Więcej stypendiów naukowych. Mniej studentów dostanie stypendia socjalne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.01.2011, 03:00

Stypendia socjalne tylko dla najbiedniejszych studentów, łatwiejszy dostęp do kredytów i zmniejszenie liczby osób uprawnionych do stypendium naukowego – takich zmian domagają się studenci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • Krystian(2011-01-10 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Domagają się studenci? Chyba tylko garstka osób z tego stowarzyszenia, zdajecie sobie sprawę, że mniej stypendium socjalnych to brak szans na studia dla wielu młodych ludzi? Nie chce żeby Pani Dominika Kita reprezentowała mnie jako studenta. Niech zrobią jakieś referendum czy sondaż, mnie nikt nie pytał o zdanie.

    Odpowiedz
  • oey(2011-01-10 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Przestan opowiadac cuda - dzis kazdego stac na studia- moze isc do pracy i zarobic na nie ! poza tym przestana dostawac stypendia osoby na kierunkach nikomu nie potrzebnych ! -pozniej tacy MGR pracuja w sklepie jako sprzedawca - rownie dobrze mozna bylo isc tam do pracy od razu po liceum. PS - u mnie na studiach ci co brali socjalki jezdzili BMW -bo rodzice wykazywali straty -a ja zapierdzielalem w pracy i nikt sie mnie nie pytal skad mam!

    Odpowiedz
  • Długi(2011-01-10 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    studiowałem z Dominiką i chyba trochę się dziewczyna oderwała od rzeczywistości jak student 2 roku mam mieć szanse na stypendium naukowe konkurując ze studentem 4 roku który jest po licencjacie i już może mieć publikacje itp a jako doktorant pytam jakie stypendia dla doktorantów w Polsce dziewczyno nie wiesz o czym mówisz !

    Odpowiedz
  • Krystian(2011-01-10 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    oey - chyba sobie żartujesz, w wakacje przez 2/3 miesiące mam zarobić na cały rok studiów? Nawet jeśli zrobię sobie przerwę przed studiami to co, mam iść na studiach w wieku 30 lat? I kto mnie potem przyjmie do pracy? Nie każdy chce iść na studia zaoczne i pracować, zresztą nie wszystkie kierunki są prowadzone w takim systemie. A to, że ktoś kto pobiera socjal jeździ BMW to nie znaczy, że wszyscy tak robią, ciesz się, że Ciebie stać na studia!

    Odpowiedz
  • enc(2011-01-10 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli by nastąpiło takie przesunięcie środków to lepiej już w ogóle ze stypy za wyniki w nauce zrezygnować, po co ludzi rozśmieszać. Bo pewnie żadnego bardziej obiektywnego kryterium niż średnia nie znajdą. W tej chwili mam 250 zł/ msc za 4,5. Bez komentarza. Bo co to dziś jest?! A to dlatego, że kryteria ze średnią są takie same na wszystkich kierunkach, tak zdecydował senat uczelni (i jak widać to władze uczelni nadal będą o tym decydować). A przecież kierunek kierunkowi nie równy, ocenianie też. I z całym szacunkiem, sądzę, że więcej trzeba wysiłku na weterynarii niż na rolnictwie np włożyć, żeby stypę dostać! Więc może by tu coś zrobić- zmniejszyć ilość stypendystów i dać np 30 osobom na roku stypę zamiast robić farsę gdzie na zootechnice są sami geniusze i 75% luda ma stypę a na wecie sami idioci i w porywach 20% roku.

