Sporny zakaz pracy w szpitalach na kontraktach

autor: Dominika Sikora23.03.2011, 03:00

Wprowadzenie zakazu pracy na kontraktach dla pielęgniarek i położnych to ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Część prawników uważa jednak, że taki zakaz byłby uzasadniony w przypadkach ich nadużywania przez pracodawców.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • a inne zawody?(2011-03-23 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Idąc tokiem pielęgniarek - że samozatrudnienie skutkuje większym zmęczeniem sióstr (nie obejmują ich rygory czasu pracy z KP) co może prowadzić do błedu w sztuce.

  A lekarze?? Sanitariusze? Ratownicy medyczni? Nie wspominając już o innych branżach - np. kurierach.

  Uznając argumentum sióstr należałoby wogóle w Polsce zakazać samozatrudnienia, bo 'bezpieczniej' pracują ludzie na etatach..

  HM... A MOZE KTOS ZAPYTA O EFEKTYWNOŚĆ PRACY ALBO O ZDANIE OSÓB NA SAMOZATRUDNIENIU?

  Odpowiedz
 • MaGa(2011-03-23 20:25) Zgłoś naruszenie 00

  Moim skromnym zdaniem,Pani Przewodnicząca Gardias tym razem nie ma racji, by zakazać pracy na kontraktach.O tym zadecydowała większość 04.06.1989 roku.

  Odpowiedz
 • zez(2011-03-24 09:47) Zgłoś naruszenie 00

  Kontrakty tak, ale nie przymus i łamanie prawa.

  Odpowiedz
 • Andrzej l. 60 z Opola(2011-03-24 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Radzę zainteresować się tym, że prowadząc działalność gospodarczą (a ma to miejsce na kontraktach), nie ma szans na nawet średnią emeryturę, chyba że każda zatrudniona na kontrakcie pielęgniarka będzie sobie na emeryturę odkładać. Może niektórym to na dzisiaj odpowiada, ale co niemyślące o przyszłości pielęgniarki którym taka forma zatrudnienia odpowiada zrobią w przyszłości? Komu zarzucą idąc na emeryturę swoje marne emerytury?
  Prowadziłem działalność gospodarczą przez 10 lat, przy naliczaniu mi "kapitału początkowego" pani z ZUS powiedziała mi jak to jest. Radzę zainteresować się drogie pielęgniarki tym tematem.

  Odpowiedz
 • AGA(2011-03-25 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Czytajcie ze zrozumieniem Kodeks Pracy! Art. 22 par.1 Przez nawiązanie stosunku pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. par.1,1 Zatrudnienie w warunkach określonych w par.1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. par.1,2 Nie jest dopuszczalne zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonej w par.1 Art. 281 Kto będąc pracodawca lub działając w jego imieniu: 1) zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 par.1 powinna być zawarta umowa o pracę, 20 nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o prace, ... - podlega karze grzywny od 1000zł do 30000zł.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane