Podczas debaty nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym premier powiedział, że wszystkie decyzje wobec systemu emerytalnego, które podejmowała Lewica, gdy miała większość, "dewastowały ten system".

"Jeśli ten system dzisiaj jest nieefektywny, to głównie dlatego, że wy (Lewica), jako współautorzy tego systemu, później go psuliście, rok po roku, swoimi decyzjami" - powiedział premier.

Tusk przyznał, że jego klub przyłączył się kiedyś do głosowania za emeryturami mundurowymi, jak proponował lewicowy rząd. "Nie mam z tego powodu osobistej satysfakcji, wręcz przeciwnie" - zaznaczył premier.

Tusk wypomniał Napieralskiemu, że ten w swoim środowym wystąpieniu w Sejmie podkreślał, iż autorami ustawy o OFE byli parlamentarzyści AWS-u i Unii Wolności. "Nie chce mi się wierzyć, że pan tego nie pamięta, bo atutem młodości jest dobra pamięć (...), ale autorem była większość SLD-owska, inicjatorem rząd SLD w roku 1997" - podkreślał szef rządu.

Według Tuska, obecna dyskusja wymaga nadzwyczajnej rzetelności w debacie, bowiem dotyczy pieniędzy ludzi, emerytów. "Ten interes publiczny, o jakim dyskutujemy, nie znosi hipokryzji i pustej retoryki (...). Początki systemu OFE to jesteście wy. Ja pozwoliłem sobie w swoim wystąpieniu nikomu nie czynić z tego zarzutu, co kto robił z systemem emerytalnym w Polsce w ostatnich kilkunastu latach" - powiedział.