Zobacz, jak wyglądała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego w 2010 roku

30.12.2010, 17:01; Aktualizacja: 30.12.2010, 18:32

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • ZS 55(2011-01-05 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Powinna byc ustawa pozwalajaca pracowac -mlodym- emerytom ,ale po osiagnieciu przez nich pelnego wieku emerytalnego 60K -65M .A poza tym skladki emerytalne powinny byc dla wszystkich jednakowo placone przez pracodawce ,co ograniczylo by kombinacje \nie wliczajac w to podatki i inne swiadczena\ podawane co roku przez np.ZUS . Wyliminowalo by to kombinacje ile i komu. Do tego mozna okreslic ,ze po przepracowaniu 20 lat nalezy sie 15% podstawy emerytury -40lat -100% -przyklad . Wtedy nawet ten na stolku nawet rzadowym bedzie wiedzial ile otrzyma a ZUS-owi na kontolowanie kasy i potrzeb ,bo on okreslal by poziom .Dlaczego tak pisze ,bo uwazam ,ze nawet sprzataczka z 40 letnim stazem pracy powinna godnie zyc w tym kraju .

    Odpowiedz
  • JP49(2011-01-04 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do 2.
    To nie Doncio zapomniał, tylko GP w ramach wazeliniarstwa. Ta gazeta nie zajmuje się tematami tabu. Oni robią swoje jak to powiedział Dońcio.
    Tylko dlaczego nie liczą się z 270 tysiącami podpisów. Kiedy ten nierząd i Sejm przeprowadzi jawną - transmitowaną, debatę w Sejmie, tak aby całe Społeczeństwo mogło widzieć tren "naród wybrany" w tym głosowaniu.
    Czy GP może coś zrobić dla ludzi z 40 letnim stażem?

    Odpowiedz
  • Żychliniak(2011-01-04 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej trafna wypowiedź roku to wypowiedź p. Premiera Waldemara Pawlaka :
    Zwróćmy uwagę na jedną prostą sprawę. Na razie to mamy problem z pracą dla młodych ludzi, dla ludzi zaraz po studiach. To są rozwiązania, od których trzeba zacząć, a nie od jakiegoś technokratycznego dyskutowania o wieku emerytalnym. W Polsce dyskutujemy nie o tym, co trzeba.

    Jak nam będzie brakować ludzi do pracy i będą firmy dobrze płaciły, to nie ma żadnego problemu, żeby po uzyskaniu emerytury dalej pracować. To jest najlepsza zachęta do pozostawania w pracy. Administracyjne ustalanie wieku emerytalnego jest nieporozumieniem.

    Odpowiedz
  • Wawrzyn Podemski(2011-01-03 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do '1' o Donaldzie Tusku
    Gościu, napisz co co tak nadepnęło na odcisk, że wypisujesz takie bzdury.
    Ad 1 To nie Tusk zmieniał warunki pracy w warunkach szkodliwych, przedtem były przepisy branżowe, związkowe i inne, np malarz na PKP, malujący płoty, pomieszczenia kolejowe, drzwi budynków, miał tę pracę zaliczoną jak każdy kolejarz, jako warunki szkodliwe, a lakiernik malujący parkiety - nie!

    Ad 2 Nie utrzymał taka płacę tylko zastał ją po nieudolnych rządach Pisu, ,który rządził w okresie prosperity gospodarczego, i jako obrońcy ludu nic nie zrobił

    Ad 3. To był błąd , masz rację, ale przypomnij sobie ,że było to pod pistoletem strajku,

    Ad 4 Rezerwy pokoleniowej nigdy w ZUSie nie było, nie wiem skąd ten pomysł

    Ad5 Może się na tym nie znam, ale nikt nigdy nie odprowadza na ZUS podatku od sprzedaży zakładów pracy, jak sprzedajesz auto, to odprowadzasz skłądkę n aZUS?

    AD6. Poczytaj sobie na temat NFI, a potem pisz, kup sobie Gazetę Prawną, tam to było opisane,

    Ad7 Straty kapitałów emerytalnych powodowane były kryzysem na świecie i w Europie, trudno było przewidzieć , co się stanie ze złotówką, sytuacja była niezależna od nas, i tak się dobrze wybroniliśmy

    Mam wrażenie ,że jesteś z PISu, kolego wiesz co by było,gdyby nie daj Boże premierem był Wasz Kaczyński, dziś mielibyśmy drugą Grecję, może Hiszpanię czy Portugalię, zarzucilibyście kraj dodrukowanymi pieniędzmi bez pokrycia!!! jeżeli masz choc troszkę pojęcia o ekonomi i gospodarce, to pomyśl a potem pisz. Właśnie ferując takie stwierdzenia bez pokrycia, pustą frazeologią słow PIS nie jest traktowany poważnie, jestem bezpartyjny ponad podziałami i nikogo nie obrażam, ale przypomne ci, że za rządów PISu , wybudowano aż 8 km autostrad!?!

    Odpowiedz
  • oj wyglądała jak w pkt 1.(2010-12-31 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Donald wszystko rujnuje.

    Odpowiedz
  • p.s(2010-12-31 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    głęboko w d..ie!!!

    Odpowiedz
  • NIEODPOWIEDZIALNI(2010-12-31 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Doncio i jego rząd zapomniał o projekcie obywatelskim OPZZ=ma obywateli polskich zatyranych po 40 latach dorabiania przedsiębiorców za marne grosze a teraz nawet na czarno.

    Odpowiedz
  • Donald Tusk to Polityczny Oszust ,głupiec lub Cyni(2010-12-31 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Zarżnął ZUS -utratą zaufania społeczeństwa do systemu.
    1. Okradł pracujących długo-letnio w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy a pozostawił przywileje wojsku i policji twierdząc Im ,że zasad emerytalnych w trakcie pracy się nie zmienia!
    2. Utrzymał najniższą płacę bez względu na zawód co pozwala prywatnym firmom dalej płacić pod stołem i nie odprowadzać pełnych składek.
    3. Poparł kolesia Buzka który z ZUSowskiej kasy rozdał jak ze swojej 5-letnie Urlopy Górnicze zaliczane do stażu pracy ze wszystkimi przywilejami a POnich nigdy nie wypracowane emerytury górnicze.
    4. Zniszczył rezerwę Pokoleniową systemu emerytalnego dla wyżu demograficznego.
    5. Wyprzedaje zakłady pracy które były zabezpieczeniem emerytalnym- bez odprowadzania do ZUS należnej części.
    6. Niszczy system zaufania do NFI – a więc nadal do Państwa -(ostatnie wydarzenia.)
    7. Spowodował straty kapitałów emerytalnych w 2008 roku twierdząc ,że zloty się umocni ,straciły NFI ,stracili przyszli emeryci -udziałowcy jednostek powierniczych a Prezesi Polecieli podpisywać Opcje walutowe które wiadomo jakimi stratami się skończyły dla Państwa i Gospodarki.

    Tak więc Wasz Donald narobił strat które przez długie dziesięciolecia będziecie pamiętać na wlasnej skórze.

    Odpowiedz