WZROSŁO BEZROBOCIE. W grudniu stopa bezrobocia wzrosła do 11,4 proc. z 11,2 proc. w listopadzie, poinformowała wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Według niej jest to wzrost sezonowy. - Myślę, że jeżeli zima będzie lekka, to wkrótce nastąpi odpływ pracowników sezonowych z rejestrów bezrobotnych - powiedziała wiceminister. Na koniec grudnia liczba osób pozostających bez pracy wyniosła 1.745,945 tys. Największe bezrobocie jest w województwach: warmińsko-mazurskim (19 proc.), zachodniopomorskim (16,6 proc.), kujawsko-pomorskim (15,1 proc.), a najniższe w Wielkopolsce (8 proc.) i Małopolsce (8,8 proc.). Według danych resortu pracy, w całym 2007 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 563,5 tys. osób.

Więcej www.mpips.gov.pl

BĘDZIE MANIFESTACJA NAUCZYCIELI. Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymuje decyzję, że 18 stycznia odbędzie się w Warszawie manifestacja nauczycieli - poinformował wczoraj prezes związku Sławomir Broniarz po spotkaniu z minister edukacji narodowej Katarzyną Hall. Dodał, że na spotkaniu związkowcy nie usłyszeli ze strony resortu konkretnych propozycji dotyczących tegorocznych podwyżek płac, a jedynie zapowiedź przedstawienia ich 16 stycznia.

Więcej www.znp.edu.pl

LEKARZE POPIERAJĄ PIELĘGNIARKI. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Krzysztof Bukiel, powiedział, że pielęgniarki powinny protestować i domagać się wyższych pensji. Dodał, że propozycja wspólnego działania złożona przez OZZL w 2006 roku została jednak odrzucona. Przypomniał, że w 2007 roku, gdy lekarze chcieli walczyć o zmiany systemowe, pielęgniarki uznały za najważniejsze utrzymanie 30-proc. podwyżek z 2006 roku.

Więcej www.ozzl.org.pl

TARGI PRACY DLA STUDENTÓW. Dzisiaj na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się Targi Pracy i Nauki za Granicą. Studenci będą mogli poznać oferty pracy sezonowej w Niemczech, USA, Anglii, Irlandii, Francji, Australii, Hiszpanii, we Włoszech oraz staży praktyk zawodowych i kursów językowych. Organizatorem Targów jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Studentów Qualitus.

Więcej www.studentpoint.pl