Szpitalne spółki nie zarobią po godzinach?

autor: Beata Lisowska06.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.04.2011, 19:00

Sprzętu kupionego za dotacje UE nie można używać do leczenia pacjentów komercyjnych – potwierdza resort infrastruktury. To uderzy w zdrowotną reformę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

 • Mysle, ze system rozliczeniowy....(2011-04-06 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Mysle, ze system rozliczeniowy za uslugi medyczne trzeba zmienic w Polsce na wzor fracusko-belgijski i sprawa rozwiazana.
  W Belgii i Francji istnieja szpitale publiczne i prywatne. Pacjent sobie wybiera szpital, publiczny badz prywaty, w ktorym chce sie leczyc. Pacjent otrzymuje rachunek, w oparciu o ktory znaczna czesc kosztow pokrywa ubezpieczalnia, reszte doplaca pacjent.
  W Belgii, Francji i Luksemburgu ubezpieczalnia rozlicza sie z pacjentem.

  Odpowiedz
 • mm(2011-04-06 10:15) Zgłoś naruszenie 00

  Tak obecnie funkcjonuje Nasze Państwo. Informacje medialne poszczególn ych resortów, ministerstw, oderwane od obowiązującego prawa bądź sprzeczne z prawem innych resortów. A to wszystko odbija się na nas , społeczeństwie. Wioelkie reformy w służbie zdrowia i co. Przekształcenia a fundusze unijne z usługami komercyjnymi . O tym wie średnio zorientowany obywatel . Natomiast nie wiedzą rządzący. Czy wiedzą a wprowadzają w błąd celowo, ażeby osiągnąć na siłę wbrew prawu swoje zamiary. Jest to niezrozumiałe z zarazae niebezpieczne. nObudźmy się z niemocy i tupnijmy na obecnie rządzących.

  Odpowiedz
 • Kazdy pacjent, biedny czy bogaty....(2011-04-06 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Kazdy pacjent, biedny czy bogaty, placacy podstawowa skladke zdrowota powinien miec zapewnione leczenie, tak jak w Belgii czy Francji.
  Skladke zdrowotna podstawowa nalezy podniesc, byc moze , ze dwukrotnie, a nie wprowadzac kategorie pacjenta "komercyjnego", co jest ucieczka od zasady solidaryzmu spolecznego.

  Odpowiedz
 • Zarabiaja cala dobe, a nie po godzinach(2011-04-06 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  W Belgii i Francji szpitale publiczne i prywatne zarabiaja cala dobe, a nie po godzinach.

  Odpowiedz
 • lekarz(2011-04-06 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Do 3 - nie ma potrzeby podnoszenia wysokości składki. Na zasadzie solidaryzmu społecznego na który sie powołujesz trzeba wprowadzić powszechność składki zdrowotnej (obecnie płaci ja 2/5 Polaków a korzystają wszyscy)
  Do 1 i 4 - rozumiem że ktoś za to płaci tym szpitalom. Bo widzę że nie wiesz, ale u nas w Polsce świadczenia zdrowotne sa limitowane. I mimo że mógłbym operować do 20.00 operuję do 13-14.00 bo tylko za tyle NFZ płaci. Na system francusko-belgijski Polski po prostu nie stać i pewnie nigdy nie będzie rządu na tyle odważnego żeby to Polakom powiedzieć

  Odpowiedz
 • Mandaryna(2011-04-06 12:22) Zgłoś naruszenie 00

  No proszę co nam ten rząd zgotował- pacjent komercyjny. za komuny były sklepy komercyjne , pamiętacie?. Biedni będą umierać, ale ich miejsce zapełnią średno zamożni iitd. Lekarze którzy mają ,,poparcie" władz będą się bogacić naszym kosztem, to dla nich sławny Owsiak zbierał pieniądze- on to wiedział. Kaczyński ,tak opluwny prze niektórych powiedział- prywatne szpitale proszę ale za swoje pieniądze.Tusek znalazł wybieg, tworzenie spółek.My już mamy przykre doświadczenia ze spółkami- to są twory do brania pieniędzy.Wstyd premierze, dlaczego nas pan oszukuje

  Odpowiedz
 • Marian(2011-04-06 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  Gyby dyrektorem szpitala był ktoś kto się zna na zarządzaniu (a nie kumpel
  brat ,swat) to i długu by nie było.W szpitalu pacjenci leżą po 2 tyg chodząc na rehabilitację przez 1 godzinę, czy to są oszczędności?. Lekarz dyżurny w szpitalu odpoczywa po prywatnych przyjęciach(za godziwe pieniądze ) w domu. Takich przykładów można by mnożyć i mamy jak mamy.U nas Wszystko co państwowe
  się nie opłaca,prywatny dostanie państwowe(nasze) pieniądze i już mu się zacznie opłacać. Tusk nas oszfabił cały czas się uśmiechając,a my barany się dajemy.

  Odpowiedz
 • A.(2011-04-06 14:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ha, ha, ha... a to niespodzianka... Zaraz coś wymyślą, przecież od dawna mają chrapkę na szpitale.

  Odpowiedz
 • pacjentx(2011-04-06 19:32) Zgłoś naruszenie 00

  mysla jak zarobic, a szkoda ze nie mysla jak SZYBKO ZDIAGNOZOWAC PACJENTA i WYLECZYC...kasa kasa, a czlowiek zdycha placac skladki!!

  Odpowiedz
 • lekarz(2011-04-06 19:56) Zgłoś naruszenie 00

  Do 9 - myślą jak zarobic bo niestety i szybka diagnostyka i leczenie pacjenta kosztują PIENIADZE, a wycena twojego leczenia przez NFZ nijak ma sie do rzeczywistych kosztów. Po to by spełnic twoje wymagania trzeba zaplacić za aparaturę laboratoryjną, odczynniki, narzędzia, implanty, leki, materiały opatrunkowe a kosztuja one tyle co w reszcie Europy a niekiedy wiecej. Twoja składka natomiast jest w wysokości 1/5 tego co tam płaca. I jak tu się dla ciebie starać skoro i tak w twoim mniemaniu wszystkiemu w Polsce winni sa pracownicy ochrony zdrowia.

  Odpowiedz
 • pacjent(2011-04-06 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  A ja znam przypadki, gdzie lekarze prowadzacy prywatne praktyki, majac rownież etat w szpitalu, wyk. sprzęt medyczny szpitala do swoich prywatnych praktyk nie uiszczając oplat szpitalowi za użytkowanie tychże, to kto tu i czyim kosztem robi z nas idiotów OSZUKUJAC ?
  Do lekarza nr 5 prosze wymienić Wszystkich za ktorych budżet placi skladki zdrowotne WSZYSTKICH !

  Odpowiedz
 • pielęgniarka(2011-04-06 21:09) Zgłoś naruszenie 00

  i znowu UE ratuje nam życie,nami ktoś zawsze musi rządzić,bo sami nie potrafimy;może teraz nie będzie przekształceń w spółki i kradzieży majątku,który sponsoruje Unia;oni tam jednak wiedzą jak takim biedaczkom pomóc,a nie dać się w konia zrobić.

  Odpowiedz
 • Paweł(2011-04-06 21:49) Zgłoś naruszenie 00

  Zadziwia mnie ignorancja wymienionych w artykule "zaskoczonych" dyrektorów szpitali, a że nie wiedzieli, a to że wstrzymają się z przekształceniami zarządzanych przez siebie szpitali itd. Po pierwsze, bardzo się zdziwią jak przyjdą do nich kontrole sposobu użytkowania infrastruktury i sprzętu współfinansowanego przez UE. Niech tylko znajdą jakiś rachunek poza NFZ w SP ZOZ-ach to będą bardzo niemile zaskoczeni, jeżeli współfinansowanie UE było w 85% lub 75 % przy wcześniejszym rozdaniu bez zachowania 5 lat od zakończenia projektu unijnego.Nie chcę umniejszać wypowiedzi ekspertów w tym artykule bo są one czytelne i zgodne z literą prawa, ale zabrało jednego zdania, iż jeżeli korzysta się z maksymalnego dofinansowania tj, 85% to nie ma żadnej możliwości bez względu na formę własności aby wystawiać rachunki na zasadach komercyjnych czyli poza NFZ przez okres 5 lat pod warunkiem,że zwróci się część dofinasowania, a może to być bardzo bolesne/np zwrot połowy tegoż dofinansowaniia.

  Odpowiedz
 • lekarz(2011-04-06 22:23) Zgłoś naruszenie 00

  Do pacjenta - za cienki bolek jesteś by mnie tu przepytywać, pieniaczu. Jak umiesz czytać to wszystko znajdziesz w internecie. Ale niech tam, widać żeś sprawny intelektualnie inaczej to ci pomogę. Za mało tu miejsca by wymienić WSZYSTKICH na których leczenie łożą płacacy składki na ubezpieczenie zdrowotne. WSZYSCY zostali wymienieni w "Ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych" art. 86. Znajdziesz tam co najmniej 15 grup uprzywilejowanych obywateli tego kraju.

  Odpowiedz
 • o(2011-04-06 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  m

  Odpowiedz
 • lekarz(2011-04-06 23:30) Zgłoś naruszenie 00

  Aha i jeszcze do pacjenta. Jesli znasz przypadki lamania prawa, a o takich piszesz, to powinieneś zawiadomić organy scigania. Jesli tego nie uczyniłeś to wiedz że, grozi ci odpowiedzialnośc karna

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane