Trzecią edycję konkursu na kierunki zamawiane ogłosiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na najlepsze projekty resort przeznaczy 200 mln złotych. Uczelnie mogą składać wnioski o dofinansowanie do 17 marca.

Program kierunków zamawianych ma zwiększyć liczbę studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych - czyli tych, które zostały uznane przez ekspertów jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Jest realizowany od 2008 roku, kiedy to przeprowadzono pilotażowy konkurs.

Uczelnie wyłonione w tegorocznym konkursie otrzymają dodatkowe środki na zwiększenie naboru na kierunkach kluczowych dla gospodarki, zorganizowanie kursów wyrównawczych dla studentów pierwszych lat z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego czy unowocześnienie programów studiów.

Uzyskają również fundusze na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych prowadzonych przez wybitnych specjalistów oraz kursów i staży dających dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Będą mogły też zapewnić motywacyjne stypendia dla najlepszych studentów warte nawet 1000 złotych miesięcznie.

Do tej pory pomiędzy 57 uczelni, które wzięły udział w programie resort nauki rozdysponował ponad 610 mln złotych. "W programie bierze udział około 25 tysięcy studentów, a ponad 10 tysięcy z nich otrzymuje stypendia motywacyjne w wysokości nawet tysiąca złotych miesięcznie" - informuje MNiSW na swojej stronie internetowej. Do 2013 roku na program kierunków zamawianych przewidziano łącznie ponad 1 mld zł.

"Już pierwsza edycja programu w roku akademickim 2009/2010 przyniosła wymierne rezultaty. Po raz pierwszy od wielu lat wśród pięciu najbardziej obleganych uczelni w kraju znalazły się aż cztery politechniki" - przypomniano w komunikacie resortu nauki.Poza tym, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2009/2010 znalazło się siedem z listy kierunków zamawianych.

Szczegółowe informacje na temat projektu i wzory wniosków są dostępne na stronie MNiSW (www.nauka.gov.pl).