Przeszkodą do podnoszenia świadczeń alimentacyjnych przez sąd nie może być to, że zobowiązany do ich płacenia ojciec jest ścigany przez komornika, a pieniądze wypłaca fundusz alimentacyjny. Wystarczy, że wychowująca samotnie dziecko matka udowodni, że ojciec dziecka jest w stanie zarabiać więcej lub pracuje na czarno.

Czy można żądać podwyżki alimentów

Sąd oddalił pozew o podwyższenie alimentów tylko dlatego że były mąż ma kilkudziesięciotysięczne zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego. Stwierdził tym samym, że podwyższenie alimentów od niego będzie równoznaczne z podwyższeniem alimentów od gminy. Czy sąd miał rację?Czy z funduszu można dostać ponad 500 zł

Dostałam podwyżkę alimentów na dwójkę dzieci. Jedno ma otrzymywać 500 zł miesięcznie, a drugie 700 zł. Mimo tego w ostatnim miesiącu dostałam z funduszu alimentacyjnego po 500 zł na dziecko, a urzędnicy zasłaniają się limitami zapisanymi w ustawie. Czy mają rację?

Czy przed sądem liczą się nielegalne zarobki

Mój były mąż od 3 lat nie płaci alimentów na dzieci, tłumacząc się, że nie ma pracy. Wcześniej prowadził firmę remontowo-budowlaną. Tak naprawdę wyrejestrował działalność gospodarczą i działa teraz w szarej strefie. Czy osiągane przez niego w ten sposób dochody powinny być brane pod uwagę przez sąd?

Czy można domagać się podwyżki od ojca

Spodziewam się dziecka z mężczyzną, który nie jest moim mężem. Zerwał on ze mną wszelki kontakt i nie chce dokładać się na wizyty u lekarza, lekarstwa, a także rzeczy, których będzie potrzebowało nowo narodzone dziecko. Czy mogę zobowiązać go do dokładania się do takich wydatków?

Czy nastąpił wzrost uzasadnionych potrzeb

Od kilku lat ojciec mojego syna płaci alimenty w tej samej wysokości. Tymczasem dziecko będzie teraz przystępowało do matury, chodzi na dodatkowe zajęcia i korepetycje. Wkrótce też najprawdopodobniej wyjedzie na studia. Czy jest to powód do wystąpienia o wyższe alimenty?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można żądać podwyższenia alimentów od niepłacącego ojca.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.