Chcemy pracować dłużej: coraz więcej Polaków popiera podniesienie wieku emerytalnego

autor: Ewa Wesołowska06.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.04.2011, 08:06

Tylko połowa Polaków protestuje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że im dłużej będą pracować, tym wyższe świadczenia dostaną na starość.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (150)

  • man(2011-04-06 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Musi być ograniczenie ilości przepracowanych lat a nie tylko wiek i jak przepracuje wymaganą liczbę lat to dopiero idzie na emeryturę bez względu na wiek i to dopiero będzie sprawiedliwe.Nich każdy będzie świadomy że musi przepracować tle lat, pieniędzy nie przybywa od wieku a od przepracowanych lat i tu leży cała mondrość.

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-04-06 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    mlode pokolenie zaczyna prace znacznie pozniej a wiec w tym wypadku mozna mowic o podniesieniu wieku emerytalnego .Natomiast inna sprawa to ROCZNIKI 1949-68 WIELE OSOB MA PRZEPRACOWANE 40 45 LAT PRACY I SA BEZ PRAWA DO EMERYTURY .W WIEKU 60 LAT KOBIETA BEDZIE MIALA PRZEPRACOWANE 45 LAT PRACY A MEZCZYZNA 5O LAT . W ZADNYM PANSTWIE W TAKI SPOSOB NIE FUNKCJONUJE SYSTEM EMERYTALNY.PO 40- LATACH PRACY KAZDY MA PRAWO PRZEJSC NA EMERYTURE BEZ WZGLEDU NA WIEK .DLACZEGO W NASZEJ USTAWIE EMERYTALNEJ MOWA JEST TYLKO O WIEKU NATOMIAST STAZ PRACY JEST IGNOROWANY???
    po 45 latach pracy swiadczenie przedemerytalne ok.800 zl stad te zgony 61-63 latkow

    Odpowiedz
  • zxc 1(2011-04-06 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Społeczeństwo za krótko pracuje … wiek emerytalny jest za niski … zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn… IM DŁUŻEJ pracujesz, tym WYŻSZĄ masz emeryturę ..itd. itp. głupoty opowiadają „POLITYCY’’
    A przepisy ZUS - ci mądrzy posłowie - skonstruowali tak, aby zaprzeczyć tej tezie - I KŁAMIĄ – w żywe oczy kłamią.
    Założyli - że im kto starszy, tym więcej zarabia. Bywa i tak , ale przeważnie jest odwrotnie. Gdy właśnie ktoś będzie zarabiał mniej , to aż strach pomyśleć ,ile mu ten ZUS wyliczy emerytury.
    Jeżeli p.Tuskowi nie wystarcza 40 lat pracy dla Mężczyzny i 35 lat kobiety – I EMERYTURA, to może jeszcze do tych warunków dodać KAPITAŁ POCZĄTKOWY – tylko ile ich zadowoli ; 200 000 zł , 300 000 zł , czy 400 000 zł. I wiek np. nie mniej niż 60 lat.
    Przy tej kwocie – to chyba emeryt zarobił na swoją emeryturę.

    Odpowiedz
  • zxc-2(2011-04-06 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do ustawy emerytalnej należy wprowadzić zapis; 1/ 40 lat pracy – M i 35 lat – K.
    -/ Jeżeli emerytura obliczona w systemie mieszanym /ZUS-OFE/ - jest mniej korzystna od emerytury tylko z ZUS – należy stosować korzystniejszy sposób obliczenia. Może wtedy, kiedy OFE miałoby wypłacać proporcj./7:19/ Emerytury , to tak rozpaczliwie nie trzymałaby swoich naiwniaków przy sobie/obiecała przecież złote góry/
    Młodzież aktualnie nie pracuje. Okaże się, że za 30 lat państwo w 95% będzie wypłacać nie emerytury , a renty socjalne. Taka to jest aktualna polityka.
    - / może by należało dopisać, że ; 40 lat pracy –M - a prawo do przejścia na Em - 60 lat
    35 lat pracy – K - i prawo do przejścia na Em - 55 lat
    - / kto chce to niech pracuje / bo ma pracę/ , okaże się, że po 5 dodatk.latach dostanie 50 zł więcej – jak dożyje

    Odpowiedz
  • ed(2011-04-06 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    do naiwniaków piszacych 40M i 35K nigdy ale to przenigdy nie będzie
    ma byc po równo
    chcielście kobiety równości to teraz morda w kubeł

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-04-06 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do 77 ed: "Po równo" będzie wtedy, kiedy męzczyźni będą "chodzić" w ciąży i rodzić oraz własną piersią karmić dzieci! A dopóki to nie nastąpi- 35 lat składkowych kobiety, 40- męzczyźni. Poniał?

    Odpowiedz
  • Jan(2011-04-06 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    ED morde w kubeł to ty baranie

    Odpowiedz
  • GREGY(2011-04-06 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł pewnie jest na zamówienie rządu.
    Przecież kto chce pracować dłużej to niech pracuje. W czym problem.
    Po co ten artykuł.
    Osobiscie nie wierze że Polacy chcą pracować dłużej.
    Ja ze swojego otoczenia nie znam takich osób.

    Odpowiedz
  • do młodego 85(2011-04-06 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Widać, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Jak chcesz zabierać głos to najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem. Uświadomię Cię, że chodzi o osoby z rocznika 1949-1968, które w przeciwieństwie do Ciebie rozpoczynały pracę w wieku 15 lat. Dla Ciebie pewnie rzecz nie do pomyślenia. CIEBIE ten dodatkowy zapis w Ustawie nie dotyczy. Dotarło ?

    Odpowiedz
  • ik(2011-04-06 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nie chcę pracować po sześćdziesiątce, dlaczego rząd który nie umie rządzić zmusić chce mnie do dłuższej pracy. Mam 53 lata z tego 37 pracowałam i wychowywałam 3 dzieci i raz byłam na poważnym zwolnieniu lekarskim bo byłam w szpitalu.Dlaczego mam pracować tak długo ja już swoje 25 lat oddałam składek, teraz powinnam je odbierać bo państwo nimi rządziło przez lata, a ja już następnych 25 lat nie pożyję .Stresy dzisiejsze wykańczają ludzi .

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-04-06 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Po 40 latach pracy kazdy powinien miec prawo przejscia na emeryture bez wzgledu na wiek tak mezczyzna jak i kobieta.
    do emma -nie znam kraju aby kobiety przechodzily na emeryture bez wzgledu na wiek po 35 latach pracy( po 35 latach pracy + wiek 60 lat to tak) albo 40 lat pracy

    Odpowiedz
  • OBYWATEL(2011-04-06 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    zy chca pracowac dluzej prosze zapytac tych ZE STAZEM PRACY 40-45

    Odpowiedz
  • Marcin(2011-04-06 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ok zgodzę się na dłuższy okres jeśli to realnie przełoży się na dobrą emeryturę. Niestety w naszych warunkach to mało prawdopodobne. Będziemy dybać i dodatkowo odkładać bo to co dostaniemy nie wystarczy do pierwszego.

    Odpowiedz
  • polak(2011-04-06 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jakiś idiota robi Polakom wodę z mózgu , niech nierób sam się weżmie do roboty a nie będzie nas uświadamiał. Najlepiej emeryturę dostać trzy m-ce po śmierci.

    Odpowiedz
  • emma(2011-04-06 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    obywatel z IP: 77.89.115.* (2011-04-06 14:21)
    napisał:

    emma -nie znam kraju aby kobiety przechodzily na emeryture bez wzgledu na wiek po 35 latach pracy( po 35 latach pracy + wiek 60 lat to tak) albo 40 lat pracy


    Do którego mojego wpisu ta uwaga ?

    Odpowiedz
  • 'Tycjan(2011-04-06 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    nie polikwiduje wczesne emerytury dla policmajstrow czy gornikow, nie jeden pracuje rownie ciezko bez zadnych ulg. Do tego dobrze myslec o samodzielnym oszczedzaniu i dobrych inwestycjach

    Odpowiedz
  • Robert Rura(2011-04-06 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł jest szokujący.Jaka jest polityka rządu,państwa w tej trudnej tematyce?.Młodych,zdolnych,zdrowych wysyła się po za granice, a starych zmusza do pracy do końca zycia.Polacy (ci pracujący fizycznie za niskie wynagrodzenia)-tak mają większą świadomość,że są oszukiwani,wyzyskiwani przez pracodawców.Obecnie do tego procederu chce sę przyłączyć rząd,państwo. Cyt."Po kieszeni dostaną zwłaszca ci,którzy wcześniej kończą pracę zawodową.Im mniej pracujemy,tym skromniejszy będzie kapitał uzbierany ze składek". Myślę,że w cytacie chodzi o grupy zawodowe "równiejszych". Chyba brak mi wyobrażni,a może mam zbyt ciasny umysł. Nie mogę sobie wyobrazić np.:kierowcę autobusu,tira,pracownika budowlanego na rusztowaniu,konstrukcji w wieku 67 lat.Tutaj chodzi chyba o to,że np.lekarz zabrania wykonywania danego zawodu i kieruje na rentę, a wiadomo renta jest niższa niż emerytura. No i co to jest???.Okradanie ludzi "w zgodzie z prawem".Gdzie te hasła i do kogo były one kierowane?:
    "By żyło się nam lepiej" : "Wygrała demokracja"

    Odpowiedz
  • sebastian(2011-04-06 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    przecież władzy chodzi o to, byśmy nie dożyli emerytur! mamy tylko załatać dziurę w ZUSie, w pierwszej kolejności zabrał bym się za te wszystkie grupy uprzywilejowane!!!

    Odpowiedz
  • bmx(2011-07-11 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ustroj B A N D Y C K I dla BOGACZY !.

    Odpowiedz
  • danusia(2011-04-12 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura wyssana z palca !Nie spotkałam nikogo ,kto chciałby wydłużenia wieku emerytalnrgo, pracy dla młodych a starsi na relaks !

    Odpowiedz