Jak poinformowała PAP Magdalena Zowsik z Fundacji MaMa, projekt wychodzi naprzeciw potrzebom matek, które są samotne lub bezrobotne i potrzebują wsparcia, aby odnaleźć się na rynku pracy. Skierowany jest zwłaszcza do tych kobiet, które od co najmniej dwóch lat nie mają pracy lub tych, które urodziły dziecko przed 18 rokiem życia.

"W ramach dwuletniego projektu oferujemy warsztaty psychologiczne i motywacyjne oraz szkolenie biznesowe i zawodowe przygotowujące do produkcji pamiątek regionalnych dla turystów. Po pierwszym roku warsztatów uczestniczki założą spółdzielnię socjalną, w ramach której będą sprzedawały wyprodukowane przez siebie rękodzieło, np. biżuterię lub gadżety" - poinformowała Zowsik. Jak dodała, przez drugi rok trwania projektu fundacja zapewniać będzie uczestniczkom pomoc przy produkcji i handlu pamiątkami (m.in. ułatwiając dostęp do materiałów i kanałów dystrybucji).

Uczestniczki projektu zapoznają się ze specyfiką pracy w spółdzielni oraz podstawami biznesu. Będą się uczyć, jak pozyskiwać klientów i kontakty oraz dystrybuować wyroby ludowe. Podczas warsztatów ich dzieci będą mieć zapewnioną opiekę.

Projekt ma również promować produkty regionalne i sztukę ludową i podtrzymywać tradycję wytwarzania lokalnych wyrobów.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja trwa do 13 kwietnia. Osoby chętne do udziału powinny pobrać ze strony fundacji ankietę (www.fundacjamama.pl) i po wypełnieniu odesłać ją jako załącznik na adres koordynatorki projektu: magda@fundacjamama.pl.