Boni: nie chcemy zniszczyć OFE, projekt reformy emerytalnej ma głęboki sens

26.02.2011, 02:48; Aktualizacja: 26.02.2011, 07:56

My wbrew stereotypom nie chcemy zniszczyć OFE. Chcemy poważnej, merytorycznej dyskusji, jak bezpiecznie wyjść z pętli zadłużenia - zapowiada Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Zdaniem Boniego, rządowy projekt dot. OFE ma głęboki sens.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • pem(2011-02-26 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    ... a ja ten sens mam głęboko w d... panie Boni. Nic mądrzejszego nie możecie wymyśleć, tylko ludzi oszukiwać!

    Odpowiedz
  • bosy1950(2011-02-26 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zlózcie mandaty a przyjdzie inna wladza, która poradzi sobie z problemem zadlużenia. Wam już dziękujemy.Szkoda tylko że do wyborów jest jeszcze aż 8 miesięcy i będziecie jeszcze generować dalsze dlugi i trwonić majątek narodowy.Ale nic to, Trybunal Stanu będzie mial dużo pracy.

    Odpowiedz
  • Nie wyważać otwartych drzwii(2011-02-27 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    1. Rząd ma rację, bo OFE są żle zaplanowane /OFE, ZUS, budżet - to naczynia połączone;.
    2. Zrobić audyt OFE i po 12 latach należny znać wyniki;
    - ile kapitału otrzymali;
    - ile kapitału mają;
    - ile zarobili na akcjach, obligacjach itd;
    - jakie wygenerowali koszty??
    3. Jeżeli więcej zarobili niż przejedli, to tylko dokonać drobnej korekty i niech funkcjonują.
    4. Jeżeli więcej przejadają niż zarabiają to rozpędzić to barachło w cztery wiatry -
    NATOMIAST KAŻDEMU UCZESTNIKOWI OFE ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU I PRZELEWAĆ TAM PIENIĄDZE /nie potrzeba kolejnej ZŁODZIEJSKIEJ CZAPY/.

    Odpowiedz
  • Bert(2011-02-27 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jak tam redukcja, (sorry: racjonalizacja) urzędników Panie Boni. Czy Pan się ogląda w lustrze. Nie mdli Pana.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2011-02-28 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję poddać ogólno narodowej opini następującą propozycję!?

    Wydaje się, że w obliczu pogłebiającej się katastrofy finansów państwa niezbędne jest:
    Zmiana około 20 przepisów dotyczących podatków ZUS i NFZ w celu wprowadzenia zasady:
    JEDNOLITEGO I POWSZECHNEGO PODATKU ZUS I NFZ.

    Organom ustawodawczym winno to zająć ok. 1 dzień.
    Obecnie obowiązujące w tej materii przepisy przez istniejące organy państwowe
    winny być nizwłocznie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego z uwagi na fakt,
    że nie trkatóją równo obywateli jeśli chodzi o wielkość ich świadczeń na rzecz państwa!?

    Prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy.
    2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
    przez obywatela naliczonego uczciwie wg. parytetu złota za ubiegłe lata.
    3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
    wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
    państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
    skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
    by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
    ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

    Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
    ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
    przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

    Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
    celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
    państwowego ZUS'owi.

    Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!

    Prawdziwa reforma Słóżby Zdrowia powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku Kasy Chorych dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy przez ubezpieczonych.
    2. Zgodnie z Dyrektywą Unijną wprowadzenie zasady:
    - pacjent ma prawo korzystać z pełni dowolnej placówki: państwowej, prywatnej, w kraju, UE.
    3. Za wykonaną usługę medyczną pacjent dostaje do zapłacenia fakturę VAT.
    4. Tą że fakturę refunduje ubezpieczyciel wg zasad rynkowych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego NFZ powinno przynieść
    NFZ dodatkowe dochody powiększone o wielkości ok. 2 ... 3 krotną.
    Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem rynkowym zgodnym z konstytucją!?

    Ad. 2. Wprowadzenie tej zasady uruchomi mechanizmy rynkowe w służbie zdrowia.
    Obecny system kontraktów i limitów jest tworem czysto komunistycznym totalnie chorym.
    Nawet za komuny zasady rozliczania służby zdrowia były bardziej racjonalne!?

    Ad. 3. Wprowadzenie tej zasady ukróci zasadniczą większość wszelkiego typy kantów!?

    Ad.4. Ubezpieczyciel winien refundować wszelkie faktury medyczne VAT wg średnio ważonych najniższych
    cen regulowanych swobodnie przez wolny rynek usług medycznych.

    Podobnie skonstruowany system posiada prawie cały świat!?

    Ale obecnie chodzi o to, władze jak i pseudo lobyści nie chcą dopuścić do autentycznych reform
    ponieważ w przypadku gdyby PAN KULCZYK i inni co bogatsi polacy mieli płacić podatek ZUS,
    NFZ jak robole, czyli 48% od dochodów wykazywanych w zeznaniu PIT museli by być oni
    zdegradowani do zwykłych szarych obywateli bez ogromnych fortun!?

    W ciula robią oni nas, ale nie my!? I co na to dziennikarze!?

    Odpowiedz
  • XYZ(2011-02-28 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany w OFE to oszutwo i złodziejstwo.
    Nie można ufać państwu i rządowi , nie są bowiem dotrzymywane umowy społeczne .Ile razy można dawać się oszukiwać ?

    Odpowiedz
  • Franek(2011-03-02 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Może i nie chcecie zniszczyć OFE , ale to robicie. Nie oceniamy Was po słowach ( fałszywych i celowo wprowadzających społeczeństwo w błąd ) ale po czynach.
    Efektem waszych działań jest też utrata zaufania obywateli do państwa.Cóż bowiem warte jest państwo , które nie szanuje własnych zobowiązań wobec spełeczeństwa ? Dlaczego nie potrafi dotrzymywać umów ze społeczeństwem ???
    Mam nadzieję , że fałszywi i nieodpowiedzialni politycy będą jednak z czasem redukowani przez wyborców systematycznie w każdych kolejnych wyborach.

    Odpowiedz