170 żołnierzy podpisało pierwsze w historii Wojska Polskiego kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. W czwartek w Grupie k. Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) zakończyli trzymiesięczne szkolenie.

Wszyscy odbyli służbę przygotowawczą w 1. Ośrodku Szkolenia Kierowców, mieszczącym się w Grudziądzu i pobliskiej Grupie. Kontrakty z 12 wyróżniającymi się żołnierzami przedstawiciele jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zawarli podczas czwartkowej uroczystości zakończenia szkolenia, z pozostałymi podpisali je już we wtorek i środę.

W uroczystości udział wziął zastępca dowódcy - szef sztabu Inspektoratu Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczypiński.

"Podjęliście się trudnego zadania. Jesteście przygotowywani do wykonywania trudnych i odpowiedzialnych zadań wsparcia sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych i realnych zagrożeniach militarnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Uzyskane przez was kwalifikacje zapewnią wam nie tylko efektywne wypełnianie obowiązków żołnierskich, ale także funkcji przydatnych w gospodarce narodowej, w miejscach waszego zatrudnienia" - mówił do żołnierzy płk Szczypiński.

Reklama

Żołnierze podpisali kontrakty na okres od dwóch do sześciu lat, otrzymując jednocześnie przydziały mobilizacyjne. Będą powoływani na ćwiczenia do 30 dni w roku, a także mogą zostać zmobilizowani w przypadku sytuacji kryzysowych.

Szkolenie przygotowawcze w Grudziądzu i Grupie skończyło 215 żołnierzy. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na podpisanie kontraktów na służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Część oświadczyła, że jednak nie jest zainteresowana służbą wojskową, a inni odłożyli decyzję na później.

Uczestnicy zakończonego szkolenia przygotowywali się do służby w charakterze kierowcy. Większość z nich wcześniej miała prawa jazdy kategorii C, przeważnie byli absolwentami szkół średnich, ale też osoby z wyższym wykształceniem i studenci. Wśród podpisujących kontrakty byli zarówno pracujący, jak i bez stałego zatrudnienia. Zdecydowaną większość stanowili dwudziestoparolatkowie, najstarszy z żołnierzy ma 41 lat.

Na służbę przygotowawczą do NSR składało się szkolenie podstawowe - zasady pełnienia służby, musztra, strzelanie, regulaminy, a także szkolenie specjalistyczne - poznanie specyfiki prowadzenia pojazdów wojskowych.

Prawie wszyscy żołnierze, którzy podpisali kontakty jako motyw przystąpienia do NSR wskazywali chęć zostania żołnierzem zawodowym.