Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan poinformowała w piątek, że rozważa zaskarżenie ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym do Trybunału Konstytucyjnego i zbiera opinie konstytucjonalistów.

Zdaniem przedstawicieli Lewiatana, ustawa wprowadzająca nowy podział składki na ubezpieczenie emerytalne narusza konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz konstytucyjne prawo obywateli do zabezpieczenia społecznego.

"Prace nad tak istotną dla ubezpieczonych ustawą prowadzone były w niezwykłym pośpiechu bez możliwości przeprowadzenia poważnej debaty merytorycznej, zarówno w Sejmie jak i w Senacie. O celowości wprowadzenia stosownych zmian parlament dyskutował zaledwie przez 5 dni, z czego tylko 3 dni trwały prace w Komisji Finansów publicznych. Komisja odrzuciła 3 niezależne wnioski klubów (PiS, SLD, PJN) o wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy" - napisała organizacja w przesłanym PAP komunikacie.

W tej sytuacji PKPP Lewiatan zastanawia się nad zaskarżeniem ustawy o OFE do Trybunału Konstytucyjnego, mimo że "już dwukrotnie (...) Trybunał uznał, że Lewiatan nie ma prawa do zaskarżania ustaw dotyczących systemu emerytalnego. Chodziło o ustawę obniżającą opłaty pobierane przez OFE oraz ustawę wprowadzającą emerytury pomostowe dla górników" - napisano w komunikacie.

Zaskarżenia ustawy do Trybunału nie wyklucza PiS i SLD, a PJN przygotowuje już wniosek.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. Zgodnie z nią składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej (liczonej od podstawy opodatkowania) dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r.

Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.