Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że rząd wprowadzając w tym roku projekt "zasypuje" dziurę budżetową 10 mld zł. "To, co dzisiaj proponujecie jest kosmetyką, biorąc pod uwagę głębokość reformy finansów publicznych, jaka państwu jest potrzebna" - powiedziała.

"Nie zgadzamy się z propozycjami rządu. Uważamy, że jest to dewastacja systemu emerytalnego, który dzisiaj funkcjonuje. To zabranie żywej gotówki, która dzisiaj jest m.in. na giełdzie w zamian za zaksięgowanie pobożnych życzeń, które miałyby się ziścić w przyszłości" - mówiła.

"Polska potrzebuje głębokiej reformy finansów publicznych"

Przewodnicząca PJN zaznaczyła, że Polska potrzebuje głębokiej reformy finansów publicznych. "Klub PJN uważa, że nie możemy czekać z poważnymi reformami. (...) Mamy odwagę i mówimy wprost - porozmawiajmy o wydłużeniu wieku emerytur, o likwidacji emerytur mundurowych. Będziecie mieli w nas partnerów do rozmowy o likwidacji emerytur mundurowych" - zapewniła. "Rozmawiajmy o głębokich reformach, jakie powinny mieć miejsce w ministerstwie pracy, jeżeli chodzi o świadczenia rodzinne, pomoc społeczną. To są te dziedziny, które wymagają rewolucji" - dodała.

Zapowiedziała, że PJN będzie popierać "odważne reformy, niezbędne z punktu widzenia polskiej racji stanu i polskich finansów publicznych".

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem zmian w systemie emerytalnym, składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia na subkontach w ZUS będą takie same jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja 2011 r.