Nowa kwota bazowa dla pracujących emerytów

autor: Bożena Wiktorowska14.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.02.2011, 16:31

Spośród emerytów wciąż łączących pracę i emeryturę na prezydenckim projekcie ustawy zyskają tylko ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. W zamian za rezygnację ze świadczenia nabędą prawo do jego przeliczenia z nową kwotą bazową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • Sachem(2012-02-21 00:00) Zgłoś naruszenie 00

    nowa kwota bazowa 2974,69

    Odpowiedz
  • Franek Przyjmowski(2012-02-07 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd i prezydent RP wydatnie pomagają naturze w załatwianiu spraw emerytalnych.Rządowi Tuska udaje się juz 2-gą kadencje przeprowadzać w 100% "reformy" w części dotyczącej okradania emerytów./waloryzacja/. Reszta reform jakoś się rozmywa.Strategią tego rządu jest skłócanie różnych grup społecznych. Za emerytami nie wypowiada się żadna z parti poltycznych czy grup związkowych ponieważ nie podniesie to poparcia w sondażach. Fatalnie.

    Odpowiedz
  • wrzos(2011-06-18 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Może odezwie się ktoś z emerytów pracujących w ZUS, sytuacja odchodzących od października nie jest zadowalająca. Sam Prezes w porozumieniu z szefem rządu "wyrolowali" styranych pracowników, w ten sposób dziękując za wiele lat rzetelnej pracy w tak ekstremalnych warunkach.

    Odpowiedz
  • pracująca emerytka 37 lat(2011-06-02 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    - W moim przypadku uważam, że ta ustawa jest niezgodna z prawem, ponieważ działa wstecz - mówi pan Zenon. - 6 stycznia 2009 roku otrzymałem legitymację emeryta wydaną przez ZUS, a 8 stycznia 2009 wprowadzona została ustawa mówiąca, że osoby posiadające takie legitymacje mogą łączyć pobieranie świadczeń emerytalnych z pracą zarobkową bez konieczności zwalniania się. Obecna nowelizacja pozbawia mnie więc praw nabytych.

    Sprawa trafiła do toruńskiego sądu.

    - Dostałem wezwanie do Sądu Okręgowego w charakterze strony. Czy wygram? Nie wiem, ale uważam, że nie powinniśmy zgadzać się na rozwiązanie, które jest krytykowane nawet przez prawników.

    Pierwsza rozprawa odbędzie się już 16 marca 2011. Na razie pozostaje jednak wiele pytań i niejasności. Jak twierdzą przedstawiciele ZUS-u, odwoływanie się jest pozbawione sensu, ponieważ nie wydano jeszcze żadnej decyzji.

    - Jest to pierwsza taka sprawa w Toruniu, a z tego co wiem, to w ogóle w kraju - mówi Bożena Wankiewicz, rzecznik toruńskiego oddziału ZUS. - Owszem, jeżeli do 1 października pan Posadzy nadal będzie łączył pracę z emeryturą, to wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Wtedy otrzyma też oficjalną decyzję i od niej będzie mógł się odwołać.

    Zenon Posadzy nie chce jednak czekać.

    - W październiku będzie już za późno, ponieważ zwyczajnie przestanę otrzymywać emeryturę. A ja chcę udowodnić, że nie jest to zgodne z prawem - twierdzi.

    Czy będzie pierwszym, który dojdzie swoich praw? Jest na to duża szansa. Nowelizację ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach krytykuje nawet pierwszy prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.

    - Prawo nabyte w określonym stanie prawnym, na przykład emerytura, nie może zostać odebrane tylko dlatego, że ustawodawca doszedł do wniosku, że poprzednia treść była błędem i chce ją teraz z mocą wsteczną naprawić - mówi Stanisław Dąbrowski.

    Podobnie mówi dr Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego: - ZUS nie może pozbawić praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa.

    Opinia

    Ustawa do Trybunału
    image

    Musimy poczekać na linię orzeczniczą sądów, dopiero wtedy będziemy mogli liczyć na zmianę stanowiska ZUS-u. Na razie nowelizacja ustawy jest elementem porządku prawnego i ZUS jako organ wykonawczy ma prawo zawieszać świadczenia. Będzie tak postępował w każdej sprawie i swoje decyzje będzie podtrzymywał. Żeby coś zmienić, trzeba więc zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego lub na początek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest wiele argumentów świadczących za tym, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją.

    Odpowiedz
  • bg(2011-03-26 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    przechodząc na rentę20lat temu otrzymywałam grosze mniej niż zarabiałam.po zmianach systemu obliczania zus dopłacał mi do najniższej renty/mój wskaznik to 117,95%/a dziś otrzymuję połowę najniższej płacy. o zgrozo. a może lepiej zlikwidować wogóle renty .będzie naturalna eutanazja.po co renciści-darmowi zjadacze chleba są polsce potrzebni!

    Odpowiedz
  • Krystyna ......?(2011-03-09 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    To jest totalna bzdura. Prezydent ograł emerytów i ich oszukał. 30 miesięczny okres pracy nie będzie dotyczył wszystkich jak wiadomo. Matka natura sama sprawę załatwi na co liczy Rząd i Prezydent.Oszczędności z tego tytułu to kolejne kłamstwo , ja nie wiem jak liczą nasi rządzący, np: ja płacę w tej chwili nawet składkę rentową choć już renta mi nie grozi. Więc jakie to oszczędności jak będę musiała się zwolnić . Odwołałam się w tej sprawie do ZUS , dostałam odpowiedź, w której nie odniesiono się nawet do moich racji zawartych w odwołaniu, pouczono, że jak nie przedstawię zaświadczenia o rozwiązaniu umowy z moim zakładem pracy to z automatu wstrzymają mi wypłatę emerytury. Zdobyto się więc jedynie na straszenie emeryta ,żadnej polemiki. Teraz idę z tym do Sądu, mam zamiar wykorzystać wszystkie możliwości drogi odwoławczej w naszym Kraju. Tak mi przyszło na stare lata i za 44 lata pracy -walka z Państwem o moje prawa raz nabyte,bo złamano tę zasadę ,która stanowi zasadę materialną wynikającą z klauzuli państwa prawa gwarantowaną przez Konstytucję ,która stanowi podstawę bezpieczeństwa prawnego obywateli ,będącego oparciem dla wiarygodności prawa w stosunkach między jednostką a organami władzy publicznej. .Pozostaje jedynie wiara w Sądy bo organy władzy publicznej i ustawodawczej mojego Kraju nie gwarantują mi wiarygodności prawa i wprowadzanymi zmianami naruszają wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego i konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych.

    Odpowiedz
  • jaga(2011-03-03 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Naiwnie myślałam, że jak przepracuję 30 miesięcy po rozpoczęciu pobierania emerytury, to po osiągnięciu 60 lat będę mogła przeliczyć kwotę bazową, dlatego mimo złego stanu zdrowia pracowałam licząc miesiące. Akurat wrzesień byłby moim ostatnim , 30-tym miesiącem pracy. No i cóż, okazuje się, że pozostałam na lodzie.

    Odpowiedz
  • zawiedziona emerytka 1519(2011-02-22 23:59) Zgłoś naruszenie 00

    Z chwilą ,gdy przeszłam na wcześniejszą zapomogę emerytalną czuję się niepotrzebna w Kraju w którym się wychowałam,wykształciłam,pracowałam i wychowałam Dzieci.Płaciłam podatki,czy z tych podatków nie były budowane zakłady pracy,szkoły,instytucje i.in? Chciałam również powiedzieć,że nie są winni starsi Nauczyciele i pracownicy ,że mało zarabiali-wszyscy nie mogą być dyrektorami.Co mamy:1000zł-opłata za mieszkanie 300zł-M3,+ woda,ścieki,podgrzanie 40zł.ubezpieczenie 50zł,światło,tv,telefon 250zł + leki= lekkie skonanie bo na żywność już nie wystarczy.Czy to są Unijne emerytury? Czy jesteśmy gorsi od innych emerytów w Unii Europejskiej?Proszę o wnikliwe przemyślenie,niedługo wybory a przecież emeryci też głosują!a jak podają dane statystyczne to jest ich wiele,wszyscy do czasów wyborów nie powymierają.

    Odpowiedz
  • pit(2011-02-19 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Broniić pracujących emerytów mozna wtredy kiedy nie zajmnuja miejsc pracy .Młodzi czesto po studiach nie mają pracy, są na bezrobociu.A ktoś musi pracowac, bysmy my starsi mieli z czego życ.Oczywiscie nie mam na mysli stanowisk wolnych...
    To trudne, lepiej gdyby pracy bylo w nadmiarze albo zeby nasze emerytury byly wysokie.A tak toczy sie wojna miedzypokojeniowa.
    A od PO nie ma co wymagac, to partia nie dbajaca tez i o młodyxh ...

    Odpowiedz
  • Lenka(2011-02-19 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    A wydawałoby się, że taki "poważny" człowieknie powinien być autoretetem. A tu co? Może ktoś wystąpi do TK w imieniu emerytów i dowie się czy "nie nasz" prezydent ma rację i czy prawo może działać wstecz?

    Odpowiedz
  • Emeryt.(2011-02-19 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci - na emerytury a nie pchacie się do pracy. Dość już się napracowaliście, powinniście sobie odpoczywać po latach pracy, dajcie innym popracować.Jeśli tak bardzo lubicie pracę - to pracujcie sobie bez pobierania emeryturki. Albo "siusiu- albo papa"- tak mówi stare przysłowie.
    Az duże jest w Polsce bezrobocie żeby stosować takie przepisy.

    Odpowiedz
  • i po problemie-(2011-02-19 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarz będzie mógł dostarczyć pacjentowi truciznę. Ten musi ją jednak zażyć samodzielnie.

    Decyzję każdy niemiecki lekarz musi podjąć samodzielnie, nikt nie ma prawa żądać od niego pomocy w samobójczej śmierci – w taki sposób Federalna Izba Lekarska (BÄK) zdefiniowała nowe zasady postępowania lekarzy w “szczególnych przypadkach”. Oznacza to, że lekarz zaopatrujący nieuleczalnie chorego w truciznę na jego życzenie nie musi się obawiać konsekwencji ze strony izby. Pod warunkiem, że pacjent zażyje ją sam.

    Odpowiedz
  • ....................(2011-02-19 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    TO BARBARZYŃSTWO - Polska to kraj, który po cichu zabija emerytów!!!
    Panie Prezydencie, Panie Tusk! - nie macie odwagi powiedzieć tego głośno, że emerytom i rencistom przy wydawaniu świadczenia najchętniej podalibyście cjanek potasu.
    TAK WŁAŚNIE POSTĘPUJE NASZE PAŃSTWO, dla którego setko osób pracowało. W innych krajach o dziwo, emeryt może spokojnie żyć i nie martwić się, że zabraknie mu na leki czy opłaty.
    ZAMIAST OKRADAĆ EMERYTÓW PRZYJRZYJCIE SIĘ JAK W URZĘCH ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ ROZTRWANIAJĄ PIENIĄDZE PODATNIKÓW PRZYZNAJĄC SOBIE PODWYŻKI (oczywiście, ze dla wybranych), WYDAJĄC MILIONY NA SZKOLENIA, KURSY, INNE PODNOSZĄCE KWALIFIKACJE.
    I co z tego mamy??? NIC!!! NIEDOUCZONYCH PRACOWNIKÓW I URZĘDNIKÓW.
    Uczciwych, merytorycznych i z kompetencjami, a szczególnie z doświadczeniem POZBYWACIE się w sposób dyskryminujący i mobbingujący!!!
    POZOSTAJĄ NIEUDACZNICY I KOMBINATORZY!!!

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-02-18 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wreszcie ZUS przestanie pobierać składkę rentową od pracujących emerytów.Pracujący emeryt już nigdy nie będzie rencistą.

    Odpowiedz
  • Franka(2011-02-18 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Tu chyba ktoś jest bardzo chory.Myślę, że ma raka mózgu. O jakich 30 miesiącach mowa...
    Tak jak prezydent RP skrzywdził emerytów, nigdy to mu nie będzie wybaczone.
    A zobaczymy jaki wynik będzie na wyborach.
    EMERYCI DO URN !!!

