Szef MSWiA, mimo uzgodnionego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej na ten rok, zwleka z jej ogłoszeniem. Nigdy nie było takich opóźnień.
Do końca ubiegłego tygodnia miała być decyzja, kiedy w 2011 r. zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa dla 19-letnich mężczyzn. Tak zapewniało nas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), które jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu rozporządzenia w tej sprawie.
– Nie mogę ujawnić, dlaczego są opóźnienia w ogłoszeniu rozporządzenia. Może coś więcej będzie wiadomo w tym tygodniu – mówi DGP Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA.
Takie zapewnienia otrzymywaliśmy jednak już w ubiegłym tygodniu.
Najbardziej niecierpliwią się samorządy, które są odpowiedzialne za przygotowanie kwalifikacji. Muszą wysłać wezwania, zebrać członków komisji i zarezerwować sale.
Z projektu wynikało, że już 21 stycznia powinna zostać ogłoszona kwalifikacja wojskowa. Przeprowadzana miała być natomiast między 7 lutego a 29 kwietnia. Wcześniej pobór, a obecnie kwalifikacja, by przeprowadzany w tych właśnie miesiącach.