Opinie pozostałych organizacji wchodzących w skład Komisji Trójstronnej mają być gotowe w najbliższych dniach. PKPP Lewiatan oraz Związek Rzemiosła Polskiego poinformowały, że ich stanowiska będą gotowe we wtorek, a Pracodawcy RP, że przygotują je w ciągu dwóch dni.

Forum Związków Zawodowych zapowiedziało, że ostateczne stanowisko zostanie zatwierdzone w środę. We wtorek opinię o projekcie ma przyjąć prezydium OPZZ - na ten dzień przewodniczący OPZZ Jan Guz i minister w kancelarii premiera Michał Boni zaplanowali wspólną konferencje prasową.

Na 2 marca jest zaplanowana ostateczna konferencja "uzgodnieniowa"

W ubiegłym tygodniu Boni poinformował, że na 2 marca jest zaplanowana ostateczna konferencja "uzgodnieniowa", podczas której rząd odniesie się do postulatów partnerów społecznych. 8 marca projekt ma rozpatrzeć Rada Ministrów. Boni zapowiedział, że poprosi parlament, by pracował nad projektem "maksymalnie szybko" - tak, aby ustawa mogła wejść w życie 1 maja.

Rząd chce ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu, dlatego zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafić 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać. W 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.