    Odpowiedz
  • wnerwiona(2011-02-17 05:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ten caly obecny rząd nie myśli ,że kiedyś będzie w naszym wieku, że też przejdą na emeryturę.Tylko już oni mają zabezpieczone! Czytam na ten temat art. i szlak ,mnie trafia , spać nie mogę.Pracuje człowiek uczciwie już 40 lat ii nie może mieć godnej emerytuty.Zebym otrzymała emeryturę GODNA , gdzie stać byłoby mnie na podróże ( tak jak widzę Niemcy do nas przyjeżdzają - zadowoleni , uśmiechnięci - to jest emeryt ) a nas to nie stać na bieżące opłaty nie mówiąc już o wyściu do kina. WSTYD mi ,że w takim kraju żyję i naprawdę uczciwie przepracuję .

    Odpowiedz
  • TG(2011-02-16 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Co tu dyskutowac z tepakami z rzadu ,prezydenta-jak one nie umieja nawet obliczyc zysku dla skarbu panstwa na tym przekrecie ,przekrecie -bo fedak podpowiada jak obejsc prawo przez siebie wymyslone!Prezydent obiecuje poprawke i powrot do stanu pierwotnego,premier akceptuje ,a dwie niedouczone rozkraczyly sie i ...Wiadomo, ze emeryt pracujacy nie idiota i nie bedzie pracowal gdy ma wyliczona wyzsza emeryture od zarobkow i zwolni sie i pojdzie w szara strefe nie placac zadnych haraczy dla skarbu,a ci co zarabiaja wiecej niz wyliczona em. beda nadal "blokowac miejsca pracy bezrobotnym".Pomijam fakt,ze te madre nie licza sie nawet z opinia Prezesa Sadu Najw.Niech jedna niech zostawi ten socjal i prace a zostanie w polityce gdzie sie co innego mysli,co innego mowi a co innego robi w tym raju oszustow.Druga ta od lokatora z Belwederu niech zglebi studium dobrego wychowania np. wg ksiazki Markiewicza i zajmie sie swoim pryncypalem zeby Polsce wstydu nie przynosil.

    Odpowiedz
  • Jadwiga(2011-02-16 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    To skandal tak "rolowac" emerytów!!!czy Panie premierze i Panie prezydencie Wam nie jest wstyd. Ja napewno w wyborach was wiecej nie popre a tak wogóle to pierwszy raz nie pójde głosować. MAM DOSC TEGO ZAKŁAMANIA I BICIA NAJSŁABSZYCH. OD KIEDY PRAWO DZIAŁA WSTECZ!!!
    Może panowie akceptujacy takie przepisy skonczyliby podyplomowo chovciaz podstawowy kurs prawa .
    A teraz cos o sobie. Jestem po studiach ,na rentę-emerytuę przeszłam w 1998 r, po 33 latach pracy i wskaznikiem WWPW 160% - mam 1680 zł.emerytury tj.tyle co Pani sprzataczka /przepraszam panie/ przechodzaca w tej chwili na emeryture a dlaczego ??? bo wtedy kwota bazowa wynosiła 1196 zł. Po co miałam uczyc sie 5 lat na ciezkich studiach ??/ a po to aby teraz wegetować!!! Dziękuje ukochanej władzy za wszystko.

    Odpowiedz
  • Daniela(2011-02-15 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Moim skromnym zdaniem,nie powinni dorabiac tylko ci emeryci o wysokiej emeryturze.Zajmuja miejsca pracy.W ustawie powinno byc to uwzglednione.Np. przy emeryturze do 1400zl.moglby emeryt dorobic.

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-02-15 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do P Marii/post 20/: Pani apel "emeryci do urn", brzmi co najmniej dwuznacznie. Myślę, że nasi kochani politycy, też robią co mogą, aby emeryci jak najszybciej znaleźli się w urnach/ albo trumnach- do wyboru/. A jeżeli ,myślała Pani o urnach wyborczych, to proszę pisać wyraźnie, co "autorka miała na myśli". Ale muszę przyznać, że Pani apel, rozbawił mnie do łeż. Pozdrawiam.

    Odpowiedz