
  • tata(2011-04-14 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ted, pomysł dobry ale jak to zwykle bywa byłoby pełno nadużyć.

    Odpowiedz
  • babcia(2011-04-14 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi ludzie mają coraz gorzej. Miało być lepiej a rząd wymyśla głupie przepisy, które utrudniają młodym ludziom życie.

    Odpowiedz
  • inga(2011-06-07 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    uważam, że wymóg udokumentowania opieki medycznej od 10 t.c. może być dla wielu kobiet trudny do spełnienia, zazwyczaj podejrzewają one ciążę ok. 6-8 t.c., tak było w moim przypadku, a pierwsza wizyta u ginekologa przypadła u mnie w 11 t.c. (wcześniej nie było wolnego terminu, pomimo, iż była to wizyta w prywatnym gabinecie). Przez całą ciąże pozostawałam pod opieką lekarską, wizyty co miesiąc plus wszystkie możliwe badania. I od 2012 r. nie dostałabym ani grosza??!! co maja powiedzieć kobiety, które na wizytę do specjalisty finansowanego przez nfz muszą czekać 1-1,5 miesiąca albo które nie mają podstawowych objawów ciąży i dowiadują się o niej później niż do 10 t.c???
    czy ktoś mógłby w końcu spojrzeć na to wszystko racjonalnie.

    Odpowiedz
  • feliceagnes(2011-07-05 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ja również muszę czekać równe 4 tygodnie na wizytę u ginekologa i to jeszcze nie u swojego bo jest na urlopie.
    Byłam w prywatnym gabinecie żeby potwierdzić ciążę, ale chcę leczyć się na fundusz w końcu do cholery za to płacę co miesiąc z pensji!
    Więc kiedy będzie moja kolej będę w8-9 tygodniu...na styk...
    A gdyby był 1 ginekolog w przychodni to bym doczekała się 11tygodniu wizyty...

    BRAWO panie tusk!

    Odpowiedz
  • gość(2011-09-08 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wiecie co tak narzekacie na Tuska a gdyby nie on to by nie było becikowego w ogóle ! wolałybyście Kaczyńskiego? który mściłby się za Smoleńsk...śmieszne to jest dla mnie...a przypominam że becikowe to są pieniądze dla dziecka ! Mi się nie przelewa ale nie zamierzam wydawać tych pieniędzy tylko wpłacić je na lokate żeby mój syn miał jakiś start przez 18 lat sie troche uzbiera i chociaż na jeden semestr studiów może starczy...a wózka przecież nie trzeba kupować nowego...łóżeczko kosztuje ok 200 zł fotelik to samo a ubranka można stopniowo kupować...mam najniższą krajową a jakoś starczyło mi na wszystko...wystarczy rozsądnie myśleć!!!

    Odpowiedz
  • fifarafa(2011-09-12 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Aha, nie mów HAP póki nie HAPNIESZ!
    Przez 18 lat nie wiesz co się zdarzy, nie wiesz nawet co będzie w ciągu najbliższego miesiąca. Z najniższą krajową jeszcze zdążysz zapomnieć co to lokata. Dziecko kosztuje, zapytaj rodzica pierwszoklasisty jak to jest zapłacić za książki i wyprawkę kilkaset złotych. I tak co rok. A do tego czasu możesz mieć następne dziecko. A "rozsądnie" można kupić łóżeczko czy fotelik za ok 100 zł. A jeszcze i tak wiele wiele wydatków, bo tu butelka za 20 zł, tam smoczek za 10, pampersy itp. i się nazbiera.

    Odpowiedz
  • marcysia(2012-02-07 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie czy zna ktos jakiegos lekarza ginekologa ktory by mi wystawil zaswiadczenie ze w 10 tyg. bylam pod opieka lekarza mam trudna sytuacje i potrzebuje pomocy

    Odpowiedz
  • gosia(2012-02-21 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    siedzą Tuski na stołkach i wymyślają do porzadnej pracy by sie wzieli lepiej u nas nigdy nie będzie jest coraz gorzej

    Odpowiedz
  • nokia(2012-02-22 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    a co mam zrobic jak o ciazy dowiedzialam sie w 12tyg...??wogle nie przyszlo mi do glowy ze moge byc w ciazy!!co w takiej sytuacji mam zrobic??

    Odpowiedz