Armia chce w tym roku przyjąć 14 tys. ochotników do korpusu szeregowych zawodowych. Pierwszeństwo będą mieć ci, którzy wcześniej zapisali się do Narodowych Sił Rezerwowych.
Do końca tego roku armia chce podpisać kontrakt na służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR) z 17 tys. ochotników. W 2010 roku, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, wojsku udało się podpisać umowy o służbie w NSR zaledwie z 3 tys. chętnych. A miało ich być 10 tys. Nie chcą w niej służyć np. byli żołnierze. Armia szuka więc ochotników, nawet wśród tych, którzy wcześniej nie mieli z nią nic wspólnego. Obecnie trwa czteromiesięczna tzw. służba przygotowawcza dla takich osób. Bierze w niej udział 4,5 tys. ochotników. Jeśli zdadzą egzamin, trafią do NSR.
Resort obrony narodowej pracuje więc nad zmianą przepisów, aby zachęcić młode osoby do wstępowania do NSR. Jeśli ktoś będzie zainteresowany służbą w zawodowej armii, najpierw będzie musiał wstąpić do NSR.
– Młode osoby przekonywały dowódców jednostek wojskowych, że chętnie wstąpią do NSR, jeśli będą mieć perspektywę służby w armii zawodowej – mówi Barbara Bartkowska, doradca ministra obrony narodowej.
Tłumaczy, że zmiana przepisów jest odpowiedzią na ich postulaty. W ten sposób armia chce premiować ochotników z NSR. To ważne dla tych osób szczególnie w tym roku, bo wojsko będzie szukać zdecydowanie więcej nowych żołnierzy. Obecnie armia liczy blisko 100 tys. osób. Co roku część z nich odchodzi jednak na emeryturę. W tym roku ma też być zdecydowanie większej liczby wolnych miejsc w korpusie szeregowych. A do tego dochodzą zwolnienia starszych stopniem.
– Trzeba będzie zwolnić kilka tysięcy podoficerów i oficerów, bo jest ich za dużo – mówi nam generał Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej.
Tłumaczy, że na to miejsce wojsko będzie potrzebowało około 14 tys. do korpusu szeregowych zawodowców. Dodatkowo armia musi podpisać kontrakty z ochotnikami na służbę w NSR. Łącznie wojsko musi więc znaleźć około 30 tys. ochotników. Ci, którzy jako pierwsi wstąpią do NSR, będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do armii zawodowej, jeśli w ich jednostce pojawi się wolne stanowisko. Generał Bogusław Pacek uważa, że takie pierwszeństwo jest wystarczającą motywacją i nie ma konieczności wprowadzenia zachęt finansowych.
Minister nie zgodził się na wypłacanie żołnierzom NSR dodatkowego uposażenia za pozostawanie w gotowości. Dlatego żołnierze NSR wciąż będą otrzymywać uposażenie od wojska tylko wtedy, gdy przebywają m.in. na ćwiczeniach w wojsku. Trwają one 30 dni w roku. Jeśli żołnierz jest równocześnie pracownikiem i nie otrzymuje w czasie ćwiczeń pensji, dostaje specjalne uposażenie. Wynosi ono do 1/30 dwuipółkrotności średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw za jeden dzień. Obecnie kwota ta wynosi 294 zł.
294 zł dostaje dziennie od wojska żołnierz NSR przebywający na ćwiczeniach w armii
Wakaty w armii zawodowej
Kandydat do korpusu szeregowych zawodowych musi:
● ukończyć 18 lat i co najmniej gimnazjum
● posiadać obywatelstwo polskie
● nie być karany sądownie
● stawić się do kwalifikacji wojskowej
● posiadać orzeczenie o zdolności do służby (fizycznej i psychicznej)
● złożyć wniosek do wojskowej komendy uzupełnień
● odbyć rozmowy z dowódcą jednostki wojskowej
● przystąpić do testu wiedzy i sprawności fizycznej