Ponad 30 proc. kobiet w Polsce prowadzi własny biznes. Dla wielu młodych mam założenie firmy to szansa powrotu na rynek pracy, jednak wiąże się z tym wiele problemów. Jak je pokonywać uczy w swojej najnowszej kampanii, zainaugurowanej w czwartek, Fundacja MaMa.

Fundacja zaczyna cykl warsztatów dot. prowadzenia własnej firmy, radzenia sobie z przeszkodami, godzenia biznesu z życiem rodzinnym. Informacje o planowanych spotkaniach można znaleźć na stronie www.fundacjamama.pl

"Bardzo duża grupa aktywnych matek prowadzi swoje małe biznesy, do których zainspirowały je dzieci - to często małe sklepiki (z zabawkami, odzieżą, biżuterią, różnego rodzaju gadżetami), niszowe wydawnictwa, firmy doradcze, cateringowe" - powiedziała PAP wiceprezeska Fundacji MaMa Patrycja Dołowy. Dodała, że niektóre z tych inicjatyw są świetnym sposobem na godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Podkreśliła, że otwarcie własnego biznesu często rozwiązuje problemy z nierównym traktowaniem w pracy ze względu na płeć i sytuację rodzinną. "Są jednak i złe strony samozatrudnienia kobiet - zbyt często przemilczane - gdy nakłania się kobiety do tego typu aktywności zawodowej" - dodała Dołowy. Zaznaczyła, że bardzo częstym powodem samozatrudnienia kobiet w Polsce jest outsourcing. "Wykonuje się tę samą pracę dla tego samego pracodawcy, ale jako firma. Pracodawca jest wtedy zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności związanej z urlopami macierzyńskimi, wychowawczymi, na opiekę, bo samozatrudniona osoba sama płaci swoje składki i sama decyduje, czy będzie pracowała czy nie. Kobiety są często zmuszane do przejścia na samozatrudnienie" - podkreśliła Dołowy.

Dodała, że dużą barierą dla prowadzących firmy kobiet jest brak dostatecznych informacji o przysługujących im prawach. "Niewiele kobiet wie na przykład, że przysługuje im zasiłek macierzyński, jeśli płaciły wcześniej składkę. Niestety zasiłek wychowawczy nie dotyczy osób samozatrudnionych - tak więc osoba mająca swoją firmę, jeśli decyduje się na +urlop na opiekę+, jest to dla niej okres bezskładkowy" - powiedziała Dołowy.

W jej opinii barierą jest też ogrom czasu, jaki trzeba poświęcić na własną działalność. "Wbrew mitom, prowadzenie własnej firmy nie zawsze sprzyja godzeniu życia zawodowego z rodzinnym" - zaznaczyła.