"Pokazaliśmy oprogramowanie, na którym pracować będą chętni do testowania prototypu. Dostęp do systemu będą mieli lekarze, pacjenci i farmaceuci. Dziś zobaczyli jak to będzie wyglądało w praktyce" - powiedział PAP zastępca dyrektora ds. informatycznych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Kajetan Wojsyk.

Uwagi uczestników testów będą wykorzystane przy budowie ogólnopolskiego programu pilotażowego, który ma ruszyć za dwa lata.

E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc lekarzom i farmaceutom przy doborze odpowiednich dla pacjenta farmaceutyków.

W planowanym systemie każdy pacjent będzie miał własne konto internetowe - odpowiednik notatnika z informacjami o zaleconych przez lekarza i wykupionych w aptece lekach. Dane te przesyłane będą na konto bezpośrednio z placówek medycznych oraz aptek współpracujących z systemem e-recepta. Konto zawierać może dodatkowo podstawowe dane ratunkowe, informacje o chorobach przewlekłych oraz lekach i substancjach chemicznych, na które pacjent jest uczulony.

Podczas testowania prototypu elektroniczna recepta będzie funkcjonowała obok tradycyjnej papierowej, która będzie jednak drukowana z komputera. W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swego komputera elektroniczną zawartość recepty.

"W najbliższym czasie planujemy kolejne spotkania konsultacyjne" - powiedział PAP Wojsyk.

Do systemu zarejestrowała się pierwsza firma - jest nią leszczyńska Poliklinika Kardiologiczna Serce.