Prezydent powiedział w piątek PAP, że wystosował list do premiera, w którym przedstawił swoje postulaty wobec planowanych przez rząd zmian w OFE. Komorowski proponuje m.in. zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne konta w ZUS-ie oraz dziedziczenie składek po osobach ubezpieczonych.

Graś potwierdził w piątek w rozmowie z PAP, że premier otrzymał list od prezydenta. "Premier Donald Tusk na pewno odniesie się do zawartych w nim propozycji w rozmowie z panem prezydentem" - poinformował rzecznik rządu. Nie powiedział jednak, kiedy dojdzie do takiego spotkania.

Według informacji PAP ze źródeł rządowych, rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowa prawo do dziedziczenia składek, które po ograniczeniu transferów do OFE będą trafiały na indywidualne subkonta w ZUS. Wcześniej wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie możliwe, zgłaszał minister finansów Jacek Rostowski.

Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych subkontach osobistych w ZUS. Docelowo w roku 2017 r. OFE mają dostawać 3,5 proc. składki. Projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

W poniedziałek o godz. 9.30 w kancelarii premiera odbędzie się briefing ministra Michała Boniego, który kierował jednym z zespołów przygotowujących propozycje zmian w systemie emerytalnym.