    Odpowiedz
  • jjj(2011-01-10 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    chyba ta dziennikarka nie wie o czym pisze, bo miesza dwie różne rzeczy prace nad reformą i prace nad strategią, na stronie psrp troche inaczej to wygląda http://www.psrp.org.pl/sprawy-systemowe/reformy/1472-psrp-w-sprawie-strategicznych-zalozen-do-zmian-w-systemie-pomocy-materialnej

    Odpowiedz
  • dgj(2011-01-13 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawa jestem który pilny student któremu zabrakło 10zł do otrzymania stypendium socjalnego jest za tym żeby zmniejszyć jego stypendium naukowe na rzecz osób którzy z przekrętów rodziców dostają duże pieniądze z stypendium socjalnego. My studenci wiemy że około 1/3 osób dostające stypendium socjalne - dla biednych jeździ samochodami, mieszka nie w akademikach a w mieszkaniach, nosi markowe ciuchy. Może lepiej poprawić wnioski o stypendium np. uzależnić je od mieszkania w domu akademickim.

    Odpowiedz
  • kornik(2011-02-02 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem kto to wymyslil.
    Stypendia naukowe motywuja do nauki
    Stypendia socjalne do biedy

    Nie byloby to sprawiedliwe, oj nie, bo jednak trzeba byc w gronie najlepszych zeby stypendium dostac. A z socjalkami moga sobie robic machlojki i i tak otrzymywac kase.

    Odpowiedz
  • apogeumzalu(2011-04-12 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ogólnie to widzę to tak (dla wszystkich studentów, szczególnie tych ambitnych), jak mamy szansę to jak najszybciej uciekajmy z tego kraju. W Polsce nie jesteśmy potrzebni, albo inaczej polscy politycy dają mam do zrozumienia, że nie potrzebują osób z wyższym wykształceniem, bo nie wykształconym narodem łatwiej się rządzi, ale nie zauważają, że poza tym że jesteśmy przyszłością narodu to Polska, żeby stać się krajem "zachodnim a nie środkowo europejskim", potrzebuje wykształcenia. Po za tym ogólnie patrząc co się dzieje, horrendalne ceny i chore pomysły rządzący, przeplatane tylko nienawiścią, to aż mi przykro, że tu mieszkam. Najlepiej powiedzieć, żę mamy pomysł (najlepiej głośny i kontrowersyjny) na oszczędności co dają tylko iluzoryczne zyski.
    Dobra zgadam się, żeby nie było stypendiów, ani socjalnych ani naukowych, ale PO WARUNKIEM, że politycy będą pracować charytatywnie, lub (w ostateczności) za miesięczne minimalne wynagrodzenie, przecież oni robią to dla nas Polaków, to niech będą w takiej samej sytuacji jak my.
    Poważnie, to nie są oszczędności, zabranie stypendiów to kradzież.

    Odpowiedz
  • sylwia(2011-06-01 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli za rok akademicki 2010/11 też już nie zostaną wypłacone stypendia na starych zasadach? A co z lex retro non agit? Ci wszyscy studenci walczący o stypę przez cały rok kierowali się przecież ustawą w kształcie przed nowelizacją?

    Odpowiedz
  • aguśka(2011-06-07 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    uciekajmy z tego chorego kraju! ja wahałam się ale teraz wiem ze tak zrobię, bo to karygodne co się dzieje dookoła, szkoda życia. 75 % na socjalne, na naukowe 25%, co to ma być za polityka? Wniosek z tego taki, najlepiej nie robić nic, nie pracować, nie uczyć się, bo dostanie się socjalne, zasilki itd!! uczyłam się cały rok na pewno na starych zasadach miałabym ladną sumke za stypendium, a tak czuje się perfidnie okradziona! chociaż nas (studentów 2010/2011) powinno to ominąć!

    brawo dla tego kto napisał że władze boja się wykształconych, bo łatwiej rządzi się ciemnym ludem! 100% prawdy!

    do tych co chcą wprowadzić tę ustawę -nie zmienia się zasad w trakcie gry, my kończący ten rok ucierpimy najbardziej, bo nastawialiśmy się na stare zasady. nas powinno to ominąć, proste i logiczne w przeciwnym razie można uznać to za szczyt chamstwa i złodziejstwa!!

    Odpowiedz