W piątek strona społeczna Komisji Trójstronnej przygotuje wspólne stanowisko w sprawie proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym - zapowiedział ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Pracodawcy i związki zawodowe spotykają się w piątek rano w warszawskim Centrum Dialog, by uzgodnić wspólne stanowisko. W czwartek na stronach KPRM opublikowano najnowszą wersję projektu zmian w ubezpieczeniach społecznych.

"Jeśli do tego dojdzie, rządowi będzie trudno nie uwzględnić zdania strony społecznej w przygotowywanych zmianach w OFE. Podczas spotkania zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej w środę w zasadzie uzgodniliśmy wszystkie pozostałe rządowe propozycje zmian, oprócz poziomu składek przekazywanych do OFE" - powiedział PAP Mordasewicz.

"Zgodziliśmy się już m.in. na obniżenie przelewów do 2,3 proc. i utworzenie indywidualnych subkont w ZUS. Nadal nie zgadzamy się z rządem, do jakiego poziomu ma wrócić składka przekazywana do OFE w następnych latach" - wyjaśnił.

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd w opublikowanej w czwartek najnowszej wersji projektu podtrzymał swoje stanowisko z grudnia, że od 2011 r. do 2012 r. część składki przekazywanej do OFE w gotówce będzie stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. część przekazywana OFE miałaby wynosić 2,8 proc. a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. a do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom ma wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.

Po spotkaniu zespołu TK w środę, minister Michał Boni powiedział, że ze strony społecznej pojawiła się propozycja, by po roku 2017 do OFE była przekazywana wyższa składka, niż planowane 3,5 proc. "Wyraziłem stanowisko, że jeśli taka rekomendacja zostanie przez parterów społecznych przedstawiona, to ja ją na pewno przedstawię na piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i (...) Radzie Ministrów" - dodał.

Komitet Rady Ministrów ma się zebrać w piątek i omówić projekt przed przesłaniem go Radzie Ministrów. Rząd zajmie się projektem we wtorek 8 marca.