Pracodawcy mogą złożyć do komend OHP wniosek o refundację wynagrodzenia i składek zatrudnionych przez siebie młodocianych.
Od 1 stycznia 2011 roku wojewódzkie komendy Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) mogą zatrudniać młodocianych i dostawać za to refundację z Funduszu Pracy. W tym celu nie muszą składać wniosku o nią, bo wtedy prosiłyby same siebie. Refundacje przyznają bowiem właśnie wojewódzkie komendy OHP na wniosek pracodawców – np. właścicieli zakładów fryzjerskich czy blacharskich.
Pracodawcy zatrudniający młodocianych płacą im wynagrodzenie i odprowadzają do ZUS składki na ubezpieczenia (emerytalne, rentowe i wypadkowe). Za młodocianego pracodawca płaci też składkę chorobową i na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak nie są one objęte refundacją. Jej kwota zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału oraz od tego, na którym roku nauki jest taki pracownik (I, II czy III). Za zatrudnionego młodocianego z pierwszej klasy firmy otrzymają 4 proc. średniego wynagrodzenia, 5 proc., jeśli jest w drugiej klasie i 6 proc., gdy jest w trzeciej klasie.
O refundację mogą wystąpić pracodawcy, jeśli zatrudniają młodocianych w określonych zawodach. Ich wykaz tworzy marszałek województwa po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady zatrudnienia. Jest on ogłaszany w wojewódzkim wykazie zawodów i publikowany na stronie internetowej wojewódzkich urzędów pracy.
Przedsiębiorca składa osobiście lub za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców wniosek o refundację części kosztów zatrudnienia młodocianego do wojewódzkiej komendy ochotniczego hufca pracy (OHP). Do wniosku musi dołączyć kopię umowy o przygotowanie zawodowe zawartej na czas nieokreślony z młodocianym oraz oryginały lub kopie potwierdzające, że osoba prowadząca przygotowanie zawodowe młodocianych ma do tego pełne kwalifikacje. Także listę płac młodocianych, dla których stara się o refundację, i dowód opłaconych składek ubezpieczeniowych od tych wynagrodzeń (ZUS DRA). Zobowiązany jest też przedstawić dowód przelewu wynagrodzenia na konto młodocianego czy przekaz pocztowy.
Jeśli OHP rozpatrzy wniosek przedsiębiorcy o refundację pozytywnie, to następnym etapem jest podpisanie z taką firmą umowy o refundację.
Kolejnym krokiem dla firmy po zawarciu umowy z OHP jest złożenie przez nią wniosku o wypłatę refundacji. Strony dowolnie określają terminy jej wypłat. Może to być miesiąc, kwartał, pół roku albo rok. Refundacja jest przyznawana na czas nauki młodocianego, czyli na każdy rok.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2010 roku w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. nr 244, poz. 1632).