Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Osoba lub rodzina opiekująca się niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mogła zająć się także innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać na ten cel środki z samorządu.
Rozwiązanie to umożliwi niepełnosprawnym pobyt w warunkach zbliżonych do rodzinnych, a osobom opiekującym się nimi pozwoli na prowadzenie działalności gospodarczej i zarabianie. Będzie także korzystne dla samorządów pod względem finansowym.
Nowelizacja określa też minimalną liczbę pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej. Jeden pracownik socjalny ma przypadać na 2 tys. mieszkańców, nie może być jednak mniej niż trzech pracowników socjalnych zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z ustawą jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Ma to pozwolić na odpowiednie wykonywanie pracy socjalnej, która często z uwagi na brak czasu ogranicza się do naliczania świadczeń pieniężnych.
Ustawa wprowadza również instrumenty, które mają silniej zmobilizować bezrobotnych do podjęcia pracy. W wielu przypadkach osoby bezrobotne, dla których zgodnie z postanowieniami kontraktu socjalnego, warunkiem otrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej jest przystąpienie np. do szkolenia czy stażu, w trakcie jego trwania przerywają uczestnictwo. W myśl ustawy przerwanie lub odmowa uczestnictwa w tego typu zajęciach będzie skutkować odmową przyznania zasiłku.
Zasiłek okresowy ma być wypłacany osobie podejmującej pracę w ramach pracy socjalnej przez dwa miesiące. Łączenie zasiłku z zatrudnieniem będzie możliwe tylko raz na dwa lata.
Obecnie osoby, które korzystają z różnych form pomocy społecznej, w chwili otrzymania propozycji zatrudnienia tracą wszystkie uprawnienia, co często zniechęca je do podjęcia pracy, ponieważ łączna wysokość świadczeń jest często zbliżona do najniższego wynagrodzenia. Ponadto, od momentu zatrudnienia do otrzymania pierwszej pensji pozostają bez jakiegokolwiek źródła utrzymania.
KRIS 2009(2012-09-30 23:40) Zgłoś naruszenie 00
O ile chodzi o tych meneli którzy dostają pomoc i ją przepijają to ja byłbym za tym aby utworzyć przy Ośrodkach Pomocy Społecznej taki punkt w którym byłoby na przykład kilka osób godnych zaufania i sprawdzali by kto i w jaki sposób wydaje tą pomoc którą otrzymał z Ośrodka Pomocy Społecznej.
OdpowiedzWystarczyło by np. nagrać telefonem typa który odbiera z kasy zapomogę a potem kupuje alkohol lub też pobiera talony a potem je sprzedaje !!!
Tylko w tym jest cały problem !!!
A jaki ???
Już wyjaśniam !!!
Po pierwsze:
Nawet jak ktoś by nagrał taki filmik to zaraz łaskawe kierownictwo by się wygadało od kogo posiada nagranie lub padło by takie stwierdzenie:
" Ale co to Pana/Panią obchodzi !!! Proszę się zająć swoimi problemami a nie cudzymi. " Lub coś podobnego !!!
Znam to z doświadczenia bo chciałem dla żony pomóc załatwić zasiłek stały bo nie morze pracować z powodu choroby a ZUS nie przyznaje renty na umiarkowany stopień niepełnosprawności.
I kiedy pracownik socjalny przyszedł do mieszkania i oznajmił mojej żonie, że się jej nie należy to ja grzecznie powiedziałem, że dla pijaków macie i dajecie a dla naprawdę potrzebujących nie !!!
No to po paru dniach zapukała do mnie Pani Kuratorka Sądowa ( na szczęście znajoma ) i powiedziała, że na wniosek pracownika Opieki Społecznej Sąd przydzielił mi ją !!!
I gdzie tu sprawiedliwość ???
tablica mendelejweas(2011-04-11 15:21) Zgłoś naruszenie 00
ale ten nasz żyrandol aktywny podpisuje, ułaskawia, lata, opowiada,streszcza,
Odpowiedzwjeżdza od tyłu, yes,yes, yes
opieka spoleczna(2011-04-11 20:06) Zgłoś naruszenie 00
ludzie ktorzy pobieraja zasilki okresowe i docelowe nie powinni dostawac pieniedzy poniewarz nie chca pracowac tylko zyrowac na ludziach co pracuja ciezko a co pobieraja zasilki to pja alkochol spszedaja talony do sklepu spozywczego i kartki do baru mlecznego za 50 zl i pija menele a panstwo powinno zabrac i wygonic do roboty bo praca jest tylko sie menelom nie chce robic rostowski tusk niech pozabiera te pienadze to i budzet polski bedzie dory i pszeznaczy na rety chorym ludziom i wyplaty
Odpowiedzmgops(2011-04-12 09:57) Zgłoś naruszenie 00
zwlaszcza tym horym inaczej;)
OdpowiedzOpieka spoleczna(2011-04-13 17:15) Zgłoś naruszenie 00
To jest wszystko chore ! dac biednym ale niech cos tez robia np, ulice zamiatac bo jest b,brudno ,psie klocki zbier4ac,papierki itp. nigdzie nie daja za darmo to polowa by zrezygnowala z socjalu i budzet by byl lepszy? otwozyc jadlodajnie i podawac jedzenie a nie pieniadze ,talony a oni handluja! Czlowiek glodny tego nie zrobi i jak ma swoja godnosc tylko kombinatorzy korzystaja calymi rodzinami? Gmina da,do ksiedza pujda tez dostana i na socjalu zyja jak paniska! A Gmina nie kontroluje bo to sa znajomi !
OdpowiedzNie obojętny(2011-08-03 12:04) Zgłoś naruszenie 00
Polska pomoc społeczna to uwłaczanie ludzkiej godności. Naprawdę chory człowiek , który jest zmuszony skorzystać z tej "opieki" naszego chorego Państwa , musi wybierać : leki , albo jedzenie. Na opłatę czynszu i świadczeń już nie wystarczy. Człowiek się u nas liczy tak długo , jak długo da się z niego wyciągać kasę na ZUS , podatki itp. Jak potrzebuje pomocy od Państwa , to staje się zbędnym śmieciem z " lukratywnym" świadczeniem z Pomocy Społecznej - maksymalnie około 400 zł na miesiąc / z czego połowę na leki /O czym ludzie piszecie. Państwo ma ustawowy obowiązek pomagać ludziom w potrzebie , a tak naprawdę dostają ochłapy. Nie głoście jakiejś Gebelsowskiej propagandy i nagonki na biednych ludzi . Jutro nie jeden z Was może byc na ich miejscu i usłyszeć hasło : biednych pod ścianę i zakopać to będziemy bogatsi - chyba tylko o głupotę !!!
Odpowiedz