Gminy muszą w tym roku przyjąć wszystkie pięciolatki i sześciolatki do przedszkoli. Dla młodszych dzieci zabraknie miejsc lub będą chodzić do oddalonych przedszkoli zastępczych.
Samorządy od dzisiaj zapisują do przedszkoli dzieci na kolejny rok szkolny. Najczęściej rekrutacja trwa około miesiąca. W tym roku gminom trudniej będzie zapewnić miejsca najmłodszym dzieciom. W pierwszej kolejności muszą je gwarantować pięciolatkom i sześciolatkom. Od 1 września 2012 roku do szkół obowiązkowo pójdą sześciolatki i wcześniej muszą odbyć przygotowanie przedszkolne.
Jednym z miast, które dziś rozpoczyna nabór, jest Opole.
– W pierwszej kolejności będziemy przyjmować dzieci z rodzin wielodzietnych i rodziców samotnie je wychowujących – mówi Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole.
Tłumaczy, że w samym mieście nie powinno zabraknąć zbyt dużo miejsc. Trudniejsza sytuacja będzie w małych miejscowościach województwa opolskiego, gdzie w latach 90. były likwidowane przedszkola. Podobnych problemów obawiają się inne miasta.
– To jest trudny rok, bo do przedszkoli musimy przyjąć dwa roczniki. Dlatego zapiszemy tylko dzieci rodziców zamieszkałych w mieście – mówi Leszek Latosiński, zastępca dyrektora wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.
Od dzisiaj rekrutacje rozpoczynają także rzeszowskie przedszkola.
– Trudno jest nam oszacować, czy dla wszystkich dzieci znajdą się miejsca – wskazuje Alfreda Cyran, dyrektor publicznego przedszkola nr 40 w Rzeszowie.
Uspokaja, że dzieci, dla których zabraknie miejsca, będą odesłane do innych placówek. Takie zastępcze przedszkola mogą być jednak oddalone od miejsca zamieszkania dzieci.
– Rodzice nie powinni się poddawać, gdy gmina nie znajdzie miejsc w przedszkolu nawet dla ich trzyletniego dziecka – radzi Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tłumaczy, że rodzic powinien zażądać od wójta pisemnego uzasadnienia odmownej decyzji, a następnie na podstawie art. 77 Konstytucji może odwołać się np. do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
71,8 proc. dzieci w wieku 3 do 6 lat uczęszcza do publicznych przedszkoli